Strona główna nauka/tech W organizmie człowieka znajduje się ponad 3600 substancji chemicznych z opakowań żywności

W organizmie człowieka znajduje się ponad 3600 substancji chemicznych z opakowań żywności

46
0


Opakowania na żywność nadające się do recyklingu
Nowe badanie ujawnia rozległe narażenie ludzi na ponad 3600 substancji chemicznych znajdujących się w opakowaniach żywności, co wskazuje na główne luki w monitorowaniu bezpieczeństwa i danych dotyczących zdrowia, co wymaga zaostrzenia przepisów i dalszych badań.

Niedawny przegląd ujawnił powszechną obecność substancji chemicznych mających kontakt z żywnością (FCC) u ludzi, identyfikując 3601 substancji chemicznych stosowanych w opakowaniach żywności i produktach pokrewnych występujących w organizmie człowieka. Badanie wskazuje również na znaczne braki w biomonitoringu i dostępności danych na temat toksyczności.

Niedawne badanie opublikowane w czasopiśmie Journal of Exposure Science i Environmental Epidemiology bada powszechne narażenie ludzi na chemikalia mające kontakt z żywnością (FCC). Badanie ma na celu określenie, które substancje chemiczne stosowane w opakowaniach żywności i innych materiałach mających kontakt z żywnością wykryto w próbkach ludzkich, w tym w moczu, krwi i mleku matki.

Ponadto badanie podkreśla istotne luki w danych dotyczących biomonitoringu i toksyczności. Wyniki są dostępne za pośrednictwem bazy danych FCChumon – interaktywnego narzędzia stworzonego przez naukowców z Forum Opakowań Żywności we współpracy z kolegami z czterech instytucji akademickich.

Metodologia badań i wyniki

W podejściu systematycznym autorzy porównali ponad 14 000 znanych FCC z danymi z pięciu programów biomonitoringu człowieka, trzech baz danych metabolomów/eksposomów i literatury naukowej. Ujawniło to dowody na obecność 3601 FCC u ludzi, co stanowi 25% znanych FCC.

Dr Birgit Geueke, pierwsza autorka badania, podkreśla znaczenie tej pracy: „Nasze badanie wykazało związek między substancjami chemicznymi mającymi kontakt z żywnością, narażeniem na nie i zdrowiem człowieka. Zwraca także uwagę na te substancje chemiczne, które dotychczas były pomijane w badaniach biomonitoringowych. Daje także ważną szansę na profilaktykę i ochronę zdrowia”.

Streszczenie wideo podsumowujące kluczowe punkty badania Geueke i in. 2024 Źródło: Fundacja Forum Opakowań Żywności

Pewne grupy substancji chemicznych, takie jak bisfenole, PFAS, ftalany, metale i lotne związki organiczne, są powszechnie wykrywane w próbkach ludzkich i materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością (FCM). Wiele z tych substancji chemicznych ma niebezpieczne właściwości, które budzą obawy i powiązano je ze szkodzeniem zdrowiu ludzkiemu.

Dr Jane Muncke, starsza autorka, wyraża zaniepokojenie tak powszechnym narażeniem: „Ta praca podkreśla fakt, że materiały przeznaczone do kontaktu z żywnością nie są w pełni bezpieczne, nawet jeśli są zgodne z przepisami, ponieważ przenoszą znane niebezpieczne chemikalia na ludzi. Chcielibyśmy, aby ta nowa baza dowodowa została wykorzystana do poprawy bezpieczeństwa materiałów mających kontakt z żywnością – zarówno pod względem przepisów, jak i opracowywania bezpieczniejszych alternatyw”.

Ponadto w przypadku innych substancji chemicznych przedostających się z opakowania do żywności, takich jak syntetyczne przeciwutleniacze i oligomery, niewiele wiadomo na temat ich obecności i losu u ludzi. Dr Ksenia Groh ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Nauki i Technologii Wodnej komentuje tę lukę w wiedzy: „Nasze badanie podkreśla, że ​​przeciwutleniacze, pomimo ich dużej wielkości produkcji i powszechnego stosowania w tworzywach sztucznych, w dużej mierze są nieobecne w programach monitorowania. Wiedza na temat metabolizmu, przeznaczenia i działania tych substancji jest na ogół niewielka”.

Pilna potrzeba bezpieczniejszych materiałów

Ponadto w badaniu wskazano, że wiele potencjalnych zagrożeń stwarzanych przez chemikalia nie zostało dostatecznie zbadanych. Chociaż opakowania żywności nie są jedynym źródłem narażenia, dane z tego badania pozwolą lepiej zrozumieć, w jaki sposób materiały mające kontakt z żywnością przyczyniają się do narażenia ludzi. Jest prawdopodobne, że rzeczywista liczba FCC obecnych u ludzi jest wyższa niż obecnie wykrywana, ponieważ szczegółowo zbadano tylko podzbiór FCC.

Prof. dr Martin Scheringer, współautor z ETH Zürich, podkreślił pilność zajęcia się tym problemem: „Istnieje zaskakująco wiele niebezpiecznych substancji chemicznych stosowanych w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością i nie tylko tam pozostają, ale spora część z nich dociera do, w pewnym stopniu ludzkie ciało. Jest to niepokojące i wyraźnie istnieje zapotrzebowanie na bezpieczniejsze i prostsze materiały przeznaczone do kontaktu z żywnością”.

Wyniki te mają pomóc badaczom skoncentrować się na ważnych lukach w naszej wiedzy na temat narażenia ludzi na FCC i lepiej zrozumieć wpływ tych substancji chemicznych na zdrowie.

Jak stwierdza współautorka Olwenn Martin z University College of London: „Wiedzieliśmy już, że problematyczne chemikalia w opakowaniach żywności nie ograniczają się do dobrze znanych substancji, takich jak bisfenol i ftalany, ale zaskoczyła nas duża liczba substancji chemicznych mających kontakt z żywnością dla których istnieją pewne dowody narażenia człowieka. Pokazuje to, że należy przeprowadzić więcej badań dotyczących toksyczności i narażenia na wiele substancji chemicznych oraz przepisów dotyczących ich stosowania w opakowaniach żywności”.

Odniesienie: „Dowody na powszechne narażenie ludzi na chemikalia przeznaczone do kontaktu z żywnością” autorstwa Birgit Geueke, Lindsey V. Parkinson, Ksenia J. Groh, Christopher D. Kassotis, Maricel V. Maffini, Olwenn V. Martin, Lisa Zimmermann, Martin Scheringer i Jane Muncke , 17 września 2024 r., Journal of Exposure Science & Environmental Epidemiology.
DOI: 10.1038/s41370-024-00718-2

Dostęp do wszystkich danych i ich przeglądanie można łatwo uzyskać w dołączonej bazie danych dotyczącej substancji chemicznych mających kontakt z żywnością monitorowanych u ludzi (FCChumon). FCChumon opiera się na wcześniej opublikowanej bazie danych substancji chemicznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością (FCCdb) oraz bazie danych na temat migrujących i ekstrahowanych substancji chemicznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością (FCCmigex). Praca ta jest częścią projektu dotyczącego chemikaliów do kontaktu z żywnością i zdrowia ludzkiego (FCCH).

Badanie zostało sfinansowane przez Fundację Adessium, Fundację MAVA, Sympany Stiftung, Minerva Stiftung.



Link źródłowy