Dane sugerują, że w zeszłym roku prawie sześciu Amerykanów popełniało samobójstwo co godzinę, a liczba samobójstw w USA utrzymywała się na poziomie zbliżonym do najwyższego w historii kraju.
Wstępne dane CDC wykazały, że w 2023 r. odnotowano 49 300 zgonów w wyniku samobójstwa, czyli podobnie jak 49 500 zarejestrowanych rok wcześniej – co stanowi jedną z najwyższych liczb w historii.
Opublikowany dzisiaj pełny raport na temat danych dotyczących samobójstw z 2022 r. – ostatniego roku, dla którego dostępne są pełne liczby – pokazuje pięcioprocentowy wzrost liczby samobójstw wśród kobiet w średnim wieku w ciągu roku – czyli w grupie, w której kobiety z największym prawdopodobieństwem zginą w wyniku samobójstwa.
Oraz czteroprocentowy wzrost wśród mężczyzn w wieku powyżej 75 lat, którzy również wśród tej samej płci są najbardziej narażeni na śmierć samobójczą.
Chociaż liczba samobójstw utrzymywała się na stałym poziomie w latach 2022–2023, ogólnie rzecz biorąc rosła i wzrosła o 20 procent w porównaniu z dekadą temu oraz dwukrotnie więcej niż dwie dekady temu.
Wskaźniki samobójstw w USA rosną od prawie 20 lat, poza dwuletnim spadkiem na początku pandemii Covida, a eksperci twierdzą, że dzisiejsze dane mogą być „ostrożnie obiecujące”, ponieważ sugerują, że liczba samobójstw już nie rośnie.
Powyższy wykres przedstawia wskaźnik samobójstw w USA w porównaniu do innych krajów do roku 2021. Został przygotowany przez Our World In Data Uniwersytetu Oksfordzkiego
Wśród osób, które w 2023 r. popełniły samobójstwo, była matka dwójki dzieci, Heather Armstrong, która zasłynęła jako blogerka dla rodziców
Stany Zjednoczone mają jeden z najwyższych wskaźników samobójstw spośród krajów zachodnich – w 2022 r. wyniósł 14,2 samobójstw na 100 000 osób.
To więcej niż w Anglii i Walii (10,7 na 100 000 mieszkańców), Australii (12,3) i Niemczech (12,1).
Jednak był niższy niż 15 samobójstw w Japonii na 100 000 mieszkańców. Historycznie rzecz biorąc, w kraju tym występował wysoki odsetek osób odbierających sobie życie.
Statystyki wskazują, że samobójstwo jest obecnie 11. najczęstszą przyczyną zgonów w USA.
Według grup wiekowych w 2022 r. mężczyźni byli przyczyną trzech do czterech razy więcej samobójstw niż kobiety – to nowość raport znaleziony.
Grupą, która najprawdopodobniej zginęła w wyniku samobójstwa, byli mężczyźni w wieku 75 lat i starsi, a wskaźnik samobójstw wynosił 44 na 100 000 osób.
Wśród kobiet najwyższy wskaźnik samobójstw miały osoby w wieku od 45 do 64 lat – 8,6 na 100 000.
Eksperci ostrzegają, że przyczyny samobójstwa są często „skomplikowane”, a przyczyną prób może być szereg czynników.
Przyczynami są depresja, ograniczona dostępność usług w zakresie zdrowia psychicznego i dostępność broni.
Szacunki wskazują, że co roku 57,8 miliona ludzi w USA cierpi na problemy psychiczne, a 21 milionów zmaga się z depresją.
Powyższy wykres przedstawia wskaźniki samobójstw w USA na przestrzeni czasu. Podkreśla, że wskaźniki wśród mężczyzn są trzy do czterech razy wyższe niż wśród kobiet
Powyższe pokazuje wskaźniki samobójstw według grup wiekowych w czasie wśród kobiet w USA
Powyższe pokazuje wskaźniki samobójstw według grup wiekowych wśród mężczyzn w USA
Doktor Katherine Keyes, profesor zdrowia publicznego na Uniwersytecie Columbia, ostrożnie przyjęła wyniki, stwierdzając, że „ustabilizowanie wzrostu liczby samobójstw jest ostrożną obiecującą wiadomością”.
W Stanach Zjednoczonych przez dwa lata dostępna jest ogólnokrajowa linia kryzysowa, dzięki której każdy może zadzwonić pod numer 988 i skontaktować się ze specjalistą ds. zdrowia psychicznego, co – zdaniem dr Keyes – może teraz zacząć przynosić efekty.
Wśród osób, które w zeszłym roku popełniły samobójstwo, była matka dwójki dzieci, Heather Armstrong, twórczyni treści z Utah, która zasłużyła na miano „królowej mamusi blogerów”.
47-latka zrobiła lukratywną karierę w Internecie, pisząc o niewypowiedzianych realiach macierzyństwa, zmaganiach dwójki dzieci, męża i zdrowia psychicznego.
Jej sześcioletni partner, Pete Ashdown, spędził kilka miesięcy po swojej śmierci w maju 2023 r., próbując poskładać w całość, jak to się stało.
„Utrata Heather to najcięższa rzecz, przez jaką kiedykolwiek musiałem przejść” – powiedział Wiadomości ABC. „Psychiczne tortury, przez które przechodziłam, zastanawiając się, czy mogłam coś zrobić, aby temu zapobiec.
„Kiedy tracisz kogoś w wyniku samobójstwa, stajesz się kimś w rodzaju badacza próbującego rozgryźć wszystkie czynniki, które złożyły się na to, że dana osoba zrobiła coś takiego”.
- Aby uzyskać pomoc i wsparcie, zadzwoń na infolinię dla samobójstw i kryzysów pod numer 988