Strona główna nauka/tech Nowe badanie pokazuje, że ciężki przypadek Covid-19 powoduje starzenie się mózgu o...

Nowe badanie pokazuje, że ciężki przypadek Covid-19 powoduje starzenie się mózgu o 20 lat

48
0


COVID-19 Neurologiczne upośledzenie funkcji poznawczych mózgu
Ostatnie odkrycia wskazują, że COVID-19 może znacząco wpływać na funkcje poznawcze, a skutki porównywalne do starzenia się po 20 latach i utrzymywać się długo po ustąpieniu pierwotnej infekcji.

Przełomowe badanie ujawniło długoterminowe skutki poznawcze u COVID 19 pacjentów, porównując ich stan po wyzdrowieniu do przyspieszonego starzenia się.

Odkrycia obejmują zmniejszoną objętość mózgu i zwiększoną ilość białek powodujących uszkodzenie mózgu, co podkreśla poważny i trwały wpływ choroby wirus na zdrowie mózgu.

Największe w Wielkiej Brytanii badanie mózgu dotyczące Covid-19

W największym jak dotąd badaniu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii podjęto nowe kroki w kierunku lepszego zrozumienia natychmiastowego i długoterminowego wpływu Covid-19 na mózg.

Opublikowano 23 września w czasopiśmie Medycyna Przyrodnicza, badanie przeprowadzone przez naukowców pod kierunkiem Uniwersytetu w Liverpoolu wraz z King’s College London i Uniwersytetem Cambridge w ramach konsorcjum COVID-CNS pokazuje, że 12-18 miesięcy po hospitalizacji z powodu Covid-19 pacjenci mają gorsze funkcje poznawcze niż uczestnicy z grupy kontrolnej . Co ważne, odkrycia te korelują ze zmniejszoną objętością mózgu w kluczowych obszarach w skanach MRI, a także z dowodami na nienormalnie wysoki poziom białek powodujących uszkodzenie mózgu we krwi.

Wpływ na funkcje poznawcze i zmiany w mózgu po Covid-19

Co zaskakujące, deficyty poznawcze po pandemii zaobserwowane w tym badaniu odpowiadały dwudziestu latom normalnego starzenia się. Należy podkreślić, że byli to pacjenci, którzy przeszli chorobę Covid i wymagali hospitalizacji, a wyników tych nie należy zbyt szerzej uogólniać na wszystkie osoby, które przeżyły Covid. Jednak skala deficytu wszystkich badanych umiejętności poznawczych oraz powiązanie z uszkodzeniem mózgu w skanach mózgu i badaniach krwi stanowią jak dotąd najwyraźniejszy dowód na to, że COVID może mieć znaczący wpływ na zdrowie mózgu i umysłu długo po wyzdrowieniu z problemów z oddychaniem .

Praca stanowi część prowadzonego na Uniwersytecie w Liverpoolu badania klinicznego dotyczącego neurologii COVID-19 (COVID-CNS), które odpowiada na kluczową potrzebę zrozumienia biologicznych przyczyn i długoterminowych skutków powikłań neurologicznych i neuropsychiatrycznych u hospitalizowanych pacjentów z Covid-19.

Bieżące objawy poznawcze i cele badawcze

Autorka badania, dr Greta Wood z Uniwersytetu w Liverpoolu, powiedziała: „Po hospitalizacji z powodu Covid-19 wiele osób zgłasza utrzymujące się objawy poznawcze, często określane jako „mgła mózgowa”.

„Jednak nie jest jasne, czy istnieją obiektywne dowody na upośledzenie funkcji poznawczych, a jeśli tak, to czy istnieją biologiczne dowody uszkodzenia mózgu; i, co najważniejsze, jeśli pacjenci z czasem wyzdrowieją.

„W najnowszym badaniu przebadaliśmy 351 pacjentów z Covid-19, którzy wymagali hospitalizacji z nowymi powikłaniami neurologicznymi lub bez nich. Odkryliśmy, że zarówno osoby z ostrymi powikłaniami neurologicznymi COVID-19, jak i bez nich, miały gorsze funkcje poznawcze, niż można by się spodziewać na podstawie ich wieku, płci i poziomu wykształcenia na podstawie 3000 osób z grupy kontrolnej”.

Autor korespondencyjny, profesor Benedict Michael, profesor neurologii na Uniwersytecie w Liverpoolu, powiedział: „COVID-19 to nie tylko choroba płuc. Często najciężej dotknięci chorobą są pacjenci z powikłaniami mózgowymi.

„Te ustalenia wskazują, że hospitalizacja z powodu Covid-19 może prowadzić do globalnych, obiektywnie mierzalnych deficytów poznawczych, które można zidentyfikować nawet 12–18 miesięcy po hospitalizacji.

