Strona główna nauka/tech Otyłość u dzieci na całym świecie niemal się podwaja

Otyłość u dzieci na całym świecie niemal się podwaja

4
0


Chłopiec z nadwagą i otyłością jedzący burgera
Od 1990 r. liczba nadwagi i otyłości wśród dzieci wzrosła niemal dwukrotnie i dotyczy to wszystkich kontynentów. Wzrost spożycia ultraprzetworzonej żywności, siedzący tryb życia i ukierunkowane reklamy przyczyniają się do epidemii, prowadzącej do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak nadciśnienie i cukrzyca.

Naukowcy wyrazili swoje obawy w niedawnym komentarzu.

Od 1990 r. częstość występowania nadwagi i otyłości u dzieci na całym świecie niemal się podwoiła, dotykając wszystkich kontynentów. Chociaż Stany Zjednoczone przodują pod względem rozpowszechnienia, wiele innych krajów pozostaje tuż za nimi.

W Europie Południowej, w tym w Grecji, Włoszech i Hiszpanii, od 10 do 15% dzieci jest otyłych, podczas gdy w krajach Europy Wschodniej wskaźniki są nieco niższe, ale odnotowują szybki wzrost, który wkrótce może dorównać Europie Południowej. W skali globalnej w Azji występuje prawie połowa wszystkich dzieci z nadwagą w wieku poniżej 5 lat, a w Afryce jedna czwarta takich dzieci. W Ameryce Łacińskiej około 20% dzieci poniżej 20. roku życia ma nadwagę. Wiele krajów rozwijających się stoi przed podwójnym wyzwaniem, jakim jest nadwaga/otyłość i niedożywienie dzieci.

Już teraz widać szkodliwe skutki tej epidemii: między innymi nadciśnienie u dzieci, cukrzyca typu 2. Naukowcy z Schmidt College of Medicine na Florida Atlantic University wraz ze współpracownikami alarmują i omawiają zarówno wyzwania, jak i potencjalne rozwiązania w komentarzu opublikowanym w The Maternal and Child Health Journal.

„Nadwaga i otyłość u dzieci osiągnęła w USA poziom epidemii i staje się pandemią na całym świecie. Schorzenia te prowadzą do wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy typu 2 i zaburzeń lipidowych, które przyczyniają się do zespołu metabolicznego. U dorosłych problemy te znacznie zwiększają ryzyko zawału serca, udaru mózgu, chorób wątroby, obturacyjnego bezdechu sennego, zapalenia stawów i niektórych nowotworów – z których wiele występuje obecnie w młodszym wieku” – powiedział Charles H. Hennekens, lekarz medycyny, pierwszy autor i autor pierwszy profesor medycyny i medycyny zapobiegawczej Sir Richard Doll w FAU Schmidt College of Medicine. „Dzięki skoordynowanym wysiłkom klinicznym i w zakresie zdrowia publicznego możemy zaradzić tym niepokojącym tendencjom i pracować na rzecz zdrowszej przyszłości dzieci i rodzin na całym świecie”.

Rola wskaźnika masy ciała (BMI)

W komentarzu autorzy podają główne przyczyny tej epidemii, w tym wysoki wskaźnik masy ciała (BMI), który zwiększa ryzyko wielu poważnych problemów zdrowotnych. W USA przedszkolaka uważa się za nadwagę, jeśli jego BMI przekracza 85 percentyl. Badania pokazują, że u tych dzieci ryzyko wystąpienia nadwagi w okresie dojrzewania jest znacznie wyższe w porównaniu z dziećmi z BMI na poziomie 50 percentyla. To podkreśla błędne przekonanie, że dzieci po prostu „wyrastają” z problemów z nadwagą.

Ponadto autorzy zauważają, że podmioty świadczące opiekę zdrowotną i praktycy zajmujący się zdrowiem publicznym stoją przed poważnymi wyzwaniami związanymi ze zwiększaniem codziennej aktywności fizycznej wśród dzieci, co ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia tempa metabolizmu, obniżenia BMI i zmniejszenia przyszłego ryzyka choroby niedokrwiennej serca.

„W obliczu pogarszającego się poziomu wychowania fizycznego w szkołach i nadmiernego czasu spędzanego przy urządzeniach elektronicznych wiele dzieci nie przestrzega zalecanych wytycznych dotyczących aktywności. Siedzący tryb życia przyczynia się do nadwagi i otyłości poprzez nieprawidłową dietę, krótszy sen i zmniejszoną aktywność fizyczną” – powiedział dr Panagiota „Yiota” Kitsantas, współautor, profesor i przewodniczący Wydziału Zdrowia Ludności i Medycyny Społecznej FAU. Schmidt College of Medicine. „Zachęcanie do zorganizowanych, przyjemnych zajęć, a nie do rywalizacji, może pomóc dzieciom osiągnąć niezbędny poziom aktywności fizycznej”.

