Strona główna nauka/tech Naukowcy odkryli związek dietetyczny, który zwiększa długowieczność

Naukowcy odkryli związek dietetyczny, który zwiększa długowieczność

7
0


Energia Witalność Zdrowie człowieka Długość życia
Naukowcy z Uniwersytetu w Sewilli i Uniwersytetu w Kent wykazali, że fitoen karotenoidowy wydłuża życie nicienia Caenorhabditis elegans i zmniejsza paraliż związany z chorobą Alzheimera. W ich badaniach zaobserwowano wydłużenie życia o 10–18,6% i zmniejszenie efektu płytki amyloidowej o 30–40%.

Badanie wykazało, że fitoen, karotenoid, wydłuża żywotność Caenorhabditis elegans i zmniejsza skutki płytki nazębnej związanej z chorobą Alzheimera. Naukowcy badają jego szerszy potencjał w zapobieganiu chorobom.

Naukowcy z grupy Color and Food Quality na Wydziale Farmacji Uniwersytetu w Sewilli we współpracy z zespołem dr Mariny Ezcurry z Uniwersytetu w Kent (Wielka Brytania) wykazali, że fitoen karotenoidowy wydłuża żywotność nicienia Caenorhabditis eleganckie. Dodatkowo opóźnia wystąpienie paraliżu związanego z tworzeniem się blaszek amyloidowych Alzheimera model choroby.

W szczególności zaobserwowano wzrost długowieczności o od 10 do 18,6% i zmniejszenie proteotoksycznego działania płytek o od 30 do 40%. W badaniach będących częścią pracy doktorskiej Ángelesa Moróna Ortiza przetestowano czysty fitoen oraz bogate w ten karotenoid ekstrakty pozyskiwane z mikroalg.

Zdaniem dr Pauli Mapelli Brahm: „To bardzo ekscytujące wstępne wyniki, dlatego szukamy funduszy na kontynuację tego kierunku badań i dowiedzenie się, za pomocą jakich mechanizmów powstają te efekty”.

Znaczenie Caenorhabditis eleganckie w badaniach biomedycznych

Caenorhabditis eleganckie jest szeroko stosowanym modelem zwierzęcym w biomedycynie. W rzeczywistości odegrał kluczową rolę w ważnych odkryciach, które zostały uhonorowane Nagrodą Nobla, takich jak programowana śmierć komórki, RNA interferencja i zastosowania białka GFP.

Zespół profesora Antonio Jesúsa Meléndeza Martíneza spędził 15 lat na badaniu fitoenu, który występuje między innymi w żywności takiej jak pomidory, marchew, morele, czerwona papryka, pomarańcze, mandarynki i marakuja. Jest to związek skutecznie wchłaniany i występujący w wielu tkankach, w tym także w skórze, gdzie badania wskazują, że może chronić przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Zespół pracuje nad zrównoważoną produkcją zdrowej żywności w celu zmniejszenia ryzyka chorób, ze szczególnym naciskiem na zastosowanie karotenoidów w rolno-spożywczym, żywieniu i kosmetykach. W tej dziedzinie koordynowali międzynarodowe sieci, w których uczestniczyli naukowcy z ponad 50 krajów.

Odniesienie: „Wyciągi z mikroalg bogatych w fitoen i fitoen wydłużają żywotność C. elegans i chronią przed toksycznością amyloidu-β w modelu choroby Alzheimera” autorzy: Ángeles Morón-Ortiz, Antonis A. Karamalegkos, Paula Mapelli-Brahm, Marina Ezcurra i Antonio J. Meléndez-Martínez, 30 lipca 2024 r., Przeciwutleniacze.
DOI: 10.3390/antiox13080931

Naukowcy otrzymali finansowanie od Ministerstwa Nauki i Innowacji – Państwowej Agencji Badań/10.13039/501100011033, a konkretnie z projektu NEWCARFOODS-PID2019-110438RB-C21 oraz Hiszpańskiej Sieci Karotenoidów (CaRed-RED2022-134577-T). Preparat NEWCARFOODS opracowano we współpracy z grupą profesor Rosy León (Uniwersytet w Huelvie), która dostarczyła mikroalgi wykorzystane w badaniu.



Link źródłowy