„Te utrzymujące się deficyty poznawcze występowały u osób hospitalizowanych zarówno z klinicznymi powikłaniami neurologicznymi, jak i bez nich, co wskazuje, że sam COVID-19 może powodować zaburzenia poznawcze bez postawienia diagnozy neurologicznej.

„Powiązanie z biomarkerami uszkodzeń komórek mózgowych we krwi i zmniejszoną objętością obszarów mózgu w obrazie MRI wskazuje, że u podstaw tego mogą leżeć mierzalne mechanizmy biologiczne.

„Teraz nasza grupa pracuje nad zrozumieniem, czy mechanizmy, które zidentyfikowaliśmy w przypadku Covid-19, mogą być również odpowiedzialne za podobne wyniki w przypadku innych ciężkich infekcji, takich jak grypa”.

Przyszłe kierunki badań i przegląd COVID-CNS

Profesor Gerome Breen z King’s College London powiedział: „Długoterminowe badania są obecnie niezbędne, aby określić, w jaki sposób ci pacjenci wracają do zdrowia lub u kogo może się pogorszyć, a także ustalić, czy jest to charakterystyczne dla Covid-19, czy też częstego uszkodzenia mózgu towarzyszącego innym infekcjom. Co istotne, nasza praca może pomóc w opracowaniu obu podobnych badań z udziałem osób z długą chorobą COVID, u których często występują znacznie łagodniejsze objawy ze strony układu oddechowego, a także zgłaszać objawy poznawcze, takie jak „mgła mózgowa”, a także w opracowaniu strategii terapeutycznych”.

Odniesienie: „Poszpitalne deficyty poznawcze związane z COVID-19 w ciągu jednego roku mają charakter globalny i są powiązane z podwyższonymi markerami uszkodzenia mózgu i zmniejszeniem objętości istoty szarej” Greta K. Wood, Brendan F. Sargent, Zain-Ul-Abideen Ahmad, Kukatharmini Tharmaratnam, Cordelia Dunai, Franklyn N. Egbe, Naomi H. Martin, Bethany Facer, Sophie L. Pendered, Henry C. Rogers, Christopher Hübel, Daniel J. van Wamelen, Richard AI Bethlehem, Valentina Giunchiglia, Peter J. Hellyer, William Trender, Gursharan Kalsi, Edward Needham, Ava Easton, Thomas A. Jackson, Colm Cunningham, Rachel Upthegrove, Thomas A. Pollak, Matthew Hotopf, Tom Solomon, Sarah L. Pett, Pamela J. Shaw, Nicholas Wood, Neil A. Harrison, Karla L. Miller, Peter Jezzard, Guy Williams, Eugene P. Duff, Steven Williams, Fernando Zelaya, Stephen M. Smith, Simon Keller, Matthew Broome, Nathalie Kingston, Masud Husain, Angela Vincent, John Bradley, Patrick Chinnery, David K. Menon, John P. Aggleton, Timothy R. Nicholson, John-Paul Taylor, Anthony S. David, Alan Carson, Ed Bullmore, Gerome Breen, Adam Hampshire, Konsorcjum COVID-CNS, Benedict D. Michael, Stella-Maria Paddick i E. Charles Leek, 23 września 2024 r., Medycyna Natury.
DOI: 10.1038/s41591-024-03309-8

Niniejsza publikacja została sfinansowana z brytyjskiego grantu na rzecz badań i innowacji (UKRI) dotyczącego COVID-CNS i jest wspierana przez krajowe zasoby NIHR BioResource i Centrum Badań Biomedycznych NIHR w Cambridge. Dziękujemy zespołowi NIHR BioResource i wolontariuszom-pacjentom za udział oraz Panelowi ds. zaangażowania pacjentów i społeczeństwa, który kierował każdym etapem.

Więcej o COVID-CNS

Badanie kliniczne dotyczące neurologii COVID-19 (COVID-CNS) to badanie UKRI o wartości 2,3 miliona funtów, prowadzone wspólnie przez naukowców z Uniwersytetu w Liverpoolu i King’s College London. Ostre powikłania neurologiczne i neuropsychiatryczne wirusa Covid-19 dotykają nawet 20–30% hospitalizowanych pacjentów. Naukowcy badają ostre neurologiczne i neuropsychiatryczne skutki infekcji, długoterminowe skutki kliniczne i poznawcze oraz w decydujący sposób określają leżące u ich podstaw procesy biologiczne prowadzące do tego stanu poprzez lepsze zrozumienie uszkodzenia mózgu, odpowiedzi immunologicznych i genetycznych czynników ryzyka.



Link źródłowy