Strona główna zdrowie Badania pokazują, że zaskakująco pozytywna cecha osobowości, która pozwala przewidzieć, czy jesteś...

Badania pokazują, że zaskakująco pozytywna cecha osobowości, która pozwala przewidzieć, czy jesteś skłonny popełnić przestępstwo

5
0


Można się spodziewać wielu cech osobowości powszechnie spotykanych u przestępców, takich jak na przykład agresja, narcyzm i defensywność.

Jednak nowe badanie ujawniło inną, bardziej zaskakującą cechę, którą można kojarzyć z osobami o bardziej słonecznym usposobieniu.

Badania wykazały, że otwartość, którą eksperci definiują jako chęć wypróbowania nowych doświadczeń, jest również powszechnie widoczna w charakterach przestępców.

Eksperci z Uniwersytetu Babes-Bolyai w Rumunii przeprowadzili wywiady z osadzonymi w więzieniu o zaostrzonym rygorze i porównali ich cechy osobowości z grupą dopasowaną do grupy kontrolnej w społeczności.

Z badania wynika, że ​​recydywiści prawdopodobnie charakteryzują się wysokim poziomem neurotyczności. Na zdjęciu: James Gandolfini w roli swojej postaci, gangster Tony Soprano – jeden z najbardziej rozpoznawalnych fikcyjnych przestępców

Z badania wynika, że ​​recydywiści prawdopodobnie charakteryzują się wysokim poziomem neurotyczności. Na zdjęciu: James Gandolfini w roli swojej postaci, gangster Tony Soprano — jeden z najbardziej rozpoznawalnych fikcyjnych przestępców

Mówiąc o wspólnej radości więźniów z nowych doświadczeń, naukowcy stwierdzili, że może to również zwiększyć ich gotowość do podejmowania ryzyka, co może prowadzić do zachowań przestępczych.

Jednakże otwartość nie wskazywała na ponowne popełnienie przestępstwa, co wskazuje, że cecha ta może mieć większe znaczenie w przypadku początkowych czynów przestępczych.

Badanie wykazało, że ta cecha jest jedyną „jasną triadą” – pozytywną – cechą osobowości, która zwiększa ryzyko popełnienia przestępstwa.

Ekstrawersja, która zwykle wiąże się z towarzyskością i asertywnością, była niższa zarówno u osób, które dopuściły się przestępstwa po raz pierwszy, jak i u recydywistów w porównaniu z osobami bez przeszłości kryminalnej.

Zaskakujący był także związek między neurotycznością a zachowaniami przestępczymi.

W badaniu oceniano więźniów przebywających w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Rumunii, takim jak Bukareszt-Rahova (na zdjęciu)

W badaniu oceniano więźniów przebywających w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Rumunii, takim jak Bukareszt-Rahova (na zdjęciu)

Neurotyczność – tendencja do słabej reakcji na stres, powodująca niepokój, złość i smutek – była konsekwentnie powiązana zarówno z przestępstwami popełnionymi po raz pierwszy, jak i ponownymi.

Sugeruje to, że niestabilność emocjonalna może być czynnikiem ryzyka angażowania się w działalność przestępczą i kontynuowania jej w miarę upływu czasu.

Ogólnie rzecz biorąc, badanie wykazało, że najsilniejszym czynnikiem prognostycznym przestępczości są cechy „ciemnej triady” – wyższy poziom niestabilności emocjonalnej, podejmowanie ryzyka i oszustwo.

„Każda indywidualna kombinacja tych cech wiąże się z zachowaniem przestępczym i prawdopodobieństwem ponownego popełnienia przestępstwa w znaczący sposób” – mówi profesor Laura Visu-Petra z Uniwersytetu Babes-Bolyai, która kierowała badaniem.

„Osoby zaangażowane w działalność przestępczą zgłaszają niestabilność emocjonalną (wysoki neurotyzm), zmniejszone emocje pozytywne, niższą asertywność i zmniejszoną wrażliwość na informację zwrotną społeczną (niska ekstrawersja)” – powiedziała. PsyPost.

Więźniowie są częściej niestabilni emocjonalnie, chętni do próbowania nowych rzeczy i mniej asertywni niż ogół populacji

Więźniowie są częściej niestabilni emocjonalnie, chętni do próbowania nowych rzeczy i mniej asertywni niż ogół populacji

Wszystkie ciemne cechy osobowości wywodzą się z ogólnej tendencji do przedkładania własnych celów i interesów nad cele innych, nawet do tego stopnia, że ​​czerpanie przyjemności z ranienia innych. Egoizm, makiawelizm, narcyzm, psychopatia, sadyzm, złośliwość i inne należą do cech, które reprezentują złowrogie ciemne strony ludzkiej osobowości.

Wszystkie ciemne cechy osobowości wywodzą się z ogólnej tendencji do przedkładania własnych celów i interesów nad cele innych, nawet do tego stopnia, że ​​czerpanie przyjemności z ranienia innych. Egoizm, makiawelizm, narcyzm, psychopatia, sadyzm, złośliwość i inne należą do cech, które reprezentują złowrogie ciemne strony ludzkiej osobowości.

Co ciekawe, badanie wykazało, że ekstrawersja – zazwyczaj kojarzona z towarzyskością i asertywnością – była niższa zarówno u sprawców przestępców, którzy dopuścili się przestępstwa po raz pierwszy, jak i u recydywistów w porównaniu z osobami bez przeszłości kryminalnej.

Oznacza to, że przestępcy są bardziej powściągliwi lub mniej towarzyscy niż ich rówieśnicy.

Nie było zaskoczeniem, że badacze odkryli również, że sadyzm – tendencja do czerpania przyjemności z wyrządzania krzywdy innym – jest powiązany z tym, że dopuściłeś się przestępstwa po raz pierwszy, ale nie z ponownym.

Naukowcy ostrzegają, że nie każdy z typem osobowości „ciemnej triady” zostanie przestępcą.

Profesor Visu-Petra twierdzi, że osoby posiadające te cechy często można znaleźć na wysokich stanowiskach w korporacjach.

Inne ciemne cechy, takie jak brak empatii, mściwość i poczucie, że zasługujesz na więcej niż inne, nie okazały się znaczącymi predyktorami zachowań przestępczych.

W badaniu, opublikowanym w Scientific Reports, wzięło udział 578 uczestników podzielonych na dwie grupy: próbę ogólnospołeczną składającą się z 282 osób i grupę 296 więźniów z dwóch zakładów karnych o zaostrzonym rygorze w Rumunii.

Grupę osadzonych podzielono następnie na dwie podgrupy: skazanych po raz pierwszy (129 osób) i recydywistów (167 osób).

Nietypowo, dwóch badaczy obserwowało więźniów z wnętrza więzienia, aby uzyskać reprezentatywny obraz cech osobowości więźniów.

Naukowcy mają nadzieję, że badanie pomoże ludziom dowiedzieć się, w jaki sposób personel traktuje przestępców w więzieniu.

„Będzie to miało wpływ nie tylko na praktyków pracujących w zakładach karnych, ale także przyczyni się do stworzenia bezpieczniejszej i bardziej akceptowalnej społeczności dla nas wszystkich”.



Link źródłowy