Strona główna nauka/tech COVID i rak: dylemat diagnostyczny rozwiązany

COVID i rak: dylemat diagnostyczny rozwiązany

5
0


Zaniepokojony Doktor Man Wide
Analiza NIH za rok 2021 pokazuje, że pomimo ogólnego powrotu do normalnych wskaźników zachorowalności na nowotwory, nie nastąpił znaczący wzrost, który mógłby tłumaczyć pominięte diagnozy w roku 2020.

Analiza przeprowadzona przez NIH danych dotyczących zachorowalności na nowotwory w 2021 r. wskazuje na niemal normalizację tendencji w zakresie nowotworów do poziomu sprzed pandemii, bez znaczącego odbicia rekompensującego utracone diagnozy w 2020 r.

Szczególnie wzrosła liczba przypadków raka piersi i trzustki w zaawansowanym stadium, co uwydatnia różnice w zakresie powrotu do zdrowia w przypadku różnych typów nowotworów. Odkrycia podkreślają utrzymujący się wpływ pandemii na opiekę zdrowotną, podkreślając krytyczną potrzebę ciągłego monitorowania i dostosowywania protokołów diagnostyki raka.

Trendy nowotworowe po pandemii

Trendy zachorowalności na nowotwory w 2021 r. w dużej mierze powróciły do ​​stanu sprzed 2021 r COVID 19 Jak wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Instytutu Pandemii Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH). Niewiele było jednak dowodów na odbicie liczby zachorowań, które tłumaczyłoby spadek liczby rozpoznań w 2020 r., kiedy zakłócono badania przesiewowe i inną opiekę medyczną. Jedynym wyjątkiem był rak piersi, w przypadku którego naukowcy zaobserwowali wzrost liczby rozpoznawań chorób w zaawansowanym stadium w 2021 r. Wyniki badania zostaną opublikowane dzisiaj (24 września 2024 r.) w czasopiśmie Dziennik Narodowego Instytutu Raka.

Wpływ pominiętych diagnoz

Poprzednie badanie wykazało, że na początku 2020 r. gwałtownie spadła liczba nowych diagnoz nowotworów, podobnie jak liczba raportów patologicznych, co sugeruje, że wiele nowotworów nie było diagnozowanych w odpowiednim czasie. Aby ustalić, czy te błędne diagnozy zostały wykryte w 2021 r., prawdopodobnie jako bardziej zaawansowane nowotwory, naukowcy z Narodowego Instytutu Raka (NCI) NIH porównali zaobserwowane wskaźniki zachorowalności na nowotwory w 2021 r. z oczekiwanymi na podstawie trendów sprzed pandemii, korzystając z danych z NCI Surveillance, Epidemiology, and Program wyników końcowych.

Wykres nowych diagnoz raka 2000 2021
Chociaż do 2021 r. liczba nowych rozpoznań nowotworów w dużej mierze powróciła do poziomu sprzed pandemii, poprawa sytuacji nie uwzględnia potencjalnych błędnych diagnoz z powodu opóźnień w badaniach przesiewowych i innej opiece medycznej na początku 2020 r. Źródło: National Cancer Institute

Analiza odzysku i odbicia

Pełny powrót do zdrowia w zakresie zachorowalności na nowotwory powinien objawiać się wzrostem w stosunku do poziomu przed pandemią (znanym również jako odbicie), aby uwzględnić pominięte diagnozy. Naukowcy przyjrzeli się nowotworom ogółem, a także pięciu głównym typom nowotworów, które różnią się sposobem ich wykrywania: poprzez badania przesiewowe (rak piersi i prostaty u kobiet), ze względu na objawy (rak płuc, oskrzeli i trzustki) lub przypadkowo podczas innych zabiegów medycznych. zabiegi (rak tarczycy).

Konkretne ustalenia dotyczące typów nowotworów

Wskaźniki zachorowalności na nowotwory ogółem i w przypadku większości konkretnych nowotworów osiągnęły poziom sprzed pandemii, bez znaczącego wzrostu, który mógłby tłumaczyć spadek w 2020 r. Jednak oprócz wzrostu liczby nowych rozpoznań zaawansowanego raka piersi w 2021 r. dane dostarczyły również pewnych dowodów na wzrost liczby rozpoznań zaawansowanego raka trzustki. Ponadto liczba nowych rozpoznań raka tarczycy w 2021 r. nadal była niższa od poziomu sprzed pandemii.

Długoterminowe implikacje dla monitorowania raka

Naukowcy doszli do wniosku, że rok 2021 był rokiem przejściowym, na który nadal wpływały nowe warianty i nowe fale przypadków COVID-19, które w dalszym ciągu miały wpływ na opiekę medyczną. Stwierdzili, że odkrycia podkreślają potrzebę ciągłego monitorowania, aby zrozumieć długoterminowy wpływ pandemii na diagnozowanie i wyniki leczenia nowotworów.

Odniesienie: „Wpływ COVID-19 na wskaźniki zachorowalności na raka w 2021 r. i potencjalne odbicie od spadku w 2020 r.”, 24 września 2024 r., Dziennik Narodowego Instytutu Raka.
DOI: 10.1093/jnci/djae180



Link źródłowy