Strona główna zdrowie Naukowcy twierdzą, że należy zwiększyć spożycie czerwonego wina, herbaty, jagód i ciemnej...

Naukowcy twierdzą, że należy zwiększyć spożycie czerwonego wina, herbaty, jagód i ciemnej czekolady, aby zmniejszyć ryzyko demencji

38
0


Badania sugerują, że zjedzenie kilku kostek czekolady do popołudniowej filiżanki kawy może zmniejszyć ryzyko demencji o ponad jedną czwartą.

Dieta bogata we flawonoidy – związki roślinne występujące w herbacie, czerwonym winie, jagodach i ciemnej czekoladzie – może znacznie zmniejszyć ryzyko nieuleczalnej choroby.

Naukowcy uważają, że mogą mieć działanie ochronne na komórki mózgowe, pomagając blokować gromadzenie się płytek beta-amyloidowych, charakterystycznych dla choroby Alzheimera.

Naukowcy z Queen’s University w Belfaście przeanalizowali dane żywieniowe ponad 120 000 dorosłych Wielkiej Brytanii w wieku od 40 do 70 lat w ciągu sześciu lat.

Odkryli, że spożywanie sześciu dodatkowych porcji pokarmów bogatych w flawonoidy dziennie, w szczególności jagód, herbaty i czerwonego wina, wiązało się z o 28% niższym ryzykiem demencji.

Największą redukcję ryzyka zaobserwowano u uczestników spożywających co najmniej dwa z następujących produktów dziennie: pięć filiżanek herbaty, jeden kieliszek czerwonego wina i połowę normalnej porcji jagód w porównaniu z tymi, którzy ich nie spożywali.

Naukowcy twierdzą, że zwiększenie spożycia czerwonego wina może pomóc zmniejszyć ryzyko demencji (zdjęcie pliku)

Naukowcy twierdzą, że zwiększenie spożycia czerwonego wina może pomóc zmniejszyć ryzyko demencji (zdjęcie pliku)

Naukowcy uważają, że dieta bogata we flawonoidy, związki roślinne występujące w herbacie, może mieć ochronny wpływ na komórki mózgowe (plik obrazkowy)

Naukowcy uważają, że dieta bogata we flawonoidy, związki roślinne występujące w herbacie, może mieć ochronny wpływ na komórki mózgowe (plik obrazkowy)

Jagody to kolejny rodzaj związków roślinnych, które mogą obniżyć ryzyko demencji (obraz pliku)

Jagody to kolejny rodzaj związków roślinnych, które mogą obniżyć ryzyko demencji (obraz pliku)

Prawie milion osób w Wielkiej Brytanii cierpi na demencję, a szacuje się, że do 2040 r. liczba ta wzrośnie do 1,4 miliona.

Chociaż wiek i genetyka w znacznym stopniu przyczyniają się do rozwoju choroby, naukowcy twierdzą, że dowody wskazują, że czynniki ryzyka, takie jak dieta, mogą odgrywać ważną rolę w zapobieganiu.

Profesor Aedin Cassidy z Instytutu Globalnego Bezpieczeństwa Żywnościowego w Queen’s powiedziała: „Odkrycia były najbardziej zauważalne u osób z wysokim ryzykiem genetycznym, a także u osób z objawami depresji”.

Naukowcy uważają, że dzieje się tak dlatego, że związek roślinny ma szereg korzyści zdrowotnych, w tym właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Powiązano je również ze zmniejszonym ryzykiem chorób przewlekłych, takich jak choroby układu krążenia, a także poprawą funkcji poznawczych.

Ciemna czekolada może również obniżyć ryzyko nieuleczalnej choroby (zdjęcie pliku)

Ciemna czekolada może również obniżyć ryzyko nieuleczalnej choroby (zdjęcie pliku)

Naukowcy z Queen's University w Belfaście (na zdjęciu) przeanalizowali dane żywieniowe ponad 120 000 dorosłych Wielkiej Brytanii w wieku od 40 do 70 lat w ciągu sześciu lat

Naukowcy z Queen’s University w Belfaście (na zdjęciu) przeanalizowali dane żywieniowe ponad 120 000 dorosłych Wielkiej Brytanii w wieku od 40 do 70 lat w ciągu sześciu lat

Odkrycia dokonano zaledwie kilka tygodni po tym, jak naukowcy uzgodnili dwa nowe sposoby zmniejszania ryzyka rozwoju demencji, polegające na leczeniu wad wzroku i wysokiego poziomu cholesterolu, co daje łącznie 14 sposobów.

Naukowcy stwierdzili, że identyfikacja żywności bogatej w flawonoidy „może pomóc w sformułowaniu zaleceń dietetycznych cennych zarówno dla badań interwencyjnych, jak i inicjatyw w zakresie zdrowia publicznego”.

Doktor Amy Jennings ze szkoły nauk biologicznych w Queen’s powiedziała: „Wyniki te stanowią jasny sygnał dla zdrowia publicznego, ponieważ sugerują, że prosty środek, taki jak zwiększenie dziennego spożycia żywności bogatej w flawonoidy, może obniżyć ryzyko demencji, zwłaszcza w populacjach o wysokim ryzyko.

„Obecnie nie ma skutecznego leczenia tej choroby, dlatego interwencje zapobiegawcze mające na celu poprawę zdrowia i jakości życia oraz zmniejszenie kosztów społecznych i ekonomicznych powinny w dalszym ciągu stanowić główny priorytet zdrowia publicznego”.



Link źródłowy