Strona główna Biznes Nadchodzi zielony protekcjonizm – tym razem naprawdę – Euractiv

Nadchodzi zielony protekcjonizm – tym razem naprawdę – Euractiv

45
0


Witamy w cotygodniowym raporcie ekonomicznym EURACTIV. Możesz zapisać się do newslettera Tutaj.

W odpowiedzi na amerykańską ustawę o ograniczaniu inflacji niemiecki minister gospodarki Robert Habeck wzywa do wprowadzenia w Europie własnej „zasady dotyczącej treści lokalnej”, ale w sposób „zgodny z WTO”. Twierdził, że dzieje się tak ze względów ochrony klimatu, ale niezależnie od tego, jak bardzo jest on ekologiczny, jest to po prostu zwykła i prosta polityka przemysłowa.

Kiedy UE ogłosiła swój plan dotyczący „mechanizmu dostosowania granic pod względem emisji dwutlenku węgla” (CBAM) w 2021 r., krytycy szybko zarzucili UE, że nie jest szczera co do swoich motywów.

Choć CBAM przedstawiano jako narzędzie ochrony klimatu, cynicznie wyrażano pogląd, że jego głównym celem jest ochrona europejskich producentów przed niewygodną konkurencją z zagranicy.

„Zielony protekcjonizm” – było powszechnie używanym określeniem – brzydkim słowem w miłującym wolny handel świecie ekonomistów i ekspertów ds. handlu.

Krytycy się mylili. U podstaw CBAM leży polityka ochrony środowiska.

Jest to odpowiedź na problem koordynacji, czyli brak globalnego rządu politycznego, co sprawia, że ​​wprowadzenie globalnej ceny emisji dwutlenku węgla – czegoś, co zdaniem ekonomistów byłoby najskuteczniejszym sposobem ochrony klimatu – nie może nastąpić w najbliższym czasie.

Wiele jednak wydarzyło się od czasu, gdy propozycja CBAM ujrzała światło dzienne.

Wraz z rosyjskim atakiem na Ukrainę pojawił się poważny kryzys energetyczny, zagrażający rdzeniowi europejskiego przemysłu.

Niedawno na pierwszych stronach gazet pojawiły się informacje o Stanach Zjednoczonych, które przyznały miliardy dolarów ulg podatkowych dla zielonego przemysłu – pod warunkiem zwiększenia produkcji krajowej, co zachęci europejskich gigantów przemysłowych do zwiększenia swoich mocy produkcyjnych za granicą.

W takich czasach, jak obecny, gdy przemysł jest „wypychany” i „wyciągany” z Europy, jak powiedział we wtorek (29 listopada) komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton, ochrona nie brzmi już tak źle.

W tym duchu niemiecki minister gospodarki Robert Habeck zapowiedział we wtorek „zdecydowaną europejską reakcję” na amerykańskie dotacje, w tym naszą własną „zasadę dotyczącą treści lokalnych”.

Ale poza Stanami Zjednoczonymi, które to zrobiły „z naruszeniem WTO [World Trade Organisation]”, jak podkreślił Habeck, Europa może to zrobić „zgodnie z WTO” – powiedział.

Dzień później jego rzecznik poszedł jeszcze dalej, mówiąc, że „zasady WTO są ponad wszystko”, ponieważ jest to dla nas „kwestia wiarygodności, ponieważ WTO oznacza wysiłki na rzecz funkcjonowania i wspierania wielobiegunowego porządku świata opartego na zasadach” .

W tym celu Habeck sięga do zestawu sztuczek, powtarzając, że chodzi o klimat.

„Jeśli zbudujesz technologie neutralne pod względem emisji CO2, sensowne może być transportowanie ich również w stanie neutralnym pod względem emisji CO2 lub przy jak najmniejszym śladzie CO2” – powiedział reporterom.

Jednak kontekst jego przemówienia pokazuje prawdziwe priorytety Habecka.

Chociaż CBAM jest polityką rzeczywiście zorientowaną na klimat, w nowym wniosku przyjęto język działań klimatycznych jako pretekst do bardziej wewnętrznych problemów.

Komisja desperacko próbuje uciszyć krytykę wobec CBAM z całego świata, w tym z krajów rozwijających się.

Oliver Sartor z think tanku Agora Energiewende, znanego z wpływów na niemiecki rząd, powiedział EURACTIV, że „nie powinniśmy dolewać oliwy do ognia”.

„Powinniśmy zachować przejrzystość w kwestii naszych celów: jeśli chcemy prowadzić politykę przemysłową, powinniśmy powiedzieć, że prowadzimy politykę przemysłową. Jeśli prowadzimy politykę środowiskową, powinniśmy to mówić” – stwierdził.

