Strona główna Polityka Organizacja Narodów Zjednoczonych chce traktować sztuczną inteligencję z taką samą pilnością, jak...

Organizacja Narodów Zjednoczonych chce traktować sztuczną inteligencję z taką samą pilnością, jak zmiany klimatyczne

27
0


W opublikowanym dzisiaj raporcie Organizacji Narodów Zjednoczonych zaproponowano, aby organ międzynarodowy nadzorował pierwsze prawdziwie globalne wysiłki na rzecz monitorowania sztucznej inteligencji i zarządzania nią.

Raport opracowany przez Sekretarza Generalnego ONZ Organ doradczy wysokiego szczebla ds. sztucznej inteligencjizaleca utworzenie organu podobnego do Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu w celu gromadzenia aktualnych informacji na temat sztucznej inteligencji i związanych z nią zagrożeń.

W raporcie wzywa się do nowego dialogu politycznego na temat sztucznej inteligencji, aby 193 członków ONZ mogło omówić ryzyko i uzgodnić działania. Ponadto zaleca, aby ONZ podjęła kroki w celu umożliwienia biedniejszym narodom, zwłaszcza tym z globalnego Południa, korzystania z sztucznej inteligencji i wnoszenia wkładu w zarządzanie nią. Powinny one obejmować, jak twierdzi, utworzenie funduszu na rzecz sztucznej inteligencji w celu wspierania projektów w tych krajach, ustanowienie standardów sztucznej inteligencji i systemów udostępniania danych oraz utworzenie zasobów, takich jak szkolenia, aby pomóc krajom w zarządzaniu sztuczną inteligencją. Niektóre z zaleceń zawartych w raporcie mogłyby zostać zrealizowane dzięki Globalny Compact Cyfrowyistniejący plan zaradzenia przepaściom w zakresie technologii i danych między narodami. Wreszcie sugeruje utworzenie w ramach ONZ biura sztucznej inteligencji, którego zadaniem byłoby koordynowanie istniejących wysiłków w ramach ONZ na rzecz osiągnięcia celów raportu.

„Społeczność międzynarodowa zgadza się, że sztuczna inteligencja niesie ze sobą zarówno szkody i ryzyko, jak i możliwości” – mówi Alondra Nelsonprofesor na Instytut Studiów Zaawansowanych który zasiadał w organie doradczym ONZ z rekomendacji Białego Domu i Departamentu Stanu.

Niezwykłe zdolności, jakie wykazały w ostatnich latach duże modele językowe i chatboty, wzbudziły nadzieje na rewolucję w produktywności gospodarczej, ale skłoniły także niektórych ekspertów do ostrzeżenia, że ​​sztuczna inteligencja może rozwijać się zbyt szybko i wkrótce może stać się trudna do kontrolowania. Niedługo po pojawieniu się ChatGPT wielu naukowców i przedsiębiorców podpisało list wzywający do sześciomiesięcznej przerwy w rozwoju technologii w celu oceny ryzyka.

Bardziej bezpośrednie obawy obejmują potencjał sztucznej inteligencji do automatyzacji dezinformacji, generowania fałszywych materiałów wideo i audio, masowego zastępowania pracowników i nasilenia społecznych uprzedzeń algorytmicznych na skalę przemysłową. „Występuje poczucie pilności i ludzie uważają, że musimy współpracować” – mówi Nelson.

Propozycje ONZ odzwierciedlają duże zainteresowanie decydentów na całym świecie regulacją sztucznej inteligencji w celu ograniczenia tego ryzyka. Ale dzieje się to również wtedy, gdy główne mocarstwa – zwłaszcza Stany Zjednoczone i Chiny – przepychają się, by przewodzić technologii, która obiecuje przynieść ogromne korzyści gospodarcze, naukowe i militarne, a także gdy narody te przedstawiają własne wizje dotyczące tego, w jaki sposób należy ją wykorzystać i kontrolowane.

W marcu Stany Zjednoczone wprowadził uchwałę do ONZ wzywającej państwa członkowskie do opracowania „bezpiecznej i godnej zaufania sztucznej inteligencji”. W lipcu Chiny wprowadziły własną uchwałę który kładł nacisk na współpracę w rozwoju sztucznej inteligencji i powszechnym udostępnianiu tej technologii. Wszystkie państwa członkowskie ONZ podpisały oba porozumienia.

„Sztuczna inteligencja jest częścią rywalizacji amerykańsko-chińskiej, więc tylko w pewnym zakresie mogą się zgodzić” – mówi Joshua Meltzerekspert w Brookings Institute w Waszyngtonie, zespół doradców. Kluczowe różnice, jego zdaniem, obejmują normy i wartości, które powinna odzwierciedlać sztuczna inteligencja oraz zabezpieczenia prywatności i danych osobowych.



Link źródłowy