Strona główna Biznes Badanie greckiego rynku piwa ujawnia słabości konkurencji w UE – Euractiv

Badanie greckiego rynku piwa ujawnia słabości konkurencji w UE – Euractiv

54
0


Trwające 10 lat badanie konkurencji na greckim rynku piwa wzbudziło wątpliwości co do zdolności Komisji Europejskiej do egzekwowania uczciwej konkurencji w państwach członkowskich UE. Raporty EURACTIV Grecja.

Grecki rynek piwa jest zdominowany przez dwóch największych międzynarodowych graczy w branży: Heineken, sprzedawany pod wieloma różnymi markami, w tym Alfa i Amstel, oraz Carlsberg, sprzedawany głównie pod markami Mythos i Fix.

Obie firmy kontrolują obecnie ponad 85% greckiego rynku piwa i zazwyczaj są w stanie sprzedawać swoje produkty po wyższej cenie, podczas gdy około 25 niezależnych greckich browarów, które dziś działają, spadło do pozostałych 15% rynku.

„Zazwyczaj jesteśmy zmuszeni oferować znaczne rabaty i inne koncesje tylko po to, aby zapewnić sobie nominalną obecność w głównych kanałach detalicznych” – powiedział EURACTIV Grecja, prezes organizacji małych firm browarniczych w Grecji, Dimitris Politopoulos.

„Obydwaj liderzy rynku udowodnili, że są zdeterminowani, aby za wszelką cenę chronić swoją dominującą pozycję w Grecji, a kilka taktyk, które stosują w tym celu, było przedmiotem dochodzenia Greckiej Komisji ds. Konkurencji w sprawie rzekomego nadużycia pozycji dominującej przez lokalną filię Heinekena, Athenian Brewery” – dodał.

EURACTIV Grecja poprosił Athenian Brewery o komentarz, ale nie otrzymał żadnej odpowiedzi w momencie publikacji tego artykułu.

W 2004 r. Grecka Komisja ds. Konkurencji (HCC) wszczęła dochodzenie z urzędu w sprawie rzekomego nadużywania pozycji dominującej przez lokalną spółkę zależną Heinekena. Dochodzenie trwało ponad dziesięć lat i nie przyniosło żadnych rezultatów, co wzbudziło obawy co do skuteczności greckiego krajowego organu ds. konkurencji.

Jednak zaledwie dwa tygodnie temu HCC ogłosiła, że ​​decyzję w tej sprawie wyda do końca listopada. „Naprawdę nie ma uzasadnionej wymówki ani wyjaśnienia potwornie długiego opóźnienia HCC w wydaniu decyzji” – Politopoulos powiedział EURACTIV w Grecji.

Groźby i molestowanie

Według Politopoulosa Grecja była „dojną krową” dla dużych graczy na rynku piwa. Brak konkurencyjnego otoczenia i mało wymagająca baza klientów przygotowały grunt pod wysoką rentowność przy minimalnych kosztach operacyjnych, powiedział. Niezależni browarnicy stanęli przed szeregiem wyjątkowych wyzwań, z których większość związana jest ze statusem „słonia w pokoju” Heinekena i Carlsberga w krajowych sieciach hurtowych i dystrybucyjnych.

„Groźby i nadużycia, których doświadczyłem przez ostatnie 17 lat, a także działania podjęte przeciwko naszym produktom w supermarketach, hurtowniach i innych miejscach, są do dyspozycji organów ścigania i organów sądowych, jeśli zechcą one zbadać je dokładniej” – powiedział grecki biznesmen.

Rola Komisji

Politopoulos podkreślił, że na tę kwestię zwrócono uwagę organów regulacyjnych Komisji Europejskiej (DG ds. Konkurencji). Kolejni komisarze i dyrektorzy „wykazali zainteresowanie sprawą greckiego rynku piwa” – stwierdził.

„Niestety, jurysdykcja unijnych organów ds. konkurencji wydaje się dość ograniczona, jeśli chodzi o ich zdolność do przyspieszania decyzji krajowych komisji ds. konkurencji lub wpływania w inny sposób na decyzje takie jak ta, o której mowa”, stwierdził.

Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji Komisji, z którą skontaktowała się EURACTIV, odmówiła komentarza w tej sprawie, twierdząc, że dochodzenie prowadził krajowy organ ds. konkurencji.

Organ wykonawczy UE przyznaje jednak, że istnieją niedociągnięcia w sposobie stosowania reguł konkurencji na szczeblu krajowym.

W dniu 4 listopada Komisja rozpoczęła proces konsultacji, aby uzyskać opinie opinii publicznej na temat sposobów wzmocnienia krajowych organów ds. konkurencji w bloku 28 krajów.

Margrethe Vestager, europejska komisarz ds. konkurencji, stwierdziła, że ​​chociaż niektóre agencje cieszą się tymi samymi uprawnieniami co Komisja Europejska, wielu z nich brakuje podstawowych narzędzi powstrzymywania praktyk antykonkurencyjnych.

>>Przeczytaj: Vestager chce, aby krajowe agencje antymonopolowe przeszły na technologię cyfrową

Otwarty rynek na rozwój

Charis Theocharis, była najwyższa urzędniczka Grecji odpowiedzialna za dochody publiczne i obecna legislatorka centrowej partii Potami, powiedziała EURACTIV Grecja, że ​​Komisja powinna uważniej śledzić dochodzenia prowadzone na szczeblu krajowym.

„Właściwe funkcjonowanie jednolitego rynku jest konieczne, aby otworzyć drzwi do wzrostu” – podkreślił. W czasie, gdy kraj pilnie poszukuje inwestycji zagranicznych, aby gospodarka mogła odetchnąć, oczywiste jest, że „potrzebujemy otwartego rynku i instytucji, które skutecznie zagwarantują jego prawidłowe funkcjonowanie” – stwierdził.

„Dziś, być może bardziej niż kiedykolwiek, Grecja musi zrobić wszystko, co w jej mocy, aby przekonać swoich europejskich partnerów i inwestorów na całym świecie, że nasz naród chce i jest w stanie egzekwować praworządność oraz udowodnić, że faktycznie jesteśmy otwarci na biznes” – podkreślił Politopoulos .

„Jest rzeczą oczywistą, że jakakolwiek nadzieja Grecji na przyciągnięcie inwestorów zależy od determinacji jej prawodawców i niezależnych komisji, aby wyeliminować każdego, niezależnie od jego wielkości, powiązań lub postrzeganego statusu, który obnosi się z prawem obowiązującym w tym kraju lub próbuje wyzyskiwać swoje pozycję dominującą poprzez użycie nielegalnych środków” – podsumował.

  • Do końca listopada 2015 r: Greckie organy ds. konkurencji wydają decyzję w sprawie greckiego rynku piwa

Komisja Europejska

Artykuły prasowe

Inny





Link źródłowy