Strona główna nauka/tech Z sondażu wynika, że ​​1 na 5 rodziców martwi się, że ich...

Z sondażu wynika, że ​​1 na 5 rodziców martwi się, że ich dzieci w wieku podstawowym i gimnazjalnym nie mają przyjaciół

35
0


1 na 5 rodziców martwi się, że ich dzieci w wieku podstawowym i gimnazjalnym nie mają przyjaciół

Jak wynika z ogólnokrajowego sondażu, trzech na czterech rodziców podjęło kroki, aby pomóc dziecku nawiązać nowe przyjaźnie. Źródło: Sara Schultz, Uniwersytet Michigan Zdrowie CS Mott Children’s Hospital Ogólnokrajowa ankieta na temat zdrowia dzieci

Rozwijanie przyjaźni jest często postrzegane jako naturalna część dzieciństwa, ale dla niektórych dzieci może być to łatwiejsze niż dla innych.

Według Szpitala Dziecięcego CS Mott Children’s Hospital na Uniwersytecie Michigan wielu rodziców martwi się o przyjaźnie swoich dzieci Sondaż Narodowy w sprawie zdrowia dzieci, gdzie jedna piąta twierdzi, że ich dziecko w wieku od sześciu do 12 lat nie ma przyjaciół lub ma ich za mało.

Około 90% rodziców uważa, że ​​ich dziecko chciałoby poznać nowych przyjaciół.

„Przyjaźń może odegrać znaczącą rolę w ogólnym zdrowiu i rozwoju dzieci, dobrostanie emocjonalnym, poczuciu własnej wartości i umiejętnościach społecznych” – powiedziała Sarah Clark, współdyrektorka Mott Poll, MPH

„Ale niektórzy rodzice twierdzą, że ich dzieci napotykają bariery w nawiązywaniu przyjaźni, takie jak osobowość, lęki społeczne, schorzenia lub po prostu brak zbyt wielu możliwości”.

Ponad połowa rodziców zgłasza co najmniej jeden czynnik utrudniający ich dziecku nawiązywanie nowych przyjaźni, a mniej więcej jeden na pięciu twierdzi, że nieśmiałość lub niezręczność społeczna utrudniają dziecku nawiązywanie nowych przyjaźni.

Kolejne 15% rodziców twierdzi, że wyzwania w przyjaźni wynikają z bycia wrednym dzieckiem, a mniej niż 10% stwierdziło, że niepełnosprawność lub stan zdrowia dziecka utrudniają przyjaźnie.

Rodzice starszych dzieci częściej niż rodzice młodszych dzieci twierdzili, że trudności w nawiązywaniu nowych znajomości wynikają z tego, że inne dzieci mają już grupy znajomych lub mają za mało miejsc, w których mogliby się spotkać.

Raport reprezentatywny w skali kraju opiera się na odpowiedziach udzielonych przez 1031 rodziców dzieci w wieku 6–12 lat ankietowanych w sierpniu 2024 r.

Pomaganie dzieciom w nawiązywaniu przyjaźni

Trzech na czterech rodziców podjęło kroki, aby pomóc dziecku nawiązać nowe przyjaźnie.

Najczęstsze strategie obejmują organizowanie zabaw lub wycieczek, zapisywanie dziecka na zajęcia mające na celu poznanie dzieci o podobnych zainteresowaniach lub udzielanie dziecku porad, jak nawiązać przyjaźnie. Około jedna czwarta rodziców próbuje zaprzyjaźnić się z innymi rodzicami, którzy mają dzieci w tym samym wieku.

„Wspieranie dzieci w nawiązywaniu przyjaźni to równowaga wskazówek, zachęty i zapewniania im przestrzeni do samodzielnego poruszania się w sytuacjach społecznych” – stwierdziła Clark.

„Zaangażowanie rodziców może się różnić w zależności od wieku dziecka, osobowości i potrzeb społecznych”.

