https://www.eurekalert.org/news-releases/1057678
Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych opracowała nową ogólnokrajową mapę podatności na osuwiska, pokazującą, że prawie połowa kraju jest zagrożona osuwiskami.
Mapa ta, utworzona przy użyciu inwentarza prawie 1 miliona poprzednich osuwisk i danych o wysokości w wysokiej rozdzielczości, zapewnia szczegółową analizę w poszczególnych hrabstwach, aby pomóc w ograniczaniu ryzyka i planowaniu zagospodarowania przestrzennego. Nie tylko identyfikuje obszary niebezpieczne, ale także miejsca, w których potrzebne jest dalsze mapowanie w celu zwiększenia gotowości na osuwiska.
Nowa mapa podatności na osuwiska
Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych opublikowała nową ogólnokrajową mapę podatności na osuwiska, która wskazuje, że prawie 44% Stanów Zjednoczonych może potencjalnie doświadczyć aktywności osuwiskowej. Nowa ocena zapewnia bardzo szczegółowy obraz w poszczególnych hrabstwach, pokazujący, gdzie te niszczące, zakłócające i potencjalnie śmiertelne zagrożenia geologiczne są bardziej prawdopodobne, a także obszary, w których ryzyko osuwisk jest znikome.
Nowa mapa będzie wspierać wysiłki mające na celu zmniejszenie ryzyka i planowanie zagospodarowania przestrzennego, pokazując, gdzie znajdują się obszary potencjalnie niestabilne, dzięki czemu planiści i inżynierowie będą mogli lepiej ustalać priorytety i łagodzić przyszłe zagrożenia osuwiskami.
Podatność na osuwiska w całych Stanach Zjednoczonych
„Ta nowa krajowa mapa podatności na osuwiska odpowiada na ważne, ale trudne pytanie: które obszary w całych Stanach Zjednoczonych są podatne na osuwiska?” powiedział Ben Mirus, geolog badawczy USGS. „Jesteśmy podekscytowani, że jest on teraz publicznie dostępny, aby pomóc wszystkim lepiej się przygotować – być narodem bardziej gotowym na zagrożenia”.
Wcześniej szczegółowe mapy osuwisk opracowywano tylko dla kilku obszarów Stanów Zjednoczonych, gdzie ryzyko osuwisk uznawano za wysokie, ale mapa ta rozszerza ocenę o wiele innych niebezpiecznych obszarów w całym kraju, w których potencjał osuwisk był ograniczony.
Mirus i zespół wykorzystali inwentarz prawie 1 miliona poprzednich osuwisk, dane o wysokościach krajowych w wysokiej rozdzielczości z programu USGS 3D Elevation Program oraz zaawansowane obliczenia, aby zbudować kompleksowy model podatności na osuwiska. Powstała mapa sąsiadujących Stanów Zjednoczonych, Alaski, Hawajów i Portoryko skupia się na lokalizacjach osuwisk, wykorzystując dane o znacznie wyższej rozdzielczości niż istniejące mapy osuwisk kontynentalnych i globalnych.
Przyszłe zastosowania i potrzeby
Nowej mapy można również użyć do zidentyfikowania obszarów, w których potrzebne jest więcej map osuwisk oraz do określenia, w jaki sposób ulepszenia mogą lepiej informować o łagodzeniu skutków osuwisk.
Odniesienie: „Parsimonious High-Resolution Landslide Susceptibility Modeling at Continental Scales” autorstwa Benjamina B. Mirusa, Giny M. Belair, Nathana J. Wooda, Jeanne Jones i Sabriny N. Martinez, 11 września 2024 r., Postępy AGU.
DOI: 10.1029/2024AV001214