Strona główna nauka/tech Dlaczego na tej nekropolii liczącej 5600 lat pochowano tak wiele kobiet?

Dlaczego na tej nekropolii liczącej 5600 lat pochowano tak wiele kobiet?

8
0


Megalityczna nekropolia Panoria
Nekropolia megalityczna w Panorii (Hiszpania). Źródło: Uniwersytet w Granadzie

Multidyscyplinarne badania ujawniają uprzedzenia związane z płcią na megalitycznej nekropolii Panoria, gdzie pochówki kobiet odbywają się dwukrotnie częściej niż mężczyzn.

Multidyscyplinarny zespół badawczy, kierowany przez grupę Archaeometry z Uniwersytetu w Tybindze i grupę GEA z Uniwersytetu w Granadzie, dokonał niezwykłego odkrycia na megalitycznej nekropolii w Panoría (Granada, Hiszpania). Ustalili, że liczba pochowanych kobiet była dwukrotnie większa niż mężczyzn, przy czym różnica w liczbie pochowanych kobiet była jeszcze bardziej wyraźna wśród nieletnich, gdzie na każdego mężczyznę przypadało 10 kobiet.

Nekropolia Panoría położona jest na najbardziej wysuniętym na wschód krańcu Sierra Harana, w mieście Darro (Granada). Znajduje się na nim co najmniej 19 grobów, z czego 9 zostało wykopanych w latach 2015–2019. Są to pochówki zbiorowe, z których wydobyto ponad 55 000 szczątków ludzkich. Datowanie tych szczątków wskazuje, że pierwsze pochówki miały miejsce 5600 lat temu, z przerwami w celach pochówkowych aż do 4100 lat temu.

Postępy bioarcheologiczne

W niedawnym badaniu opublikowanym w prestiżowym czasopiśmie Raporty naukowezastosowanie nowych metod bioarcheologicznych pozwoliło na identyfikację płci chromosomalnej na podstawie badań DNA oraz analiza białka znanego jako amelogenina, obecnego w szkliwie zębów.

W ten sposób po raz pierwszy udało się uzyskać dokładny profil demograficzny płci biologicznej osób pochowanych w tych megalitycznych pomnikach. Co zaskakujące, rezultatem jest wyraźne nastawienie na pochówki kobiet, dwukrotnie większe niż w przypadku pochówków mężczyzn, które jest jeszcze bardziej widoczne wśród nieletnich, gdzie na każdego mężczyznę przypada 10 kobiet.

Stosunek ten jest daleki od zwykłego składu populacji ludzkiej, który wynosi w przybliżeniu jeden do jednego. Tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. konfliktach, wojnach czy intensywnych procesach migracyjnych, proporcja ta rozkłada się na korzyść jednej z płci.

Zrozumienie uprzedzeń dotyczących pochówku kobiet

Jakie okoliczności mogły doprowadzić do tak wyraźnego uprzedzenia wśród ludności pochowanej w Panoríi? Faworyzowanie pochówków kobiecych występuje we wszystkich analizowanych grobach, we wszystkich grupach wiekowych i przez cały okres użytkowania nekropolii. Pozwala to potwierdzić, że była to bardzo trwała i determinująca decyzja społeczna, wywierająca wpływ na różne grupy społeczne pochowane w grobach. Dlatego też można wykluczyć, że przyczyną stronniczości stwierdzonej w Panoríi są nadzwyczajne lub nieprzewidywalne zdarzenia.

Jeśli uprzedzenia ze względu na płeć były decyzją społeczną, jakie są przyczyny tej nadreprezentacji kobiet w rytuałach pogrzebowych? Biorąc pod uwagę, że biologiczne pokrewieństwo jest głównym kryterium, które należy ukryć w różnych strukturach, nadreprezentacja kobiet może wskazywać na praktyki pogrzebowe oparte głównie na pochodzeniu matrylinearnym.

Oznacza to, że relacje rodzinne i przynależność społeczna są ustanawiane poprzez linię matczyną. To wyjaśniałoby uprzedzenia na korzyść kobiet i brak młodych mężczyzn, którzy mogliby dołączyć do innych grup krewnych, co jest powszechną praktyką znaną w antropologii jako męska egzogamia. W każdym razie nadreprezentacja kobiet wskazywałaby na strukturę społeczną skupioną na kobietach, w której płeć miałaby wpływ na rytuały pogrzebowe i tradycje kulturowe.

Odniesienie: „Uprzedzenia związane z płcią żeńską w społeczeństwach megalitycznych iberyjskich poprzez bioarcheologię, aDNA i proteomikę”: Díaz-Zorita Bonilla Marta, Aranda Jiménez Gonzalo, Sánchez Romero Margarita, Fregel Rosa, Rebay-Salisbury Katharina, Kanz Fabian, Vílchez Suárez Miriam, Robles Carrasco Sonia , Becerra Fuello Paula, Ordóñez Alejandra C., Wolf Michael, González Serrano Javier i Milesi García Lara, 23 września 2024 r., Raporty naukowe.
DOI: 10.1038/s41598-024-72148-x



Link źródłowy