Strona główna nauka/tech 8 rzeczy, które warto wiedzieć o wartej 5 miliardów dolarów misji NASA...

8 rzeczy, które warto wiedzieć o wartej 5 miliardów dolarów misji NASA na oceaniczny księżyc Jowisza

5
0


Europa Clipper w cieniu Jowisza
Koncepcja artysty przedstawia należącą do NASA sondę kosmiczną Europa Clipper znajdującą się na orbicie Jowisza, przelatującą nad lodowym księżycem gazowego giganta, Europą (na dole po prawej). Misja, która ma dotrzeć do Jowisza w kwietniu 2030 r., będzie pierwszą, która wyceluje konkretnie w Europę w celu przeprowadzenia szczegółowych badań naukowych. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Pierwszy NASA statek kosmiczny przeznaczony do badania świata oceanów poza Ziemią, Europy Celem Clippera jest sprawdzenie, czy pokryty lodem księżyc Europa nadaje się do zamieszkania.

Należący do NASA statek Europa Clipper, którego koszt szacuje się na 5 miliardów dolarów, ma wyruszyć w pionierską podróż o długości 2,8 miliarda mil do Jupiterksiężyca Europy, którego celem jest zbadanie jego lodowej powierzchni i znajdującego się pod nią oceanu w celu oceny potencjalnych warunków do zamieszkania. Celem tej ambitnej misji, obejmującej wyrafinowane instrumenty naukowe i globalną współpracę, jest odkrycie w naszym Układzie Słonecznym światów bardziej nadających się do zamieszkania.

Największa misja planetarna NASA

Należąca do NASA sonda kosmiczna Europa Clipper, największa, jaką agencja kiedykolwiek zbudowała na potrzeby misji planetarnej, przeleci 2,9 miliarda kilometrów z należącego do agencji Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie do Europy, intrygującego lodowego księżyca Jowisza. Okres startu statku kosmicznego rozpoczyna się w czwartek, 10 października.

Dane z poprzednich misji NASA dostarczyły naukowcom mocnych dowodów na to, że pod zamarzniętą powierzchnią Księżyca leży ogromny słony ocean. Europa Clipper okrąży Jowisza i przeprowadzi 49 bliskich przelotów obok Księżyca, aby zebrać dane potrzebne do ustalenia, czy pod jego grubą, zamarzniętą skorupą znajdują się miejsca, w których może istnieć życie.

Dowiedz się więcej o powiązaniu misji Europa Clipper należącej do NASA i o tym, jak będzie badał oceaniczny księżyc Jowisza. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Oto osiem rzeczy, które warto wiedzieć o misji:

1. Europa jest jednym z najbardziej obiecujących miejsc do poszukiwania obecnie nadających się do zamieszkania warunków poza Ziemią.

Istnieją naukowe dowody na to, że składniki życia – woda, odpowiednia chemia i energia – mogą istnieć w Europy już teraz. Misja ta zgromadzi informacje, których naukowcy muszą się dowiedzieć. Księżyc może zawierać wewnętrzny ocean zawierający dwukrotnie większą ilość wody niż oceany Ziemi razem wzięte, a pod swoją powierzchnią mogą również znajdować się związki organiczne i źródła energii. Jeśli misja ustali, że Europa nadaje się do zamieszkania, będzie to oznaczać, że w naszym Układzie Słonecznym i poza nim może znajdować się więcej światów nadających się do zamieszkania, niż sobie wyobrażaliśmy.

