Strona główna nauka/tech Badanie pokazuje, że wirtualna rzeczywistość może pomóc pieszym i rowerzystom unikać szkodliwych...

Badanie pokazuje, że wirtualna rzeczywistość może pomóc pieszym i rowerzystom unikać szkodliwych substancji zanieczyszczających

7
0


pieszy

Źródło: domena publiczna Unsplash/CC0

Jak wynika z badania, wirtualna rzeczywistość oparta na fizyce może okazać się kluczem do ograniczenia narażenia pieszych i rowerzystów na szkodliwe emisje pojazdów niebędące spalinami opublikowany 25 września w Otwarta nauka Towarzystwa Królewskiego dziennik.

Badania prowadzone pod kierunkiem Uniwersytetu w Birmingham skupiają się na problematyce głównych zagrożeń dla zdrowia i chorób przewlekłych powodowanych przez narażenie na nieuregulowane substancje zanieczyszczające cząstki stałe pochodzące z dróg, opon i hamulców, zapewniając społeczeństwu, decydentom i planistom miejskim łatwe i dostępne wskazówki, poprzez wciągające doświadczenia VR.

Zastosowano szczegółowe modele obliczeniowej dynamiki płynów do symulacji uwalniania i dyspersji tych cząstek z pojazdów – których zwykle nie można zobaczyć gołym okiem – aby poinformować opinię publiczną o tym, kiedy są one najbardziej wszechobecne i w jaki sposób mogą się poruszać w bardziej świadomy i bezpieczny sposób zagospodarowują przestrzeń miejską.

Modele VR zostały poddane testowi z udziałem społeczeństwa w centrum Birmingham: drugiego co do wielkości miasta w Wielkiej Brytanii pod względem liczby ludności i jako miasto drugiego co do wielkości płatnika premiera Wielkiej Brytanii2.5 emisji spowodowanych zużyciem hamulców i opon, na podstawie danych z brytyjskiego Krajowego wykazu emisji atmosferycznych (NAEI).

Główny badacz, dr Jason Stafford z Uniwersytetu w Birmingham, powiedział: „Jakość powietrza odgrywa kluczową rolę dla zdrowia i dobrostanu społeczeństwa. Pomimo przejścia na pojazdy elektryczne, szkodliwe emisje nadal utrzymują się w wyniku uwalniania małych cząstek z hamulców, opon i drogi, do powietrza, którym oddychamy.

„Modele obliczeniowe mogą pomóc nam zrozumieć ścieżki zanieczyszczeń i zidentyfikować te kluczowe momenty w codziennych podróżach ludzi, w których ryzyko narażenia jest najwyższe. Dzięki uwidocznieniu tych substancji zanieczyszczających innych niż spaliny w wirtualnym środowisku miejskim za pomocą naszych modeli ludzie mogli faktycznie zobaczyć niebezpieczeństwa na własne oczy i podjąć odpowiednie działania, aby w miarę możliwości ograniczyć lub uniknąć narażenia.”

Badanie pokazuje również, w jaki sposób wdrożenie VR może doprowadzić do ponownego przemyślenia planowania przestrzennego miast, aby zachęcać do czystszego powietrza. Dr Stafford dodał: „Wczesna analiza wykazała, że ​​ryzyko narażenia na te zanieczyszczenia było najwyższe pod koniec hamowania.

„Niestety oznacza to, że większość przystanków autobusowych, przejść dla pieszych i ścieżek rowerowych znajduje się w tych strefach zagrożenia, ponieważ często są one zlokalizowane w strefach hamowania samochodów (np. na węzłach drogowych), gdzie występują największe odległości rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń.

„Wyniki te podkreślają problemy z jakością powietrza w obecnych układach, a jednocześnie wspierają przeprojektowanie i nawigację w przestrzeniach miejskich w celu uzyskania czystszego powietrza, szczególnie w sytuacjach, gdy ruch pojazdów jest nieuchronnie blisko pieszych i rowerzystów”.

Więcej informacji:
Ocena narażenia na zanieczyszczenia pojazdów za pomocą immersyjnych modeli rzeczywistości opartych na fizyce, Otwarta nauka Towarzystwa Królewskiego (2024). DOI: 10.1098/rsos.241111. royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rsos.241111

Dostarczone przez Uniwersytet w Birmingham


Cytat: Badanie pokazuje, że rzeczywistość wirtualna może pomóc pieszym i rowerzystom unikać szkodliwych substancji zanieczyszczających (2024, 25 września) pobrano 25 września 2024 z https://phys.org/news/2024-09-virtual-reality-pedestrians-cyclists-pollutants.html

Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.





Link źródłowy