Badania wskazują, że zdolność niemowląt do kreatywnego łączenia pojęć jest kluczem do wczesnego rozwoju języka i zrozumienia złożonych idei.
Nowe badania z Uniwersytet w Birmingham i Central European University pokazują, że niemowlęta w wieku poniżej roku potrafią łączyć proste koncepcje w złożone pomysły, co pokazuje, że kreatywność zaczyna się już w dzieciństwie. Badanie sugeruje, że dzieci nie tylko są zdolne do kreatywnego myślenia na długo przed rozpoczęciem mówienia, ale ten rodzaj myślenia może być niezbędny do nabywania języka.
Dzieci uczą się i łączą nowe koncepcje
W badaniu opublikowanym w PNASbadacze postanowili zbadać źródła ludzkiej kreatywności i produktywnego myślenia, aby dowiedzieć się, w jaki sposób ludzie wpadają na zupełnie nowe myśli i pomysły. Podstawowym mechanizmem umożliwiającym osiągnięcie tego celu jest wykorzystanie znanych koncepcji i połączenie ich w nowe struktury, ale niewiele wiadomo na temat tego, jak wcześnie w życiu można wykorzystać te umiejętności.
Odkryli, że dzieci były w stanie bardzo szybko nauczyć się nowych słów opisujących małe ilości – co jest imponującym osiągnięciem – i spontanicznie łączyć je ze znanymi słowami, aby w pełni zrozumieć zdanie.
Spostrzeżenia na temat kreatywności człowieka i rozwoju języka
Kierownik naukowy, dr Barbara Pomiechowska, przeprowadziła badania w czasie stażu podoktorskiego na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim (CEU). Obecnie jest adiunktem w Szkole Psychologii na Uniwersytecie w Birmingham w Wielkiej Brytanii.
Dr Pomiechowska powiedziała: „Ludzka kreatywność nie ma granic: zabrała nas na Księżyc i pozwoliła leczyć śmiertelne choroby – ale mimo jej znaczenia, nie wiemy jeszcze, kiedy i w jaki sposób ta imponująca umiejętność łączenia pomysłów i wymyślania nowych rzeczy się pojawiają. To badanie pokazuje, że aby rozwiązać tę zagadkę, musimy cofnąć się do początków nauki języka”.
Testowanie twórczej kombinacji u niemowląt
W badaniu naukowcy pracowali z grupą 60 dzieci w wieku około 12 miesięcy. Zaczęli od nauczenia dzieci dwóch nowych słów opisujących ilość: „mize”, które oznacza „jeden” i „padu”, które oznacza „dwa”.
Następnie dzieci poproszono o połączenie tych nowych słów liczbowych z różnymi nazwami obiektów, na przykład w celu rozpoznania „kaczek padu” spośród wybranych obrazków. Ucząc nowych słów oznaczających ilości, badacze byli w stanie przetestować zdolność dzieci do łączenia pojęć w czasie rzeczywistym, zamiast po prostu przypominać sobie kombinacje słów, które znały już z wcześniejszych doświadczeń.
Wniosek: Zdolności poznawcze dzieci i przyszłe badania
Wykorzystując technologię śledzenia wzroku do monitorowania, gdzie patrzą dzieci, badacze byli w stanie wykazać, że niemowlęta potrafią z powodzeniem połączyć te dwie koncepcje, aby zrozumieć, o co je pytano.
Dr Agnes Kovacs z Wydziału Nauk Kognitywnych CEU i Centrum Rozwoju Poznawczego CEU dodała: „W przypadku dzieci ta umiejętność łączenia różnych pojęć prawdopodobnie pomoże nie tylko w interpretacji złożonego komunikatu językowego, ale także w poznaniu różnych aspektów uczenia się świat fizyczny i społeczny. Dla dorosłych jest to umiejętność, która pomaga ominąć wszystko, o czym już pomyślano, otwierając umysł na nieskończone możliwości.”
Odniesienie: „Wcześnie powstająca myśl kombinatoryczna: Niemowlęta ludzkie elastycznie łączą koncepcje rodzaju i ilości”, Barbara Pomiechowska, Gábor Bródy, Ernő Téglás i Ágnes Melinda Kovács, 9 lipca 2024 r., Postępowanie Narodowej Akademii Nauk.
DOI: 10.1073/pnas.2315149121