Sartor nie jest jednak przeciwny stosowaniu lokalnych zasad dotyczących treści. Przeciwnie. Korzysta z nich wiele krajów na całym świecie – podkreślił.

„Wymagania dotyczące treści lokalnych są znacznie częstsze, niż nam się wydaje. Jeśli jednak wyjątek jest regułą, możesz zapytać: jak skuteczna jest reguła?”

„W pewnym momencie powinniśmy być szczerzy co do celów naszej polityki i ograniczeń przewidzianych w umowach handlowych podpisanych dawno temu” – powiedział Sartor.

„Jeśli ma sens wprowadzenie wymagań dotyczących zawartości lokalnej dla niektórych części [of the industry]jeśli istnieje ku temu dobry powód, powinniśmy powiedzieć to otwarcie” – powiedział Sartor.

„Powinniśmy być szczerzy i nazywać to po imieniu”.

W strefie euro Inflacja spadła – odrobinę.

Według wstępnych danych, w listopadzie po raz pierwszy od czerwca 2021 r. była niższa niż w poprzednim miesiącu.

Ale nie ekscytuj się zbytnio. Nadal jest na poziomie 10%.

Co więcej, prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde stwierdziła, że ​​nie spodziewa się, że od tej pory inflacja będzie jedynie spadać.

„Chciałabym, aby inflacja osiągnęła szczyt w październiku, ale obawiam się, że nie posunę się tak daleko” – powiedziała w poniedziałek Parlamentowi Europejskiemu.

„Nadal mamy przed sobą długą drogę i nie uporaliśmy się jeszcze z inflacją, więc tak, będziemy nadal podnosić stopy procentowe” – powiedziała Lagarde.

Jedną z przyczyn spadku rocznej inflacji jest po prostu fakt, że ceny rosły dość gwałtownie już w listopadzie 2021 r. Jednak, jak pokazuje drugi wykres, ceny niektórych towarów w listopadzie 2022 r. faktycznie spadły w porównaniu z październikiem 2022 r.

Rada UE przyjmuje „podejście ogólne” do prawa UE dotyczącego należytej staranności. Po serii negocjacji prowadzonych w ostatniej chwili między państwami członkowskimi UE, w czwartek państwa członkowskie uzgodniły wspólne stanowisko negocjacyjne w sprawie dyrektywy w sprawie należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw. Ku rozczarowaniu wielu małych państw członkowskich rządowi francuskiemu udało się nakłonić do skutecznego wyłączenia usług finansowych z zakresu dyrektywy, przyznając państwom członkowskim fakultatywność stosowania wymogów należytej staranności w zakresie praw człowieka i ochrony środowiska w odniesieniu do usług finansowych . Więcej na temat tego, czy włączyć sektor finansowy w zakres dyrektywy, przeczytasz tutaj. Parlament UE nie podjął jeszcze decyzji w sprawie stanowiska, ale wielu posłów wyraziło ubolewanie z powodu wykluczenia sektora finansowego.

Eurogrupa mianuje Pierre’a Gramegnę na nowego dyrektora Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS): Ministrowie finansów strefy euro ostatecznie mianowali w ubiegły piątek nowego dyrektora EMS po długiej kampanii wyborczej prowadzonej z udziałem czterech kandydatów na początku tego roku, która doprowadziła do impasu. Pierre Gramegna jest byłym ministrem finansów Luksemburga i dzisiaj (1 grudnia) rozpocznie swoją pięcioletnią kadencję. Jego poprzednik Klaus Regling sprawował tę funkcję przez dziesięć lat.

Paschal Donohoe ubiega się o kolejną kadencję na stanowisku przewodniczącego Eurogrupy: Po swojej pierwszej 2,5-letniej kadencji irlandzki minister finansów ubiega się o kolejną kadencję na stanowisku przewodniczącego Eurogrupy. Jest jedynym kandydatem, co zwiększa prawdopodobieństwo jego ponownej nominacji. Jednak dzięki specjalnemu porozumieniu w irlandzkim rządzie koalicyjnym zrezygnuje ze stanowiska ministerialnego ministra finansów i w połowie grudnia zostanie irlandzkim ministrem ds. wydatków publicznych. Oznacza to, że na nadchodzącą 2,5-letnią kadencję w Eurogrupie może być dwóch Irlandczyków.

Komisja zaleca, aby fundusze UE dla Węgier pozostały zamrożone. Zalecając zamrożenie funduszy UE w ramach mechanizmu warunkowości w zakresie praworządności, Komisja Europejska dała formalnie zielone światło dla planu naprawy Węgier. Wypłata środków pochodzących z odzyskania pomocy byłaby jednak powiązana z 27 „kamieniami milowymi”. Przeczytaj więcej.

