W badaniu zbadano wpływ rosnących temperatur na uprawy w Kalifornii.
Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytetu Waterloowzrost temperatur wynikający ze zmiany klimatu może doprowadzić do ograniczenia podaży truskawek i wyższych cen.
Stosując nową metodę analizy, naukowcy odkryli, że wzrost temperatury o 3 stopnie Fahrenheita może zmniejszyć plony truskawek nawet o 40 procent. Truskawki są jednym z najbardziej dochodowych towarów dla gospodarek Kalifornii i Stanów Zjednoczonych. Wartość samego rynku truskawek w 2022 r. przekroczyła 3 miliardy dolarów.
„To badanie pokazuje, jak zmiany klimatyczne mogą bezpośrednio wpływać na żywność, którą kochamy, podkreślając znaczenie zrównoważonych praktyk rolniczych dla utrzymania stabilnych dostaw żywności dla wszystkich” – powiedziała dr Poornima Unnikrishnan, stażysta podoktorski na Wydziale Inżynierii Projektowania Systemów w Waterloo .
Zrównoważone praktyki rolnicze w walce ze stresem cieplnym
Zrównoważone praktyki rolnicze mogą obejmować optymalizację nawadniania w celu zapewnienia odpowiedniego zaopatrzenia w wodę podczas fal upałów, stosowanie nawadniania kroplowego i planowanie operacji w celu uniknięcia okresów szczytowych upałów, a także stosowanie roślin cieniujących i instalowanie konstrukcji zacieniających w celu złagodzenia stresu cieplnego.
W skład zespołu badawczego wchodzili Unnikrishnan, dr Kumaraswamy Ponnambalam, który również pochodzi z Inżynierii Projektowania Systemów w Waterloo, oraz dr Fakhri Karray z Uniwersytetu Sztucznej Inteligencji Mohameda bin Zayeda w Abu Zabi. Rozpoczęli analizę od truskawek ze względu na ich popularność i notorycznie krótki okres przydatności do spożycia. Twierdzą, że wyniki te sugerują potencjalne konsekwencje dla dostępności wszystkich produktów importowanych z Kalifornii.
Naukowcy wykorzystali model, który przewiduje prawdopodobieństwo utraty plonów, łącząc anomalie temperatury powietrza z plonami truskawek. Proces ten umożliwił pomiar większej zmienności w czasie i uzyskanie jak dotąd najdokładniejszych wyników.
„Mamy nadzieję, że lepsze zrozumienie wpływu rosnących temperatur na plony pomoże w opracowaniu reakcji rządu i rolników na zrównoważone rolnictwo” – powiedział Ponnambalam. „Istnieje pilna potrzeba przyjęcia przez rolników nowych strategii radzenia sobie z globalnym ociepleniem”.
Odniesienie: „Wpływ regionalnych anomalii temperatury na plon truskawek: badanie wykorzystujące analizę wielowymiarowych kopuł” autorstwa Poornima Unnikrishnan, Kumaraswamy Ponnambalam i Fakhri Karray, 22 kwietnia 2024 r., Zrównoważony rozwój.
DOI: 10.3390/su16093523