Strona główna zdrowie Czy TY cierpisz na zaburzenia powolnego przetwarzania? Słyszeliście o dysleksji i ADHD,...

Czy TY cierpisz na zaburzenia powolnego przetwarzania? Słyszeliście o dysleksji i ADHD, ale u coraz większej liczby osób diagnozuje się schorzenie, które utrudnia życie zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Oto objawy, na które należy zwrócić uwagę…

44
0


U coraz większej liczby dzieci diagnozuje się mało znaną chorobę zwaną zaburzeniami powolnego przetwarzania.

Powoduje to trudności w rozumieniu i szybkim pobieraniu informacji z mózgu.

Powolne przetwarzanie można zdiagnozować także w późniejszych latach, wymagając mechanizmów radzenia sobie w życiu zawodowym i osobistym.

Jeśli zastanawiasz się, czy problem ten może dotyczyć Ciebie lub Twojego dziecka, oto kilka pytań do rozważenia…

Co to jest powolne przetwarzanie?

Psycholog dr Morvwen Duncan twierdzi, że pomocne może być myślenie o mózgu jak o komputerze

Psycholog dr Morvwen Duncan twierdzi, że pomocne może być myślenie o mózgu jak o komputerze

Zaburzenia powolnego przetwarzania to specjalna potrzeba edukacyjna (SEN), która nie koreluje z inteligencją, ale może oznaczać, że potrzebujesz więcej czasu na wykonanie zadań związanych z otrzymywaniem i rozumieniem informacji.

Doktor Morvwen Duncan, psycholog kliniczny w The Lotus Psychology Practice (thelotuspsychology Practice.co.uk), twierdzi, że pomocne może być myślenie o mózgu jak o komputerze, który „otrzymuje informacje ze wszystkich zmysłów w ciągłym strumieniu danych”. Szybkość przetwarzania to szybkość, z jaką mózg może przyjąć informacje i zdecydować, jak zareagować.

Jacqui Strubel, nauczycielka specjalistyczna i konsultantka ds. SEN na stronie Bloomish Teaching.co.uk, mówi: „Może to być stan samodzielny, ale może również współwystępować z innymi specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”, takimi jak ADHD, dysleksja czy dyskalkulia.

Jakie są objawy?

Według Lynn Lovell, dyrektor ds. standardów zawodowych w Brytyjskim Stowarzyszeniu Dysleksji (bda.uk.com), objawy mogą obejmować: „Powolność w reagowaniu na ustne instrukcje lub pytania; czytanie i pisanie zajmuje więcej czasu niż innym; uczucie przytłoczenia nadmiarem informacji; trudności w śledzeniu rozmów i wychwytywaniu sygnałów społecznych; złe zarządzanie czasem; trudność w znalezieniu odpowiedniego słowa; i niepokój, gdy wymagana jest szybka praca.

Jak wpływa to na dorosłych?

W pracy możesz mieć trudności z przyswajaniem informacji podczas długich spotkań lub wykonywaniem wieloetapowych zestawów instrukcji. „Może to prowadzić do wyższego poziomu stresu w miejscu pracy, przytłoczenia i wypalenia zawodowego” – mówi dr Duncan.

„Mała prędkość przetwarzania może mieć wpływ na przyjaźnie i relacje, ponieważ dana osoba często może czuć się „pozostawiona” w rozmowie i często może rozpoczynać zadania, które pozostają niedokończone”.

Najlepsze strategie radzenia sobie

Strubel twierdzi, że powinieneś podzielić się diagnozą ze swoim pracodawcą, ponieważ pracownik o powolnym przetwarzaniu danych „może nie być w stanie tego zrobić”.

ukończyć pewne aspekty swojej pracy w tym samym czasie, co ktoś inny, bez własnej winy. Być może będą musieli poinformować pracodawcę o zaistniałej sytuacji.

Sugeruje także oznaczenie kalendarza kolorami i poproszenie o regularne przerwy podczas długich spotkań.

Lovell zaleca technologię wykorzystania. „Oprogramowanie do czytania na głos może pomóc w przetwarzaniu informacji pisanych” – mówi, a „aplikacje przypominające mogą wspomagać pamięć. Korzystaj z funkcji telefonu komórkowego, które ułatwiają nagrywanie, przywoływanie i planowanie. Zapytaj o plan zajęć przed spotkaniami.



Link źródłowy