Strona główna nauka/tech Czwarty przelot BepiColombo nad Merkurym bije rekordy

Czwarty przelot BepiColombo nad Merkurym bije rekordy [Video]

36
0


BepiColombo Pierwszy przelot obok Merkurego 4
Artystyczna wizja BepiColombo lecącego nad Merkurym. Źródło: laboratorium multimedialne ESA/ATG

https://www.esa.int/About_Us/Branding_and_Partnerships/Time_to_be_inspired_by_planet_Earth

W dniu 4 września 2024 r. ESA/JAXA Sonda kosmiczna BepiColombo wykonała najbliższy przelot obok Merkurego, rejestrując południowy biegun planety i kilka cech geologicznych na 128 zdjęciach.

Wśród tych obiektów godnym uwagi był krater Vivaldi, nazwany na cześć kompozytora, którego muzyka towarzyszyła filmowi poklatkowemu z przelotu. To wydarzenie oferuje bezprecedensowe zbliżenie Merkurego, obiecując nowe spostrzeżenia dla przyszłych badań.

Historyczny przelot Merkurego

Obejrzyj najbliższy w historii przelot planety, gdy sonda kosmiczna ESA/JAXA BepiColombo przemknęła obok Merkurego podczas swojego ostatniego spotkania 4 września 2024 r.

Ten przelot oznaczał jak dotąd największe zbliżenie BepiColombo do Merkurego i po raz pierwszy statek kosmiczny miał wyraźny widok na południowy biegun Merkurego.

Zdobycie bieguna południowego Merkurego

Ten timelapse składa się ze 128 różnych zdjęć zarejestrowanych przez wszystkie trzy kamery BepiColombo kamery monitorująceM-CAM 1, 2 i 3. Widzimy, jak planeta wchodzi i wychodzi z pól widzenia M-CAM 2 i 3, zanim M-CAM 1 widzi oddalającą się planetę na końcu filmu .

Pierwsze kilka zdjęć wykonano na kilka dni i tygodni przed przelotem. Merkury pojawia się po raz pierwszy na zdjęciu wykonanym o godzinie 23:50 CEST (21:50 UTC) 4 września w odległości 191 km (119 mil). Najbliższe podejście miało miejsce o 23:48 CEST w odległości 165 km (103 mil).

Sekwencja kończy się około 24 godziny później, 5 września 2024 roku, kiedy BepiColombo znajdowało się około 243 000 km od Merkurego.

Odsłonięcie powierzchni Merkurego

Podczas przelotu udało się zidentyfikować różne cechy geologiczne, które BepiColombo przeanalizuje bardziej szczegółowo po wejściu na orbitę wokół planety. Cztery minuty po największym podejściu moim oczom ukazał się duży „basen pierścienia szczytowego” zwany Vivaldi.

Krater ten został nazwany na cześć słynnego włoskiego kompozytora Antonio Vivaldiego (1678–1741). Estakada nad kraterem Vivaldiego była inspiracją do wykorzystania „Czterech pór roku” Antonia Vivaldiego jako ścieżki dźwiękowej do tego timelapse.

Baseny pierścieni szczytowych to tajemnicze kratery utworzone w wyniku potężnych uderzeń asteroid lub komet, tzw. Ze względu na wewnętrzny pierścień szczytów na skądinąd płaskim dnie.

Kilka minut później w polu widzenia pojawił się kolejny basen pierścienia szczytowego: nowo nazwany Stoddart. Nazwę nadano niedawno na prośbę zespołu M-CAM, który zdał sobie sprawę, że krater będzie widoczny na tych zdjęciach i zdecydował, że warto nadać mu nazwę, biorąc pod uwagę jego potencjalne zainteresowanie naukowców w przyszłości.

Trzy kamery monitorujące BepiColombo wykonały migawki o rozdzielczości 1024 x 1024 pikseli. Ich głównym celem jest monitorowanie różnych wysięgników i anten statku kosmicznego, dlatego na pierwszym planie widzimy części statku kosmicznego. Zdjęcia Merkurego wykonane podczas przelotów są bonusem.

Przelot w asyście grawitacyjnej, który miał miejsce 4 września, był czwartym przelotem w pobliżu Merkurego i siódmym z dziewięciu przelotów w pobliżu planet. Podczas ośmioletniego rejsu do najmniejszej i najbardziej wewnętrznej planety Układu Słonecznego, BepiColombo wykonuje jeden przelot obok Ziemi, dwa o godz. Wenus i sześć na Merkurym, aby pomóc sobie w opracowaniu kursu umożliwiającego wejście na orbitę wokół Merkurego w 2026 r.

BepiColombo to międzynarodowy projekt współpracy pomiędzy ESA i JAXA.



Link źródłowy