Naukowcy z CIMAS, University of Miami i NIEAA potwierdziły stabilność Prądu Florydzkiego, istotnej części globalnego systemu cyrkulacji oceanicznej, w ciągu ostatnich 40 lat.
Pomimo obaw związanych z potencjalnymi zmianami wpływającymi na globalny klimat i ekosystemy, zaktualizowane pomiary pokazują, że obecna sytuacja pozostaje spójna, co podkreśla potrzebę ciągłego monitorowania w celu zrozumienia długoterminowych trendów.
Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców ze Spółdzielczego Instytutu Studiów Morskich i Atmosferycznych (CIMAS), Wyższą Szkołę Nauk Morskich, Atmosferycznych i Ziemi Uniwersytetu w Miami, Rosenstiel School of Marine, Atmospheric and Earth Science, Atlantyckie Laboratorium Oceanograficzne i Meteorologiczne NOAA (AOML) i Narodowe Centrum Oceanografii odkryli, że siła Prądu Florydzkiego jest początkiem systemu Prądu Zatokowego i kluczowym elementem globalnym Atlantycka południkowa cyrkulacja wywracającaczyli AMOC, utrzymuje się na stałym poziomie przez ostatnie cztery dekady.
Znaczenie AMOC
Rośnie zainteresowanie naukowe i społeczne AMOC, trójwymiarowym systemem prądów oceanicznych, który działa jak „taśma przenośnikowa” rozprowadzająca ciepło, sól, składniki odżywcze i dwutlenek węgla w oceanach świata. Zmiany w sile AMOC mogą mieć wpływ na globalny i regionalny klimat, pogodę, poziom morza, wzorce opadów i ekosystemy morskie.
Stabilność prądu florydzkiego
W ramach tych badań pomiary Prądu Florydy skorygowano pod kątem świeckich zmian w polu geomagnetycznym i stwierdzono, że Prąd Florydy, jeden z najszybszych prądów w oceanie i ważna część AMOC, pozostawał wyjątkowo stabilny przez ostatnie 40 lat. lata.
Opublikowano niedawno w czasopiśmie Komunikacja przyrodniczaw badaniu dokonano ponownej oceny 40-letniego doświadczenia w zakresie transportu wolumenowego prądem Florida Current, mierzonego na wycofanym z eksploatacji podmorskim kablu telekomunikacyjnym w Cieśninie Florydzkiej, który rozciąga się na dnie morskim między Florydą a Bahamami. Ze względu na ziemskie pole magnetyczne, gdy jony soli w wodzie morskiej są przenoszone przez prąd Florydy przez kabel, w kablu indukowane jest mierzalne napięcie. Pomiary kablowe analizowano łącznie z pomiarami z regularnych badań hydrograficznych, które bezpośrednio mierzą transport objętościowy prądu Florydy i właściwości masy wody. Ponadto o transporcie wywnioskowano na podstawie różnic poziomu morza w poprzecznych strumieniach mierzonych za pomocą satelitów wysokościomierzy.
Spójność w bieżących obserwacjach na Florydzie
„To badanie nie zaprzecza potencjalnemu spowolnieniu AMOC, pokazuje, że Prąd Florydy, jeden z kluczowych elementów AMOC w subtropikalnym północnym Atlantyku, utrzymywał się na stałym poziomie przez ponad 40 lat obserwacji” – powiedział Denis Volkov, główny autor badania i naukowiec w CIMAS, którego siedziba mieści się w szkole Rosenstiel. „Dzięki poprawionym i zaktualizowanym szeregom czasowym przewozów Florida Current negatywna tendencja w transporcie AMOC wprawdzie została zmniejszona, ale nie zniknęła całkowicie. Istniejący zapis obserwacyjny dopiero zaczyna wyjaśniać zmienność międzydekadową i potrzebujemy jeszcze wielu lat ciągłego monitorowania, aby potwierdzić, czy ma miejsce długoterminowy spadek AMOC”.
Zrozumienie stanu Prądu Florydzkiego jest bardzo ważne dla opracowania systemów prognoz poziomu morza przybrzeżnych, oceny lokalnej pogody oraz wpływu na ekosystem i społeczeństwo.
Długoterminowe wysiłki obserwacyjne
Od 1982 roku NOAA Projekt Western Boundary Time Series (WBTS). i jego poprzednicy monitorowali transport Prądu Florydzkiego między Florydą a Bahamami na 27° N za pomocą podmorskiego kabla o długości 120 km w połączeniu z regularnymi rejsami hydrograficznymi w Cieśninie Florydzkiej. To niemal ciągłe monitorowanie dostarczyło najdłuższego istniejącego zapisu obserwacyjnego prądu granicznego. Począwszy od 2004 roku, projekt WBTS NOAA nawiązał współpracę z Program szybkich zmian klimatycznych Wielkiej Brytanii (SZYBKI) i Południkowo-wywrotna cyrkulacja i układ strumienia ciepła Uniwersytetu w Miami (MOCHA) mające na celu utworzenie pierwszego ponad basenowego układu obserwacyjnego AMOC na wysokości około 26,5 N.
Odniesienie: „Bieżące obserwacje transportu na Florydzie ujawniają cztery dekady stanu ustalonego” autorstwa Denisa L. Volkova, Ryana H. Smitha, Rigoberto F. Garcii, Davida A. Smeeda, Bena I. Moata, Williama E. Johnsa i Molly O. Baringer, 5 września 2024 r., Komunikacja przyrodnicza.
DOI: 10.1038/s41467-024-51879-5
Badanie było wspierane przez program NOAA Global Ocean Monitoring and Observing (grant nr 100007298), program NOAA dotyczący zmienności i przewidywalności klimatu (grant nr NA20OAR4310407), Radę ds. Badań nad Środowiskiem Naturalnym (granty nr NE/Y003551/1 i NE/Y005589/1 ) oraz National Science Foundation (granty #OCE-1332978 i #OCE-1926008).