Strona główna Sporty Man City: „Katastrofa” do „zwycięskiej maszyny” – czy Rodri jest najlepszy na...

Man City: „Katastrofa” do „zwycięskiej maszyny” – czy Rodri jest najlepszy na świecie?

3
0

Rodri miał duże buty do wypełnienia, kiedy dołączył do Manchesteru City z Fernandinho, uważanym przez niektórych za najlepszego defensywnego pomocnika, jaki kiedykolwiek grał w Premier League.

Jednak Rodri wyrobił sobie tę pozycję i teraz musi plasować się w rankingu razem z takimi mistrzami jak Roy Keane, Patrick Vieira i Claude Makelele, ale z większą liczbą podań na połowie przeciwnika, mniejszą liczbą odbiorów i większą liczbą zwycięskich bramek w finale Ligi Mistrzów.

Jednak zdaniem Hiszpana nie zaczęło się to tak gładko, jak powiedział, jego pierwszy sezon w klubie był „katastrofą”.

„Pomocnik defensywny to facet na boisku, który ma więcej obowiązków” – powiedział BBC Sport w niedawnym wywiadzie. które można obejrzeć w BBC iPlayer.

„Musisz się upewnić, że zespół działa i nikt nie jest leniwy ani rozproszony. Kiedy zespół nie działa, jest to w pewnym sensie twoja wina.

„Jesteś jak trener na boisku. Nie jestem Pepem [Guardiola] w tym sensie na boisku, ponieważ przemyślał sytuację. Jestem prostszy.”

Rodri przyznaje jednak, że niekoniecznie przyszło mu to naturalnie w 2019 roku, kiedy klub pozyskał go z Atletico Madryt za rekordową wówczas klubową kwotę 62,8 miliona funtów.

„Być może, jeśli zespoły zmienią się i przejdą z pięciu do czterech, będę musiał powiedzieć: „zamiast trzech z tyłu, musimy zrobić dwa i jeden tutaj”. To coś, czego się nauczyłem.

„W moim pierwszym roku byłem katastrofą. Pomyślałem: «Nawet nie wiem, o czym do mnie mówisz, po prostu pozwól mi grać w piłkę nożną»”.

Mike Minay, komentator BBC Radio Manchester City, powiedział: „Kiedy Rodri sam pełnił funkcję zastępcy w pierwszym sezonie, trudno było sobie wyobrazić, czy uda mu się kiedykolwiek wyrwać z cienia Fernandinho i wyłonić się jako wyróżniająca się postać, jaką jest teraz.

„Ale potem, w swoim drugim sezonie – co jest klasycznym objawem zawodnika Pepa Guardioli – stał się kluczowy. Rola stała się jego własną.

„Był w stanie przełamać ataki z przeciwnej strony, wykorzystać Ilkaya Gundogana i Kevina de Bruyne na bardziej zaawansowanych pozycjach i być metronomem w pomocy – nigdy nie podał dla samego podania, ale był tam, aby pomóc otworzyć przestrzeń i być dostępnym do wspierania innych. „

W pięciu najlepszych ligach Europy Rodri jest liderem pod względem podań, udanych podań na połowie przeciwnika i udanych podań kończących się w ostatniej tercji – nieźle jak na defensywnego pomocnika.

Drugie miejsce na tych trzech listach zajmują obrońca Brighton Lewis Dunk, legenda Realu Madryt Toni Kroos oraz kultowa była gwiazda Barcelony i Paris St-Germain Lionel Messi.

Czy potrafisz dostrzec tam kogoś dziwnego? Tak, zgadza się, to Messi – ponieważ nie był na Euro 2024 jak Rodri, Dunk i Kroos.

Jedynie odpowiednik Arsenalu, Declan Rice, przewyższa Rodriego pod względem posiadania zdobytego w tym czasie w najważniejszych ligach europejskich.

Co więcej, Rodri strzelił jednego z największych goli w historii City – jedynego gola w finale Ligi Mistrzów nad Interem Mediolan, który przypieczętował potrójną koronę w sezonie 2022–2023.

W zeszłym sezonie strzelił dziewięć najlepszych goli w karierze, w tym dwa kluczowe trafienia w końcówkach meczów Premier League i jednego gola w zapewniającym tytuł 3:1 meczu z West Hamem.

„Myślę, że na swojej pozycji jest w czołówce i może pochwalić się jednym z najlepszych City w historii, jeśli nie najlepszym” – dodał Minay.

„Zastąpił Fernandinho, a potem niektórych. Yaya Toure, kolejną kluczową postać we współczesnej historii City, ale myślę, że Rodri też go przewyższa. Prawdziwą przyjemność oglądać, pełnego pasji gracza i ostatecznie najlepszego w City”.

Rodri jest także gwiazdą swojego kraju i został uznany za najlepszego zawodnika Euro 2024, pomagając Hiszpanii w zdobyciu trofeum, pokonując Anglię w finale – choć w przerwie meczu został zmieniony z powodu kontuzji.