Negocjatorzy UE osiągają wstępne porozumienie trójstronne w sprawie przejrzystości wynagrodzeń. Podczas czwartego posiedzenia Rada UE i Parlament osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie głównych priorytetów dyrektywy w sprawie przejrzystości wynagrodzeń. Dyrektywa ma na celu zmniejszenie zróżnicowania wynagrodzeń ze względu na płeć, które obecnie w UE wynosi około 14%. Oczekuje się, że szczegóły techniczne dotyczące dokumentacji zostaną sfinalizowane przed końcem roku.

Rada UE zgadza się co do działań mających na celu zmniejszenie wskaźnika wczesnego kończenia nauki. 28 listopada ministrowie edukacji UE uzgodnili zalecenie mające na celu zwiększenie sukcesu szkół i zmniejszenie liczby osób wcześnie kończących naukę. W 2021 r. odsetek osób wcześnie kończących naukę wyniósł 9,7%, czyli przekraczał cel UE wynoszący 9%. W zaleceniu wzywa się państwa członkowskie do minimalizowania wpływu warunków społeczno-ekonomicznych na edukację, przy jednoczesnym promowaniu dobrostanu w szkole.

Portugalia zamraża aktywa o wartości 18 mln euro zgodnie z sankcjami UE nałożonymi na Rosję. Portugalia zamroziła aktywa osób objętych sankcjami UE o wartości około 18 mln euro, poinformował w środę minister spraw zagranicznych Portugalii João Gomes Cravinho. Przeczytaj więcej.

UE zgadza się na nowe prawo nakładające sankcje za brexit. W środę unijni prawodawcy sfinalizowali prace nad ustawą, która umożliwi blokowi podjęcie działań odwetowych, w tym sankcji wobec Wielkiej Brytanii, jeśli odmówi ona wdrożenia warunków umowy brexitowej. Przeczytaj więcej.

Środowisko akademickie UE przyjmuje chińskie pieniądze w zamian za know-how. Chiny przekazują unijnym naukowcom pieniądze w zamian za wyniki ich badań – ostrzegają eksperci zajmujący się chińskimi wpływami w Europie, podkreślając ryzyko związane z przekazaniem dualnych technologii cywilno-wojskowych, które można wykorzystać do modernizacji armii Pekinu lub tłumienia praw człowieka. Przeczytaj więcej.

Berlin ogłasza (europejski) „rok polityki przemysłowej”. Berlin i Bruksela twierdzą, że są gotowe odpowiedzieć na rosnące globalne wyzwanie, jakie stwarza wyspecjalizowana polityka przemysłowa, obecnie preferowana przez główne potęgi, taka jak amerykańska ustawa o ograniczaniu inflacji. Przeczytaj więcej.

Prokuratura Europejska intensyfikuje dochodzenia w sprawie nadużyć finansowych w Portugalii. Prokuratura Europejska przyspieszyła postęp śledztwa w sprawie oszukańczych działań w ramach „Operacji Admirał”, która rozpoczęła się w Portugalii i zakończyła się aresztowaniami 14 osób w kraju, potwierdził europejski prokurator Jose Guerra. Przeczytaj więcej.

Słowacki rząd przyjmuje podatek od nadzwyczajnych zysków nakładany na producentów energii elektrycznej. W poniedziałek na podstawie unijnego rozporządzenia rząd zatwierdził nową opłatę od nadmiernych przychodów producentów energii elektrycznej, która nakazuje państwom członkowskim opodatkowanie zysków nadzwyczajnych wybranych elektrowni i dystrybucję ich pomiędzy gospodarstwa domowe. Przeczytaj więcej.

Poza neutralnością rynku? Banki centralne a problem zmian klimatycznych. Konieczność przebudowy naszych gospodarek w kierunku neutralności klimatycznej kwestionuje pojęcie „neutralności rynku”, piszą Matthias Thiemann, Tim Büttner i Oliver Kessler.

Strategia przemysłowa wymaga nowego porozumienia z sektorem prywatnym. W tej rubryce FT profesor ekonomii Mariana Mazzucato argumentuje, że państwo powinno podnieść poprzeczkę dla prywatnych firm, które skorzystają na nowym nacisku na politykę przemysłową.

Dokończenie unii bankowej Europy: wymogi ekonomiczne i uwarunkowania prawne. W tym briefingu dotyczącym polityki Breugela profesor EUI Thorsten Beck wraz ze współpracownikami przedstawia trzy scenariusze reformy unii bankowej: „przyrostowy”, „prawdziwy” i „kosmiczny”.

János Allenbach-Ammann i Silvia Ellena wnieśli swój wkład w przygotowanie raportu.

[Edited by Nathalie Weatherald]





Link źródłowy