Orbita eliptyczna Europy Clippera
Należąca do NASA sonda Europa Clipper ma za zadanie zbadać z bliska tajemniczy księżyc Jowisza Europa, krążący wokół gazowego olbrzyma w paśmie silnego promieniowania generowanego przez silne pole magnetyczne planety. Ten diagram przedstawia względną intensywność pasm promieniowania Jowisza, wraz z orbitami trzech innych największych księżyców Jowisza: Io, Ganimedesa i Kallisto. Aby ograniczyć szkodliwy wpływ promieniowania na statek kosmiczny, Europa Clipper będzie okrążać Jowisza po elipsie, zanurzając się w nim przez dziesiątki bliskich przelotów w pobliżu Europy. Pomiędzy każdym przelotem statek kosmiczny będzie cofał się na bezpieczniejszą odległość, z której będzie mógł bezpiecznie przesłać zebrane dane naukowe z powrotem na Ziemię. Źródło: NASA/JPL-Caltech

2. Statek kosmiczny przeleci przez jedno z najbardziej dokuczliwych środowisk radiacyjnych w naszym Układzie Słonecznym – drugie po Słońcu.

Jowisz otoczony jest gigantycznym polem magnetycznym 20 000 razy silniejszym niż ziemskie. Gdy pole wiruje, wychwytuje i przyspiesza naładowane cząstki, tworząc promieniowanie, które może uszkodzić statek kosmiczny. Inżynierowie misji zaprojektowali skarbiec statku kosmicznego, aby chronić wrażliwą elektronikę przed promieniowaniem, a także wykreślili orbity, które ograniczą czas przebywania Europa Clipper w większości obszarów wokół Jowisza o dużym napromieniowaniu.

3. Europa Clipper okrąży Jowisza, badając Europę, przelatując obok Księżyca dziesiątki razy.

Sonda będzie wykonywać pętlowe orbity wokół Jowisza, przybliżając go do Europy w ramach 49 przelotów w pobliżu Ziemi. Na każdej orbicie statek kosmiczny spędzi mniej niż jeden dzień w niebezpiecznej strefie promieniowania Jowisza w pobliżu Europy, zanim ponownie wyskoczy. Dwa do trzech tygodni później powtórzy proces, wykonując kolejny przelot.

Instrumenty naukowe Europa Clipper
Aby przeprowadzić szczegółowe badania lodowego księżyca Jowisza, Europy, należąca do NASA sonda kosmiczna Europa Clipper wyposażona jest w zestaw dziewięciu instrumentów naukowych i eksperyment grawitacyjny wykorzystujący system telekomunikacyjny. Elementy te przedstawiono na tej parze koncepcji artystycznych przedstawiających każdą stronę statku kosmicznego. Źródło: NASA/JPL-Caltech

4. Europa Clipper zawiera najbardziej wyrafinowany jak dotąd zestaw instrumentów naukowych NASA.

Aby ustalić, czy Europa nadaje się do zamieszkania, Europa Clipper musi ocenić wnętrze, skład i geologię Księżyca. Statek kosmiczny niesie dziewięć instrumentów naukowych i eksperyment grawitacyjny korzystającego z systemu telekomunikacyjnego. Aby uzyskać jak najlepsze wyniki naukowe podczas każdego przelotu, wszystkie instrumenty naukowe będą działać jednocześnie podczas każdego przelotu. Następnie naukowcy połączą dane w jedną całość, aby uzyskać pełny obraz Księżyca.

5. Dzięki całkowicie rozłożonym antenom i panelom słonecznym Europa Clipper jest największym statkiem kosmicznym, jaki kiedykolwiek NASA skonstruowała na potrzeby misji planetarnej.

Sonda ma długość 30,5 metra od jednego końca do drugiego i około 17,6 metra szerokości. To więcej niż boisko do koszykówki, w dużej mierze dzięki panelom słonecznym, które muszą być ogromne, aby mogły zebrać wystarczającą ilość światła słonecznego w pobliżu Jowisza, aby zasilić instrumenty, elektronikę i inne podsystemy.