Autorzy ostrzegają również, że choć zwiększenie poziomu codziennej aktywności fizycznej jest konieczne, nie wystarczy, aby wywrzeć znaczący wpływ na częstość występowania nadwagi i otyłości u dzieci. Do głównych czynników przyczynia się również wzrost spożycia żywności o wysokiej zawartości cukru oraz spożycie żywności ultraprzetworzonej.

„Prawie 70% diety przeciętnego dziecka mieszkającego w USA składa się z ultraprzetworzonej żywności” – stwierdził Hennekens. „Co więcej, na całym świecie rośnie spożycie ultraprzetworzonej żywności wśród dzieci w wieku poniżej 24 miesięcy, co powoduje nie tylko ryzyko rozwoju otyłości, ale także zmniejszoną ochronę immunologiczną”.

Autorzy twierdzą, że potrzebne są dalsze badania, aby określić, które składniki ultraprzetworzonej żywności przyczyniają się do przyrostu masy ciała u dzieci. Ostrzegają jednak, że dieta bogata w ultraprzetworzoną żywność jest powiązana ze wzrostem wskaźników nadwagi i otyłości, a głównym źródłem tej żywności są szkoły.

Zajęcie się żywieniem w szkole i marketingiem żywności

„Dowody sugerują, że podniesienie standardów żywieniowych w zakresie obiadów szkolnych mogłoby pomóc w ograniczeniu otyłości, szczególnie wśród dzieci o niskich dochodach” – stwierdził Kitsantas. „Zalecamy przyjęcie szkolnych zasad żywieniowych, które usuwają z menu żywność ultraprzetworzoną i promują zdrowsze alternatywy, wraz z programami edukacyjnymi na temat zdrowego odżywiania, pomimo wyzwań, jakie stwarzają wpływy zewnętrzne na dzieci”.

Wśród wyzwań podkreślonych w komentarzu znajduje się wykorzystanie mediów społecznościowych i reklam, które znacząco wpływają na wybory i zachowania żywieniowe dzieci, w tym na udostępnianie postów o niezdrowej żywności i rozpoznawanie wielu marek niezdrowej żywności po kontakcie.

„Pomimo zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia i władz odpowiedzialnych za zdrowie publiczne, aby ograniczyć marketing żywności skierowany do dzieci, niewiele krajów wdrożyło takie środki” – stwierdził Hennekens. „Skuteczność istniejących przepisów w dzisiejszym krajobrazie medialnym jest niepewna, co stwarza świadczeniodawcom i osobom zajmującym się zdrowiem publicznym szansę na edukowanie rodzin na temat wpływu tej reklamy”.

Autorzy wyjaśniają, że zajęcie się rosnącą epidemią otyłości u dzieci wymaga wieloaspektowego podejścia. W 2023 roku Amerykańska Akademia Pediatrii zatwierdziła wytyczne WHO i opublikowała własne zalecenia dotyczące leczenia nadwagi i otyłości u dzieci. Wytyczne te zalecają podmiotom świadczącym opiekę zdrowotną i specjalistom zajmującym się zdrowiem publicznym, aby zajęli się społecznymi determinantami zdrowia, stosowali wywiady motywacyjne w celu modyfikacji zachowań żywieniowych i związanych z aktywnością oraz rozważali farmakoterapię lub operację w celu osiągnięcia spersonalizowanych celów pacjenta.

Autorzy twierdzą jednak, że chociaż dostępne są zatwierdzone terapie lekowe, przed przepisaniem opcji farmakologicznych lekarze zajmujący się matką i dzieckiem powinni zastosować terapeutyczne zmiany stylu życia.

„Chociaż ostatecznym celem jest zapobieganie nadwadze i otyłości u dzieci, a także zespołowi metabolicznemu, parafrazując Voltaire’a, nie powinniśmy pozwalać, aby doskonałe było wrogiem dobrego” – stwierdził Hennekens.

Podsumowując, autorzy wzywają do wykorzystania wszystkich dostępnych zasobów, aby przynajmniej ustabilizować rosnący wskaźnik otyłości u dzieci i związanych z nią problemów zdrowotnych. Ignorowanie tych wyzwań może doprowadzić do bezprecedensowej globalnej epidemii otyłości u dzieci i młodzieży, z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi w przyszłości, jak widać w USA

„Pracownicy służby zdrowia i zdrowia publicznego muszą współpracować w różnych dyscyplinach, aby rozwiązywać te problemy z pacjentami, rodzinami, społecznościami i decydentami. Wspólne wysiłki mogą pomóc odwrócić te niepokojące tendencje i zapewnić zdrowszą przyszłość dzieciom na całym świecie” – stwierdziła Kitsantas.

Odniesienie: „Poruszanie się po globalnej pandemii nadwagi i otyłości u dzieci: pojawiające się wyzwania i proponowane rozwiązania” autorstwa Charlesa H. Hennekensa, Dawn Harris Sherling, Alicii Caceres, Kateriny Benson, Alexandry Rubenstein, Allison H. Ferris, Panagioty Kitsantas i Sarah K. Wood , 24 września 2024 r., Dziennik zdrowia matki i dziecka.
DOI: 10.1007/s10995-024-04001-6



Link źródłowy