Strona główna zdrowie Dlaczego obecnie tak wiele dzieci ma krótkowzroczność? Eksperci ujawniają swoje podejrzenia, ponieważ...

Dlaczego obecnie tak wiele dzieci ma krótkowzroczność? Eksperci ujawniają swoje podejrzenia, ponieważ nowe badania pokazują, że jedna trzecia dzieci potrzebuje okularów

49
0


Naukowcy ujawnili dzisiaj, że pandemia może być przyczyną spiralnego wzrostu krótkowzroczności u dzieci.

Eksperci od dawna ostrzegali, że dzieje się tak dlatego, że młodzi ludzie spędzają mniej czasu na świeżym powietrzu, a więcej oglądając telewizję i grając w gry wideo.

Naukowcy twierdzą jednak, że Covid, w wyniku którego miliony ludzi zostały zmuszone do pozostania w domach, mógł „przyspieszyć pogorszenie wzroku” u dzieci.

Według przełomowej globalnej analizy jedno na troje dzieci ma obecnie krótkowzroczność lub nie widzi wyraźnie rzeczy w oddali.

Na całym świecie wskaźniki krótkowzroczności – medycznej nazwy krótkowzroczności – potroiły się w latach 1990–2023, osiągając 36 procent.

Eksperci od dawna ostrzegali, że dzieje się tak dlatego, że młodzi ludzie spędzają mniej czasu na świeżym powietrzu, a więcej oglądając telewizję i grając w gry wideo

Eksperci od dawna ostrzegali, że dzieje się tak dlatego, że młodzi ludzie spędzają mniej czasu na świeżym powietrzu, a więcej oglądając telewizję i grając w gry wideo

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do 2050 r. ponad połowa światowej populacji będzie cierpieć na krótkowzroczność, w porównaniu do jednej trzeciej obecnie, ze względu na wzrost czasu spędzanego w pomieszczeniach zamkniętych i wykonywania czynności „w pobliżu pracy”, takich jak spędzanie większej ilości czasu na lekcjach

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do 2050 r. ponad połowa światowej populacji będzie cierpieć na krótkowzroczność, w porównaniu do jednej trzeciej obecnie, ze względu na wzrost czasu spędzanego w pomieszczeniach zamkniętych i wykonywania czynności „w pobliżu pracy”, takich jak spędzanie większej ilości czasu na lekcjach

Pisanie w Brytyjski Dziennik Okulistykichińscy eksperci ostrzegają: „Pojawiające się dowody sugerują potencjalny związek między pandemią a przyspieszonym pogorszeniem wzroku u młodych dorosłych”.

Krótkowzroczność występuje, gdy oczy stają się nieco za długie, co powoduje, że światło skupia się tuż przed siatkówką, a nie na niej, co oznacza, że ​​odległe obiekty wydają się niewyraźne.

Schorzenie to często występuje rodzinnie i wiąże się z koncentrowaniem uwagi na pobliskich przedmiotach, takich jak książki i komputery, przez długi okres dzieciństwa.

Uważa się, że cierpi na nią około 20 milionów Brytyjczyków i 137 milionów Amerykanów.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do 2050 r. ponad połowa światowej populacji będzie cierpieć na krótkowzroczność ze względu na wzrost czasu spędzanego w pomieszczeniach zamkniętych i wykonywania „pracy w pobliżu”, np. pracy w szkole.

Jaka jest różnica między krótkowzrocznością a długowzrocznością?

Zarówno krótkowzroczność, jak i dalekowzroczność są powszechnymi schorzeniami, które powodują pogorszenie wzroku.

Osoby z krótkowzrocznością (krótkowzrocznością) mają trudności z widzeniem obiektów oddalonych.

Ich wzrok jest wyraźny, gdy patrzą na rzeczy z bliska, ale obiekty znajdujące się dalej stają się nieostre lub zamazane.

Występuje, gdy odległość od przodu do tyłu krzywizny rogówki jest zbyt duża. Zmusza to światło do skupienia się przed siatkówką, przez co obiekty w oddali wydają się rozmyte.

Dalekowzroczność (nadwzroczność) jest przeciwieństwem tego zjawiska i pozwala ludziom wyraźnie widzieć obiekty z daleka, ale trudno im skupić się na rzeczach znajdujących się blisko nich.

Dalekowzroczność występuje, gdy odległość od przodu do tyłu krzywizny rogówki jest zbyt duża.

Jednak poprzedni globalny przegląd dotyczący powszechności tej choroby obejmował tylko badania do 2015 roku.

Aby uzyskać dokładniejszy obraz, naukowcy z Uniwersytetu Sun Yat-sen w Guangzhou w Chinach przeanalizowali 276 badań, w których wzięło udział ponad pięć milionów dzieci w 50 krajach.

Twierdzą, że uwzględniono zmienne geograficzne.

Najwyższe wskaźniki odnotowano w Azji Wschodniej, gdzie u 86 procent dzieci w Japonii i 74 procent w Korei Południowej zdiagnozowano krótkowzroczność.

Na trzecim miejscu znalazła się Rosja, której problem dotyczył ponad 40 procent.

Dla porównania, Paragwaj i Uganda odnotowały jedne z najniższych poziomów na poziomie około jednego procenta.

Wielka Brytania i USA osiągnęły poziom około 15%.

Według nowego badania liczba przypadków krótkowzroczności wśród dzieci i nastolatków do roku 2050 osiągnie 740 milionów.

Badacze sugerują również, że dziewczęta mają prawdopodobnie wyższe wskaźniki niż chłopcy, ponieważ spędzają mniej czasu w szkole na zajęciach na świeżym powietrzu, a gdy dorosną, spędzają czas w domu.

„Pomimo tych znanych ograniczeń, biorąc pod uwagę dużą wielkość próby, nasze szacunki dotyczące częstości występowania krótkowzroczności uważa się za bliskie dokładnej wartości” – dodali.

Objawy tej choroby obejmują siedzenie blisko telewizora, narzekanie na bóle głowy lub zmęczenie oczu oraz regularne pocieranie oczu.

Brytyjscy eksperci od oczu od dawna doradzają dzieciom, szczególnie w wieku od siedmiu do dziewięciu lat, aby codziennie spędzały co najmniej dwie godziny na świeżym powietrzu, aby zmniejszyć ryzyko krótkowzroczności.

Nie jest jasne, czy różnicę robi obecność naturalnego światła słonecznego, ćwiczenia na świeżym powietrzu, czy też fakt, że oczy dzieci skupiają się na obiektach znajdujących się dalej.

„Jest coś w przebywaniu na świeżym powietrzu, co przynosi prawdziwą korzyść dzieciom” – powiedział Daniel Hardiman-McCartney, doradca kliniczny z UK College of Optometrists.

Krótkowzroczności nie można wyleczyć, ale można ją skorygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych.

Specjalne soczewki mogą spowolnić rozwój krótkowzroczności u małych dzieci, zachęcając oko do innego wzrostu, ale są drogie.



Link źródłowy