Strona główna Biznes Intel wstrzymuje plany budowy flagowych fabryk w Niemczech i Polsce ze względu...

Intel wstrzymuje plany budowy flagowych fabryk w Niemczech i Polsce ze względu na problemy finansowe – Euractiv

46
0


Amerykański producent chipów Intel wstrzymał planowane nowe fabryki w Magdeburgu w Niemczech i we Wrocławiu w Polsce ze względu na problemy finansowe, co stanowi cios dla wysiłków UE mających na celu zwiększenie krajowych mocy produkcyjnych w zakresie produkcji chipów.

„Wstrzymamy nasze projekty w Polsce i Niemczech o około dwa lata w związku z przewidywanym popytem rynkowym” – powiedział dyrektor generalny Intela Patrick P Gelsinger w przemówieniu wpis na blogu późnym poniedziałkowym (16 września) wieczorem.

Obydwa projekty, częściowo finansowane z pomocy państwa, stanowią kluczowe elementy wysiłków UE na rzecz pobudzenia krajowego przemysłu półprzewodników w celu zwiększenia jego odporności i niezależności. The Ustawa UE o chipsachobowiązujące od września 2023 r., ma na celu podwoić udział Europy w światowej produkcji półprzewodników do 20% do 2030 r.

Firma niezachwianie trzyma się inwestycji w USA, które również stara się zwiększyć swoje moce produkcyjne w zakresie produkcji chipów.

W poniedziałek Intel ogłosił również, że otrzymał dodatkowe 3 miliardy dolarów (2,7 miliarda euro) bezpośredniego finansowania rządowego na rozwój półprzewodników dla obronności i wywiadu. To oprócz bezpośredniego finansowania o wartości 8,5 miliarda dolarów, obniżek podatków do 25 miliardów dolarów i pożyczek o wartości do 11 miliardów dolarów, których firma uzgodnione wcześniej z Departamentem Handlu Stanów Zjednoczonych.

Inwestycja Intela o wartości 30 miliardów euro w Magdeburgu była największym projektem zaplanowanym na mocy unijnej ustawy o chipach, a jedna trzecia kwoty pochodziła z niemieckich dotacji.

Projekt firmy w Polsce o wartości 4,2 miliarda euro został okrzyknięty „największą inwestycją w historii Polski”. Z tego, jak podają polskie media, 1,7 mld euro (7,4 mld zł) miało pochodzić z pomocy państwa.

Wydaje się, że ambitne plany pokrzyżował Intel kłopoty finansowe. Intel jest zbliża się trzeci rok z rzędu spadku sprzedażyprzy czym cena akcji spółki spadnie w 2024 r. o około 56% wartości, co plasuje ją na drugim miejscu pod względem najgorszych wyników akcje indeksu S&P 500.

W sierpniu Intel zaobserwował straty w wysokości 1,6 miliarda dolarów (1,4 miliarda euro). drugi kwartał 2024 ra także znaczące zwolnienia, „przeorganizowanie strukturalne i operacyjne w całej firmie” oraz zmniejszenie wydatków o ponad 10 miliardów dolarów w 2025 r. w porównaniu z prognozami.

„Od czasu ogłoszenia wyników za drugi kwartał wszystkie oczy zwrócone są na Intela” – napisał Gelsinger, który w obliczu spadającej sprzedaży próbował rozszerzyć sieć fabryk firmy.

Zanim zdecydował się na tę decyzję, gigant rozważał kilka opcji poradzenia sobie ze stratami, w tym wydzielenie działu produkcyjnego Bloomberga zgłoszone.

„Niedawno zwiększyliśmy moce produkcyjne w Europie dzięki naszej fabryce w Irlandii, która w dającej się przewidzieć przyszłości pozostanie naszym wiodącym europejskim węzłem komunikacyjnym” – napisał Gelsinger.

W sierpniu przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen i kanclerz Niemiec Olaf Scholz wzięli udział w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod nową fabrykę chipów należącą do tajwańskiego lidera światowego rynku TSMC w Dreźnie w Niemczech, dążąc do zwiększenia regionalnej produkcji półprzewodników.

[Edited by Eliza Gkritsi/Alice Taylor-Braçe]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy