Strona główna Biznes Miliardy Komisji na infrastrukturę transportu wielkoskalowego – Euractiv

Miliardy Komisji na infrastrukturę transportu wielkoskalowego – Euractiv

35
0


Komisja Europejska przygotowuje się do przeznaczenia środków na projekty transportowe w całej Europie i skoncentruje swoją uwagę na dużej infrastrukturze i technologii zarządzania ruchem.

Krytycy nowej rundy inwestycji Komisji twierdzą, że pozostawia ona po sobie małą infrastrukturę transportową, która pilnie potrzebuje finansowania publicznego.

Łączna kwota dotacji o wartości 7,56 miliarda euro zostanie wypłacona z instrumentu Komisji „Łącząc Europę” – funduszu o łącznej wartości 30 miliardów euro, z czego 24 miliardy euro zostaną przeznaczone na infrastrukturę transportową.

Dyrektor rozpoczął dziś (6 listopada) przyjmowanie wniosków do drugiej rundy finansowania programu i dokona przeglądu wniosków na początku przyszłego roku, a wypłata zaplanowana jest na wrzesień 2016 r.

Większość pieniędzy – 6,47 miliarda euro – trafi do państw członkowskich otrzymujących fundusze spójności: Słowenii, Grecji, Słowacji, Polski, Rumunii, Węgier, Łotwy, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Estonii, Litwy, Malty i Portugalii .

Komisarz ds. transportu Violeta Bulc powiedziała wczoraj, że fundusze zostaną przeznaczone na dużą infrastrukturę i mają pomóc w osiągnięciu celów Komisji związanych z jednolitym rynkiem cyfrowym poprzez finansowanie projektów wymagających zaawansowanych technologii.

Cyfrowe rozwiązania transportowe, na które zgarnie część funduszy, obejmują inteligentne systemy transportowe, które – jak ma nadzieję Komisja – zmniejszą zatory w ruchu drogowym i zużycie paliwa.

Komisja w dużym stopniu na tym opiera Jednolita europejska przestrzeń powietrzna program reformy zarządzania ruchem lotniczym w nowej rundzie finansowania. Projekty złożone w ramach tego nagłówka otrzymają więcej pieniędzy niż jakikolwiek inny docelowy rodzaj infrastruktury – 515 milionów euro dla wszystkich państw członkowskich. i 300 mln euro dla beneficjentów funduszy spójności.

Państwa członkowskie zwlekały z wdrożeniem jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej, nad którą prace trwały od dziesięciu lat.

>>Przeczytaj: Groźba podjęcia działań przez sąd UE, jeśli nie zostanie uruchomiona pojedyncza strefa przestrzeni powietrznej

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen i komisarz ds. transportu Violeta Bulc powiedzieli wczoraj podczas konferencji prasowej, że dotacje w ramach instrumentu „Łącząc Europę” można łączyć z pożyczkami z Europejskiego Banku Inwestycyjnego lub Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) tego banku, a ich celem jest dopasowanie efektu dźwigni inwestycja prywatna.

Projekty, które są już dobrze rozwinięte i które mogą przyciągnąć prywatne środki, i które znajdują się na obszarach o dużym natężeniu ruchu, będą miały pierwszeństwo w ubieganiu się o dotacje.

„Mam nadzieję, że państwa członkowskie wykorzystają tę szansę i przedstawią naprawdę rozsądne i dojrzałe projekty” – powiedział Bulc.

Ogromna suma 5 miliardów euro, czyli największa część nowych funduszy transportowych, zostanie przeznaczona na budowę infrastruktury w dziewięciukorytarze”, sieci regionalne w całej Europie, które Komisja chce utworzyć, wykorzystując połączenie różnych rodzajów transportu.

Nadal brakuje środków na części tych sieci w kilku państwach członkowskich otrzymujących fundusze spójności, w tym na Słowacji, Słowenii i w Polsce.

Posłowie zatwierdzili już plany władzy wykonawczej dotyczące przeznaczenia środków na transgraniczne linie transportowe; Władze regionalne również zasygnalizowały swoje wsparcie. Niektórzy krytycy twierdzą jednak, że skupienie się Komisji na dużej infrastrukturze nie wypełni luk transportowych w mniejszych społecznościach, gdzie inwestycje są rzadkie i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że zostaną przejęte przez firmy prywatne.

Niemiecki eurodeputowany Michael Cramer (Zieloni), przewodniczący Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego, wezwał Komisję do skierowania środków na małe projekty transportowe, w tym z planu Junckera o wartości 315 miliardów euro.

>>Przeczytaj: Regiony ostrzegają, że plan Junckera może pomijać infrastrukturę na małą skalę

„Bądźmy mądrzy i przedłóżmy renowację małych transgranicznych odcinków kolejowych przed budową nowych projektów na dużą skalę” – powiedział Cramer w związku z najnowszym zaproszeniem do składania wniosków Komisji Europejskiej.

Cramer nazwał to pozytywnym sygnałem, że środki zostaną przeznaczone na transport kolejowy i „innowacyjne technologie, takie jak najnowocześniejszy na świecie system sterowania pociągiem ERTMS”.

Państwa członkowskie otrzymujące fundusze spójności będą miały dostęp do kwoty 200 mln euro przeznaczonej na ERTMS – gruntowną modernizację, która zastąpi europejskie krajowe systemy sterowania pociągami jednym standardem transgranicznym. Ta sama kwota będzie dostępna osobno dla wszystkich krajów członkowskich UE. Chociaż ERTMS jest lepiej finansowany niż kilka innych programów przewidzianych w planie Komisji, otrzyma mniej niż połowę środków przeznaczonych na projekty jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej.

Urzędnicy DG MOVE przedstawią projekt drugiej rundy finansowania w poniedziałek (9 listopada) na posiedzeniu Komisji Transportu w Parlamencie.

Źródła w władzach wykonawczych upierają się jednak, że pieniądze z instrumentu „Łącząc Europę” nie nadają się na projekty na małą skalę i przeszkodziłyby w budowie dziewięciu dużych tras korytarzy dużych prędkości do terminu wyznaczonego na 2030 r.

Urzędnicy Komisji twierdzą, że uzupełnienie brakujących części głównych szlaków transportowych ułatwi podróżowanie między ośrodkami gospodarczymi – miastami, portami i innymi węzłami transportowymi – a mniejsze trasy zostaną objęte innymi programami finansowania.

Po sporze między Komisją Europejską a Parlamentem na początku tego roku ostatnie cięcia środków w ramach instrumentu „Łącząc Europę” ograniczono do 200 mln euro. Komisja pierwotnie planowała wyciąć więcej z programu na finansowanie planu Junckera.

>>Przeczytaj: Parlament wygrywa cięciami w ramach planu Junckera

The Instrument „Łącząc Europę”. (CEF) otrzyma prawie 30 miliardów euro ze środków publicznych przeznaczonych na poprawę unijnych sieci transportowych, energetycznych i telekomunikacyjnych. 30 miliardów euro z funduszu zostanie przeznaczone na infrastrukturę transportową. Komisja Europejska koncentruje się na projektach na dużą skalę, zwłaszcza w swoich dziewięciu sieciach korytarzy, oraz na infrastrukturze opartej na technologii.

W zeszłym roku uruchomiono pierwszą rundę finansowania, której celem była energia. Projekty transportowe zostaną ocenione pod kątem finansowania w ramach drugiej rundy na początku przyszłego roku.





Link źródłowy