Strona główna Biznes Zastrzyk kapitału wysokiego ryzyka dla europejskiej technologii – Euractiv

Zastrzyk kapitału wysokiego ryzyka dla europejskiej technologii – Euractiv

6
0


Uruchomiona w poniedziałek (13 lutego) Inicjatywa Europejskich Mistrzów Technologii nie tylko pomoże w finansowaniu rozwoju europejskich firm technologicznych, ale powinna także pomóc w rozwoju europejskiego rynku kapitału wysokiego ryzyka, przekonują Gelsomina Vigliotti i Marjut Falkstedt.

Gelsomina Vigliotti jest wiceprezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego i przewodniczącą rady dyrektorów Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. Marjut Falkstedt jest dyrektorem naczelnym Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego.

Od klimatu, przez geopolitykę, po nowe technologie, żyjemy w okresie bezprecedensowych i szybkich zmian.

Aby dostosować się do tych zmieniających się czasów i prosperować w przyszłości, musimy już dziś dużo inwestować w innowacje, aby utrzymać naszą konkurencyjność, wzmocnić naszą suwerenność technologiczną i odnieść sukces w przejściu na gospodarkę o zerowej emisji dwutlenku węgla netto.

W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych i Azji, w Europie brakuje środowiska dla dużych inwestycji typu venture. Dlatego właśnie wkracza Grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, aby zbudować platformę inwestycyjną dla tego nowego świata, aby pobudzić kapitał wysokiego ryzyka w Europie.

Europa ma ogromny potencjał innowacyjny, a ludzie należą do najlepiej wykształconych na świecie. Mamy długą i dumną historię zmieniających świat innowacji, od prasy drukarskiej po silnik spalinowy i pierwszą na świecie szczepionkę mRNA przeciwko Covid-19.

Obecnie wiele europejskich firm należy do najlepszych na świecie w wielu różnych sektorach.

W ciągu ostatniej dekady Europa zbudowała szybko rozwijającą się scenę start-upów, która wypuściła na rynek globalnych graczy, w tym ponad 70 jednorożców, i stworzyła ponad dwa miliony miejsc pracy. W latach 2010–2020 inwestycje w europejskie start-upy wzrosły sześciokrotnie, do około 40 miliardów euro.

Problem pojawia się jednak po etapie uruchamiania. Europa radzi sobie gorzej z wychowywaniem młodych firm, ponieważ nie wspieramy ich rozwoju na przyszłych liderów branży.

Zdecydowanie zbyt często obiecujące europejskie start-upy mają trudności z pozyskaniem kapitału potrzebnego do rozwoju i dojrzewania. Zmuszone są albo przenieść się za granicę na głębokie rynki kapitałowe USA, albo sprzedać się większym rywalom z większymi kieszeniami.

W 2020 r. prawie jedna czwarta wszystkich europejskich transakcji typu venture capital była zawierana z co najmniej jednym inwestorem ze Stanów Zjednoczonych lub Azji. Inwestorzy europejscy stanowili niewielką mniejszość kapitału pozyskanego w większości transakcji, zwłaszcza tych największych.

Jednym z powodów jest po prostu to, że w Europie jest znacznie mniej funduszy venture capital niż w USA. Jeszcze mniej jest dużych funduszy venture capital zdolnych do wspierania inwestycji niezbędnych do zwiększenia skali przedsiębiorstw odnoszących największe sukcesy.

Liczba funduszy venture capital dysponujących kwotą od 200 do 500 milionów euro do zainwestowania jest trzykrotnie większa w USA niż w Europie. Liczba funduszy w przedziale od 500 milionów do 1 miliarda euro i więcej jest w USA od sześciu do ośmiu razy większa. W rezultacie start-upy są zazwyczaj w stanie zebrać znacznie więcej – nawet pięciokrotnie więcej – w USA niż w Europie.

Jeżeli Europa ma być konkurencyjna, należy to zmienić już teraz.

Aby zaradzić opóźnieniom w zakresie kapitału wysokiego ryzyka na kontynencie, Grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego właśnie wystartował z kilkoma państwami członkowskimi UE Inicjatywę Europejskich Mistrzów Technologii.

Jest to fundusz funduszy, który pomoże europejskim funduszom venture capital na późnym etapie pojawiać się i rozwijać, tak aby mogły skierować bardzo potrzebny kapitał typu „scale-up” do obiecujących europejskich innowatorów.

Zarządzana przez Europejski Fundusz Inwestycyjny – spółkę zależną banku UE oferującą finansowanie kapitałowe – Europejska Inicjatywa Mistrzów Technologii zapewniła początkowe zobowiązania o wartości 3,75 miliarda euro ze strony Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, Belgii i Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Oczekuje się, że z biegiem czasu wielkość funduszu będzie rosła wraz z nowymi zobowiązaniami. Jest to pierwszy w swoim rodzaju fundusz funduszy na etapie wzrostu w Europie, który będzie czerpał korzyści z długotrwałych relacji i wiedzy specjalistycznej EFI w zakresie pielęgnowania ekosystemów VC w całej Europie.

Po inauguracji ETCI – która miała miejsce 13 lutego – możemy już spodziewać się 10–15 inwestycji w duże fundusze venture capital o wartości około 1 miliarda euro.

W ten sposób ETCI stara się zmobilizować inwestycje o wartości ponad 10 miliardów euro w innowacyjne firmy na etapie wzrostu. Taka skala inwestycji miałaby istotny wpływ na zmniejszenie dystansu do Stanów Zjednoczonych.

Oprócz wspierania naszych najbardziej obiecujących firm technologicznych poprzez zastrzyk tak znacznej ilości kapitału na rynek, Inicjatywa Europejskich Mistrzów Technologii pomoże również w opracowaniu klasy aktywów, która będzie atrakcyjna dla inwestorów instytucjonalnych i pomoże w utrzymaniu ciągłego przepływu środków na skalę europejską – wzloty.

Inicjatywa ta stanowi centralny element szerszych, wspólnych wysiłków mających na celu wzmocnienie ekosystemu finansowania europejskich innowacyjnych przedsiębiorstw na późnym etapie rozwoju uruchomiony przez Francję i Niemcy w lutym 2022 r.

Stawka jest wysoka i potrzebujemy innowacyjnych pomysłów, aby pobudzić innowacje.

Przedsiębiorstwa i innowacje z zakresu nowych technologii mają kluczowe znaczenie dla siły i konkurencyjności naszych gospodarek. Stanowią one również centralny element naszego planu dekarbonizacji naszych gospodarek i stawienia czoła kryzysowi klimatycznemu.

W końcu rozwiązania tych problemów często jeszcze nie istnieją; Aby je przezwyciężyć, kluczowe znaczenie mają innowacje.

Ostatecznie nasza zdolność do wprowadzania innowacji i zatrzymywania pionierskich firm jest niezbędna do utrzymania naszej suwerenności technologicznej, naszej pozycji na świecie i naszej zdolności do wyznaczania standardów na arenie międzynarodowej.





Link źródłowy