Strona główna nauka/tech Testy lipidowe rewolucjonizują przewidywanie chorób wieku dziecięcego

Testy lipidowe rewolucjonizują przewidywanie chorób wieku dziecięcego

6
0


Wirówka do badania krwi
Przełomowe badanie krwi skoncentrowane na lipidach może zrewolucjonizować wczesne wykrywanie chorób metabolicznych u dzieci. Test ten przewiduje ryzyko choroby na podstawie analizy szerokiego spektrum cząsteczek lipidów, co pomaga w identyfikacji dzieci z grupy ryzyka niezależnie od ich BMI.

Naukowcy z King’s College London opracowali nowe badanie krwi wykorzystujące lipidy, które pozwala skuteczniej przewidywać ryzyko chorób metabolicznych u dzieci, takich jak cukrzyca typu drugiego i choroby wątroby.

Korzystając ze spektrometrii mas i modelu interwencyjnego, wykazali, że poziom lipidów może wskazywać na ryzyko dla zdrowia niezwiązane z wagą dziecka, co sugeruje bardziej złożoną rolę lipidów w zdrowiu i chorobie.

Badanie krwi na podstawie lipidów

Naukowcy twierdzą, że nowy rodzaj badania krwi wykorzystujący lipidy może ułatwić identyfikację dzieci zagrożonych powikłaniami związanymi z otyłością, w tym cukrzycą typu drugiego, chorobami wątroby i serca.

Nowe badanie przeprowadzone przez King’s College London opublikowane dzisiaj (20 września) w: Medycyna Natury ujawnia nowy związek między lipidami a chorobami wpływającymi na metabolizm u dzieci, co może służyć jako system wczesnego ostrzegania w przypadku chorób takich jak choroby wątroby.

Postępy we wczesnym wykrywaniu chorób

Korzystanie z maszyn do badania krwi osocze Naukowcy sugerują, że może to pomóc lekarzom szybciej wykryć wczesne objawy choroby u dzieci i ułatwić im dostęp do odpowiedniego leczenia w przypadku dzieci, które już przebywają w szpitalach.

Odkrycia podważają również powszechny pogląd, że cholesterol jest główną przyczyną powikłań związanych z otyłością u dzieci, identyfikując nowe cząsteczki lipidów, które przyczyniają się do zagrożeń dla zdrowia, takich jak ciśnienie krwi, ale są nie tylko skorelowane z wagą dziecka.

Złożoność funkcjonalności lipidów

Tradycyjnie uważa się, że lipidy to kwasy tłuszczowe występujące w organizmie, dobre lub złe rodzaje cholesterolu lub trójglicerydów, czyli tłuszczów występujących w krwiobiegu, które występują najczęściej w organizmie człowieka. Niedawne badania tej samej grupy naukowców sugerują, że obraz jest bardziej złożony.

Korzystając z techniki związanej z chemią zwanej spektrometrią mas, obecne dowody wskazują na tysiące rodzajów różnych lipidów obecnych w organizmie, a każdy z nich ma odrębne funkcje.

Skuteczność interwencji w modelu HOLBAEK

Pobierając próbkę kontrolną 1300 dzieci z otyłością, zespół ocenił ich lipidy we krwi. Następnie 200 z nich przez rok stosowano model HOLBAEK – popularną w Danii modyfikację stylu życia dla osób z otyłością.

Kolejne odczyty wykazały, że w grupie interwencyjnej stężenie lipidów powiązane z ryzykiem cukrzycy, insulina odporność i ciśnienie krwi spadło pomimo ograniczonej poprawy BMI u niektórych dzieci.

Konsekwencje dla przyszłej opieki zdrowotnej

Doktor Cristina Legido-Quigley, liderka grupy medycyny systemowej w King’s College w Londynie, kierownik medycyny systemowej w Steno Diabetes Center w Kopenhadze (SDCC) i główna autorka, powiedziała: „Przez dziesięciolecia naukowcy polegali na systemie klasyfikacji lipidów które podzieliły je na dobry i zły cholesterol, ale teraz za pomocą prostego badania krwi możemy ocenić znacznie szerszy zakres cząsteczek lipidów, które mogą służyć jako istotne wczesne sygnały ostrzegawcze choroby. W przyszłości może to być zupełnie nowy sposób oceny osobistego ryzyka choroby, a badając, jak zmieniać cząsteczki lipidów w organizmie, moglibyśmy nawet całkowicie zapobiegać chorobom metabolicznym, takim jak cukrzyca”.

Otyłość w dalszym ciągu jest czynnikiem ryzyka takich schorzeń jak stłuszczenie wątroby, ale zespół ma nadzieję, że lekarze będą mogli wykorzystać te pomiary do leczenia dzieci z grupy ryzyka, a nie tylko trochę większych niż ich rówieśnicy.

Perspektywy zarządzania otyłością

Doktor Karolina Sulek, która brała udział w badaniu i przeprowadzała analizy w SDCC, powiedziała: „Kluczowe jest wczesne rozpoznawanie dzieci zagrożonych tymi zagrażającymi życiu chorobami. Badanie dostarcza mocnych dowodów na ogromną potrzebę leczenia otyłości i daje rodzicom pewność, że mogą ze współczuciem interweniować w życie swoich dzieci, pomagając im schudnąć”.

Następnym krokiem dla badaczy jest pomoc w zrozumieniu, w jaki sposób genetyka wpływa na lipidy i co to oznacza dla chorób metabolicznych, a także w jaki sposób można zmienić te lipidy, aby poprawić zdrowie.

Referencja: 20 września 2024 r., Medycyna Natury.
DOI: 10.1038/s41591-024-03279-x



Link źródłowy