Strona główna zdrowie Profesor Tim Spector ujawnia mrożącą krew w żyłach prawdę o tym, jakie...

Profesor Tim Spector ujawnia mrożącą krew w żyłach prawdę o tym, jakie substancje chemiczne zawarte w ultraprzetworzonej żywności robią w naszym organizmie

4
0


Jeden z czołowych brytyjskich ekspertów ds. diet przeprowadził szokującą demonstrację, aby podkreślić skutki potencjalnie szkodliwego składnika czającego się w wielu naszych ulubionych potrawach.

W nowym filmie profesor Tim Spector, założyciel aplikacji dietetycznej ZOE, pokazał, jak dodatki zwane emulgatorami tworzą w naszych jelitach żelowatą grudkę.

Klip przedstawia eksperta ds. żywienia pokazującego, co dzieje się z emulgatorami – używanymi do zwiększania objętości żywności – w jelitach poprzez zmieszanie proszku w misce z płynem.

Jego zdaniem tworzą się grudki, które sieją spustoszenie w milionach zdrowych bakterii, które tam żyją i są niezbędne do ochrony nas przed chorobami takimi jak rak i choroby serca.

Emulgatory są stosowane w tysiącach ultra przetworzonej żywności (UPF), aby pomóc związać składniki, które zwykle się nie mieszają, takie jak olej i woda.

Profesor Tim Spector wykazał, że emulgatory w jelitach powodują skręcanie żołądka

Profesor Tim Spector wykazał, że emulgatory w jelitach powodują skręcanie żołądka

Można je znaleźć w wielu popularnych produktach, w tym pieczywie, ciastach, płatkach śniadaniowych i jogurtach dla dzieci.

Niektórzy eksperci powiązali rosnące spożycie dodatków, takich jak emulgatory, ze wzrostem zachorowalności na raka jelita grubego o wczesnym początku.

Kierownik ds. żywienia w Imperial College w Londynie, dr Federica Amati, wyjaśniła w zeszłym miesiącu szkody, jakie to powoduje emulgatory „zaburzają” rozdział pomiędzy warstwą tłuszczową i wodną w jelitach.

Teoretyzuje, że powoduje to uszkodzenie błony śluzowej jelit, co prowadzi do infekcji bakteryjnych.

W zeszłym miesiącu ekspert ds. mikrobiomu, dr Alasdair Scott, powiedział The Mail on Sunday: „Uważamy, że proces ten można powiązać z rakiem jelita.

„Badania przeprowadzone na zwierzętach to potwierdzają, ale jeszcze nie na ludziach. U ludzi znacznie trudniejsze może być udowodnienie, dlaczego dokładnie powstał guz”.

W filmie TikTok, który ma prawie 14 000 wyświetleń, Profesor Spector rozpoczyna swoją demonstrację od zmieszania powszechnie używanego emulgatora — karboksymetylocelulozy (CMC) — z wodą.

„Nigdy tak naprawdę nie zrozumieliśmy, dlaczego te chemikalia wywołują takie skutki, ale zamierzam to wykazać” – mówi.

Mieszanie dwóch składników pokazuje, że proszek i woda łączą się, tworząc „kleiste” i lepkie ciasto.

„To właśnie dzieje się w naszych wnętrznościach. Naszym zdaniem powoduje to, że nasze mikroorganizmy nie mogą się komunikować i w odpowiedzi wytwarzają nieprawidłowe substancje chemiczne”.

Dodał: „Zaburzają wyściółkę jelit, ponieważ w jelitach znajduje się delikatna warstwa tłuszczu i wody, ale te emulgatory mieszają te dwa elementy.

Spróbujmy więc ograniczyć je w naszej diecie.

Do prostych przetworzonych produktów spożywczych należą konserwy, gotowane warzywa i ryby, takie jak tuńczyk, oraz produkty codziennego użytku, takie jak ser.

Zawierają niewiele więcej niż główny składnik i wodę, olej lub jeden z dwóch dodatkowych składników – potencjalnie możesz je przygotować samodzielnie.

Jednakże UPF są wysoce przetworzone, wymagają technik fabrycznych i zawierają dodatki, z których emulgatory są tylko jednym.

Stanowią obecnie 57 procent przeciętnej diety w Wielkiej Brytanii.

Producenci nie mają obowiązku rejestrowania ilości emulgatorów w każdym pojedynczym produkcie spożywczym. Oznacza to, że nigdy tak naprawdę nie wiemy, ile spożywamy.

Eksperci ostrzegają, że rak jelita atakuje coraz więcej młodych ludzi, a możliwą przyczyną jest dieta pełna UPF.

W ciągu ostatnich 30 lat częstość występowania tej choroby, na którą w Wielkiej Brytanii umiera 17 000 osób rocznie, wzrosła o 22 procent wśród osób poniżej 50. roku życia.

Z badania opublikowanego w zeszłym roku w czasopiśmie Lancet wynika, że ​​ultraprzetworzona żywność jest również powiązana ze zwiększonym ryzykiem chorób serca.

Podobnie zwiększone ryzyko stwierdzono także w przypadku cukrzycy typu 2.





Link źródłowy