Strona główna zdrowie Badania wykazały, że tysiące kobiet poddawanych „stałej” operacji antykoncepcji nadal zachodzi w...

Badania wykazały, że tysiące kobiet poddawanych „stałej” operacji antykoncepcji nadal zachodzi w ciążę po latach

43
0


Nowe badania sugerują, że to, co uważa się za trwałe rozwiązanie antykoncepcyjne, w rzeczywistości może być mniej skuteczne w zapobieganiu ciąży niż mniej inwazyjne metody.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli, że aż pięć procent kobiet, które przeszły zabieg podwiązania jajowodów, powszechnie znanego jako podwiązanie jajowodów, zaszło później w ciążę.

Podwiązanie jajowodów ma być nieodwracalne i jest najpowszechniejszą formą antykoncepcji stosowaną na całym świecie – wybiera ją więcej kobiet niż doustne środki antykoncepcyjne.

Większość kobiet poddaje się zabiegowi polegającemu na przecięciu jajowodów, aby komórki jajowe nie mogły podróżować w celu zapłodnienia plemnikiem, robią to, ponieważ są już matkami i nie chcą mieć więcej dzieci, podczas gdy wiele młodszych kobiet decyduje się pozostać bezdzietnymi.

Poprzednie szacunki dotyczące ciąż wśród kobiet poddawanych podwiązaniu jajowodów oscylowały wokół jednego procenta, ale nowe badanie wykazało, że ciąże po podwiązaniu „mogą występować znacznie częściej, niż wielu się spodziewa” – od trzech do pięciu procent.

Stwierdzono, że podwiązanie jajowodów, zwane również podwiązaniem jajowodów, jest mniej skuteczne w zapobieganiu ciąży niż popularne, odwracalne środki antykoncepcyjne, takie jak wkładka domaciczna

Stwierdzono, że podwiązanie jajowodów, zwane również podwiązaniem jajowodów, jest mniej skuteczne w zapobieganiu ciąży niż popularne, odwracalne środki antykoncepcyjne, takie jak wkładka domaciczna

Naukowcy doszli do wniosku, że w przypadku kobiet, zwłaszcza młodszych, odwracalna forma antykoncepcji, taka jak wkładka wewnątrzmaciczna (IUD) lub implant ramienia, może być skuteczniejsza niż tak zwana metoda „stała”.

W badaniu prowadzonym przez badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco zebrano dane medyczne od ponad 31 000 kobiet w wieku od 15 do 44 lat, które w latach 2002–2015 uczestniczyły w Krajowym badaniu wzrostu rodziny.

Z tej liczby 4184 zgłosiło, że przeszło zabieg polegający na zaciskaniu jajowodów lub ich przecinaniu i usuwaniu.

W czterech falach gromadzenia danych w tym okresie od 2,9 do 5,2 procent kobiet zaszło w ciążę pomimo poddania się zabiegowi.

Z najnowszej fali danych, obejmującej lata 2013–2015, wynika, że ​​prawie trzy procent kobiet zaszło w ciążę w ciągu pierwszego roku od operacji. Prawie dziewięć procent z nich zaszło w ciążę w ciągu 10 lat od zabiegu.

Doktor Eleanor Bimla Schwarz, lekarz chorób wewnętrznych na Uniwersytecie Kalifornijskim i autorka badania, powiedziała: „Dla osób, które wybrały metodę „trwałą”, informacja o zajściu w ciążę może być bardzo przygnębiająca. Okazuje się, że jest to niestety dość powszechne doświadczenie.

„To badanie pokazuje, że operacji jajowodów nie można uważać za najlepszą metodę zapobiegania ciąży.

„Osoby stosujące antykoncepcyjny implant ramienia lub wkładkę domaciczną mają mniejsze prawdopodobieństwo zajścia w ciążę niż osoby, które mają podwiązane jajowody”.

Wkładka uwalnia hormony, które w ponad 99% przypadków zapobiegają ciąży i mogą pozostać na miejscu nawet przez pięć lat.

Wszczepiana antykoncepcja umieszczana w ramieniu jest również skuteczna w ponad 99% i może pozostać w ramieniu przez trzy lata.

Zespół badaczy wezwał do przeprowadzenia dalszych badań nad skutecznością zabiegu, któremu co roku decyduje się około 700 000 kobiet.

To więcej niż liczba osób, które decydują się na pigułki antykoncepcyjne, wierząc, że podejmują trwałą decyzję dotyczącą planowania rodziny.

Według nich około 18 procent kobiet decyduje się na podwiązanie jajowodów do danych CDCa 14 procent kobiet stosuje pigułki antykoncepcyjne. Około 10 procent kobiet wybiera długo działającą antykoncepcję, w tym wkładkę domaciczną lub implant ramienia.

Z wyników badania wynika, że ​​w ciągu jednego roku 700 000 kobiet zdecydowało się na podwiązanie jajowodów, a 20 000 z nich może później zajść w ciążę.

Wyniki UCSF opublikowano w czasopiśmie „ New England Journal of Medicine Dowód.

Badacze dodali, że w obliczu decyzji Sądu Najwyższego o uchyleniu federalnego prawa do aborcji w sprawie Dobbs przeciwko Jacksonowi i efektu domina wynikającego z wprowadzenia przez stany zakazów, wiedza o najlepszych opcjach antykoncepcji jest sprawą najwyższej wagi.

Dr Schwarz powiedziała: „Od czasu decyzji Dobbów znacznie więcej osób martwi się tym, jak ciąża może wpłynąć na ich zdrowie i życie rodzinne.

„Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku pacjentek cierpiących na schorzenia takie jak cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi, które mogą komplikować ciążę”.

Zainteresowanie opinii publicznej sterylizacją chirurgiczną wzrosło po wydaniu decyzji Dobbs trzy lata temu, głównie wśród osób w wieku od 18 do 30 lat.

Według raportu badaczy zajmujących się zdrowiem publicznym w Pittsburghu i Bostonie z 2024 r. miesięczna liczba podwiązań jajowodów wzrosła z 2,84 zabiegów na 100 000 kobiet miesięcznie przed Dobbsem. do 58,02 zabiegów miesięcznie dla kobiet po wydaniu decyzji.

Dr Schwarz dodała: „Dla osób, które wybrały metodę „trwałą”, informacja o zajściu w ciążę może być bardzo przygnębiająca. Okazuje się, że jest to niestety dość powszechne doświadczenie.



Link źródłowy