Zapętlona podróż Europy Clippera do Jowisza
Koncepcja artysty przedstawia długą, zapętloną ścieżkę, jaką będzie pokonać należąca do NASA sonda kosmiczna Europa Clipper, aby dotrzeć do układu Jowisza. Pokonując dystans około 2,9 miliarda kilometrów, trasa mija Marsa, a następnie Ziemię, wykorzystując grawitację obu planet jako procę, aby przyspieszyć podróż statku kosmicznego do Jowisza. Po wejściu na orbitę Jowisza sonda przeprowadzi dziesiątki bliskich przelotów w pobliżu lodowego księżyca gazowego giganta, Europy. Źródło: NASA/JPL-Caltech

6. To długa podróż do Jowisza.

Jowisz znajduje się średnio około 480 milionów mil (około 770 milionów kilometrów) od Ziemi; obie planety są w ruchu, a statek kosmiczny może przewozić tylko ograniczoną ilość paliwa. Planiści misji wysyłają Europę Clipper w przeszłość Mars a następnie Ziemię, wykorzystując grawitację planet jako procę, aby przyspieszyć podróż statku kosmicznego. Po przebyciu około 2,9 miliarda kilometrów w ciągu 5,5 roku sonda uruchomi swoje silniki, aby w 2030 roku wejść na orbitę wokół Jowisza.

7. Instytucje w USA i Europie przyczyniły się do powstania Europa Clipper.

Obecnie w misji pracuje około tysiąca osób, w tym ponad 220 naukowców z USA i Europy. Od oficjalnego zatwierdzenia misji w 2015 r. w Europa Clipper zaangażowanych było ponad 4000 osób, w tym zespoły pracujące dla wykonawców i podwykonawców.

Płyta falista wody NASA Europa Clipper
Grafika na tej stronie płyty, która będzie zamykać otwór skarbca należącego do NASA statku Europa Clipper, przedstawia kształty fal, które stanowią wizualną reprezentację fal dźwiękowych tworzonych przez słowo „woda” w 103 językach. Pośrodku znajduje się symbol przedstawiający znak „woda” w amerykańskim języku migowym. Źródło: NASA/JPL-Caltech

8. Ponad 2,6 miliona z nas podróżuje statkiem kosmicznym, niosąc pozdrowienia z jednego wodnego świata do drugiego.

W ramach kampanii misyjnej „Wiadomość w butelce” statek kosmiczny przewozi wiersz autorstwa amerykańskiej laureatki poetki Ady Limón, którego współautorem jest: miliony ludzi z niemal każdego kraju na świecie. Ich nazwiska zostały wyryte na mikrochipie przymocowanym do metalowej płytki z tantalu, która uszczelnia skarbiec elektroniki statku kosmicznego. Na płycie znajdują się także przebiegi osób wypowiadających słowo „woda” w ponad 100 językach.

Więcej o Europa Clipper

Misja Europa Clipper ma trzy główne cele naukowe: zmierzenie grubości lodowej skorupy Europy i jej interakcji z oceanem pod spodem, analizę składu Księżyca oraz zbadanie jego geologii. Celem tej dogłębnej eksploracji jest pogłębienie wiedzy na temat potencjału życia na innych światach naszego Układu Słonecznego.

Misją kieruje Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA (JPL), z siedzibą w Pasadenie w Kalifornii i opracowany we współpracy z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) w Laurel w stanie Maryland, pod nadzorem Dyrekcji Misji Naukowych NASA w Waszyngtonie Główny korpus statku kosmicznego został zaprojektowany wspólnie przez APL , JPL, Centrum Lotów Kosmicznych im. Goddarda w Greenbelt w stanie Maryland, Centrum Lotów Kosmicznych Marshalla w Huntsville w stanie Alabama oraz Centrum Badawcze Langley w Hampton w Wirginii. Biuro Programu Misji Planetarnych w Marshall zarządza całym programem.

Operacjami startowymi Europa Clipper zajmuje się program usług startowych NASA w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego. Sonda ma wystartować na pokładzie ok SpaceX Rakieta Falcon Heavy z kompleksu startowego 39A w Kennedy.



Link źródłowy