Strona główna nauka/tech Nowe techniki obiecują lepsze jutro

Nowe techniki obiecują lepsze jutro

5
0


Preferencyjne wiązanie ciężkiego wodoru
Ilustracja preferencyjnego wiązania ciężkiego wodoru (niebieski) do lekkiego wodoru (biały) w centrum metalu, aktywowanego przez wiązanie cząsteczki wody (czerwień tlenowa, biel wodorowa). Źródło: Uniwersytet w Lipsku

Izotopy wodoru są niezbędne dla współczesnej medycyny i zrównoważonej energii, ale ich oddzielanie jest nieefektywne i kosztowne.

Nowe badania z wykorzystaniem struktur metaloorganicznych obiecujące w zakresie ulepszenia tego procesu w temperaturze pokojowej, prowadzone przez dobrze finansowaną niemiecką grupę badawczą szkolącą kolejne pokolenie naukowców.

Prot, znany również jako wodór-1, jest najobficiej występującym izotopem wodoru. Jego cięższy odpowiednik, deuter, odgrywa coraz większą rolę w środkach farmaceutycznych, zwiększając stabilność i skuteczność leków. Razem z trytem deuter tworzy „superciężkie” paliwo wodorowe do syntezy jądrowej, czyli zrównoważone źródło energii przyszłości. Jednakże skuteczne i niedrogie oczyszczanie tych izotopów pozostaje wyzwaniem ze względu na ich podobne właściwości fizyczne. Obecne metody separacji izotopów są energochłonne i mało wydajne.

Wyzwania w separacji izotopów

„Od prawie 15 lat wiadomo, że porowate struktury metaloorganiczne można w zasadzie stosować do oczyszczania i oddzielania izotopów wodoru. Było to jednak możliwe tylko w bardzo niskich temperaturach, około minus 200 stopni Celsjusz – warunki, których wdrożenie na skalę przemysłową jest bardzo kosztowne” – mówi profesor Knut Asmis z Instytutu Chemii Fizycznej i Teoretycznej im. Wilhelma Ostwalda na Uniwersytecie w Lipsku i rzecznik Research Training Group.

Dodaje, że mechanizm separacji opiera się na silnie uprzywilejowanej adsorpcji jednego z izotopów obecnych na jednym z centrów wolnego metalu w porowatej substancji stałej. Adsorpcja to proces, w wyniku którego atomy, jony lub cząsteczki gazu lub cieczy przylegają do stałej, często porowatej powierzchni.

Postępy w badaniach izotopów wodoru

Doktoranci z 1,2,3H Research Training Group Elvira Dongmo, Shabnam Haque i Florian Kreuter, którzy są członkami jednej z grup badawczych kierowanych przez profesora Thomasa Heinego (TU Dresden), profesora Knuta Asmisa i profesora Ralfa Tonnera-Zecha (oba uniwersytet w Lipsku), uzyskali teraz głębszy wgląd w wpływ środowiska szkieletowego na selektywność wiązania. Oznacza to pytanie, dlaczego jeden z izotopów ma większą skłonność do przylegania niż drugi. Zostało to szczegółowo rozszyfrowane w niniejszym badaniu poprzez synergiczne wzajemne oddziaływanie najnowocześniejszej spektroskopii, obliczeń chemii kwantowej i analizy wiązania chemicznego w systemie modelowym.

„Po raz pierwszy udało nam się wykazać wpływ poszczególnych atomów związków szkieletowych na adsorpcję. Możemy teraz je optymalizować w ukierunkowany sposób, aby uzyskać materiały o wysokiej selektywności w temperaturze pokojowej” – mówi Heine.

Wspólne wysiłki badawcze i szkoleniowe

The 1,2,3H Research Training Group, finansowana przez Niemiecką Fundację Badawczą (DFG) kwotą 5,4 mln euro w ciągu 4,5 lat, od października 2021 r. kształci ponad 20 doktorantów. Łączy w sobie wiedzę i doświadczenie Uniwersytetu w Lipsku, TU Dresden, Helmholtz-Zentrum Drezno-Rossendorforaz Instytut Inżynierii Powierzchni im. Leibniza w celu opracowania nowych materiałów, skuteczniejszych leków i czulszych metod wykrywania poprzez połączenie środków na badania podstawowe i szkolenia w dziedzinie izotopów wodoru. Druga kohorta składająca się z około 15–20 doktorantów rozpocznie trzyletni ustrukturyzowany program doktorancki w dniu 1 października 2024 r.

Odniesienie: „Bezpośredni dowód na wzmocnioną ligandem aktywność miejsc Cu(I)” autorstwa Elviry Gouatieu Dongmo, Shabnam Haque, Florian Kreuter, Toshiki Wulf, Jiaye Jin, Ralf Tonner-Zech, Thomas Heine i Knut R. Asmis, 16 sierpnia 2024 r. , Nauka chemiczna.
DOI: 10.1039/D4SC04582C



Link źródłowy