Japońskojęzyczny serial telewizyjny „Shōgun” zdominował kategorie seriali dramatycznych podczas niedzielnej ceremonii rozdania nagród Emmy, zdobywając cztery kategorie: najlepszy dramat, najlepsza reżyseria serialu dramatycznego, wybitna główna aktorka w serialu dramatycznym i wybitna główna aktorka w serialu dramatycznym. Dzięki 18 zwycięstwom serial zdobył więcej nagród Emmy niż jakakolwiek inna produkcja.
„Shōgun”, fikcja historyczna przedstawiająca XVII-wieczną feudalną Japonię pogrążoną w wojnie domowej, niemal ustanowiła w tym roku rekord nagrody Emmy Łącznie 25 nominacji. Tylko raz udało się ten wynik przekroczyć: w 2019 r., kiedy „Gra o tron” otrzymała 32 nominacje.
„To był wymarzony projekt będący połączeniem Wschodu i Zachodu” – powiedział Hiroyuki Sanada, który gra Yoshii Toranagę, odbierając nagrodę dla głównej aktorki w serialu dramatycznym. „A «Shōgun» nauczył mnie, że kiedy ludzie współpracują, możemy czynić cuda”.
Oprócz najważniejszych nagród aktorskich „Shōgun” był także nominowany do szeregu nagród technicznych, takich jak scenografia, oryginalna ścieżka dźwiękowa i występy kaskaderskie. Przeszedł do historii jako pierwszy program, który zdobył 14 nagród Emmy podczas ceremonii Creative Arts.
„Uwielbiam ten sport zespołowy” – powiedział o ekipie Néstor Carbonell, zdobywca nagrody dla najlepszego gościnnego aktora w dramacie.
Tworzenie 10-odcinkowego limitowanego serialu, stworzonego przez FX, zajęło dekadę, a jego rekordowa premiera na platformach streamingowych miała miejsce w marcu. To zgromadził 9 milionów wyświetleń według spółki-matki Disneya, co doprowadziło do premiery drugiego sezonu „Niedźwiedzia” na całym świecie w ciągu zaledwie sześciu dni.
„Płakałam, zanim ogłoszono moje nazwisko. Dzisiaj jestem w rozsypce” – powiedziała Anna Sawai, odbierając nagrodę dla najlepszej aktorki w serialu dramatycznym. Według Variety Sawai jest pierwszą azjatycką artystką, która wygrała w tej kategorii.
Sawai zagrała Todę Mariko, którą nazwała „rolą życia”.
„To kieruję do wszystkich kobiet, które niczego nie oczekują i nadal stanowią przykład dla wszystkich” – powiedziała.
„Shōgun” to najnowsza azjatycka seria obcojęzyczna, która rozkwitła w USA i na rynkach międzynarodowych. Serial jest kontynuacją południowokoreańskiego serialu Netflix „Squid Game”, który również przeszedł do historii na gali rozdania nagród Emmy w 2022 r. Główny aktor Lee Jung-jae został pierwszym Azjatą, który zdobył nagrodę dla wybitnej głównej aktorki w serialu dramatycznym.
Jednak 25 nominacji „Shōguna” w tym roku przyćmiło „Squid Games” 14 dwa lata temu.
Eksperci filmowi twierdzą, że w ostatnich latach Amerykanie chętniej oglądają produkcje obcojęzyczne i czytają napisy.
Sanada, który również przemawiał po japońsku, odbierając nagrodę dla najlepszego dramatu, podziękował tym, którzy „aż do tej pory” odziedziczyli historie dramatów samurajskich.
„Pasja i marzenia, które po Tobie odziedziczyliśmy, przekroczyły oceany i granice” – powiedział.