Dzieci, które na przykład mają trudności z nawiązaniem nowych przyjaźni z powodu nieśmiałości, schorzeń lub lęku społecznego, mogą wymagać delikatnego ułatwienia nawiązywania przyjaźni. Rodzice mogą pomóc, wybierając zajęcia w małych grupach, które dziecko lubi, sugeruje Clark, i zapewniając dziecku przestrzeń, w której będzie mogło swobodnie wchodzić w interakcje z rówieśnikami.

„Dla niektórych dzieci nawiązywanie nowych przyjaźni może być stresujące” – powiedziała Clark. „Pamiętaj, że dzieci wciąż rozwijają i ćwiczą swoje umiejętności społeczne, jednocześnie nawiązując i utrzymując przyjaźnie.

„Rodzice powinni oczekiwać i pozwalać dzieciom na popełnianie błędów, interweniując jedynie w kwestiach bezpieczeństwa. Później, w prywatnej chwili z dzieckiem, rodzice powinni być gotowi wysłuchać i doradzić”.

Rodzice starszych dzieci również częściej pozwalają dzieciom korzystać z mediów społecznościowych w celu nawiązywania kontaktu z przyjaciółmi – ​​w tym co czwarty rodzic dzieci w wieku gimnazjalnym – i kupują przedmioty, które pomogą im się „dopasować”.

Clark ostrzega rodziców, aby zwracali uwagę na sposób, w jaki ich dzieci korzystają z mediów społecznościowych, ponieważ, jak wykazano, zwiększa to ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak lęk i depresja, ze względu na możliwość negatywnego wpływu rówieśników.

„Rodzice, którzy zezwalają na korzystanie z mediów społecznościowych, powinni pomóc swojemu dziecku nauczyć się odpowiedzialnego korzystania z nich” – stwierdziła.

Rodzice chcą, aby rodziny przyjaciół były takie jak oni

Ponad połowa rodziców uważa, że ​​bardzo ważne jest, aby znać rodziców przyjaciół ich dziecka, a ponad jedna czwarta jest bardzo zaniepokojona tym, że przyjaciele ich dziecka zachęcają je do robienia rzeczy, których rodzice nie pochwalają.

Clark twierdzi jednak, że jednym z najbardziej zaskakujących wniosków z sondażu było to, że dwóch na trzech rodziców stwierdziło, że ważne jest, aby przyjaciele ich dziecka pochodzili z rodzin podobnych do ich. Najczęściej dotyczyło to podobnych stylów rodzicielstwa.

Ponad jedna trzecia rodziców wolała, aby przyjaciele ich dziecka pochodzili z rodzin o określonych przekonaniach politycznych lub religijnych. Mniej osób stwierdziło, że ważne jest, aby rodziny przyjaciół miały podobny poziom wykształcenia i dochodów.

Clark ostrzega, że ​​utrzymywanie przyjaźni dzieci wyłącznie w określonych kręgach może uniemożliwić im rozwój szerszych perspektyw, otwartości umysłu i lepszych umiejętności społecznych.

„Szkoła jest często postrzegana jako miejsce, w którym dzieci spotykają się i nawiązują kontakty z rówieśnikami o różnym pochodzeniu, poglądach, zwyczajach i sposobach myślenia” – stwierdziła Clark.

„Ograniczenie znajomych dziecka jedynie do osób z podobnego środowiska może w przyszłości ograniczyć jego możliwości i wygodę w poruszaniu się po różnych sieciach”.

Więcej informacji:
Głosowanie: mottpoll.org/reports/facilitat … ndships-parents-role

Dostarczone przez Uniwersytet Michigan


Cytat: 1 na 5 rodziców martwi się, że ich dzieci w wieku podstawowym i gimnazjalnym nie mają przyjaciół, wynika z ankiety (2024, 16 września) pobrano 16 września 2024 r. z https://phys.org/news/2024-09-parents-elementary- gimnazjum-w wieku.html

Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.





Link źródłowy