Strona główna nauka/tech Zapierające dech w piersiach nocne widoki z kosmosu: wyraźny podział gospodarczy w...

Zapierające dech w piersiach nocne widoki z kosmosu: wyraźny podział gospodarczy w Korei

10
0


Półwysep Koreański nocą 2024 z adnotacją
Zdjęcie Półwyspu Koreańskiego wykonane z kosmosu 24 stycznia 2024 roku przez astronautę na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Astronauta wykonał uderzające zdjęcie Półwyspu Koreańskiego z Międzynarodowa Stacja Kosmicznaukazując wyraźny kontrast w nocnym oświetleniu między Koreą Północną i Południową.

Korea Południowa, z jej jasno oświetlonymi miastami, w tym rozległym obszarem metropolitalnym Seulu, ostro kontrastuje z niemal ciemnością Korei Północnej, poza kilkoma małymi skupiskami światła wokół Pjongjangu i Yangdŏku. To zdjęcie nie tylko podkreśla różnice w rozwoju miast i liczbie ludności pomiędzy obydwoma narodami, ale także odzwierciedla szersze dysproporcje gospodarcze, przy czym Korea Południowa jest jedną z wiodących gospodarek Azji.

Nocne światła nad Koreą

Astronauta na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonał to zdjęcie Półwyspu Koreańskiego, pokazujące rozkład nocnego światła. Korea Północna (wykraczająca poza górną część zdjęcia) leży w górnej części półwyspu i jest prawie pozbawiona nocnych świateł. Natomiast Korea Południowa leży w dolnej części półwyspu i eksponuje nocne światła z wielu miast różnej wielkości. Morza po obu stronach półwyspu wydają się bardzo ciemne na zdjęciach nocnych, chociaż zachmurzone obszary odbijają trochę światła.

Największym i najjaśniejszym skupiskiem świateł miejskich jest stolica Korei Południowej, Seul (9,67 mln mieszkańców), położona na wybrzeżu Morza Żółtego. W Korei Północnej dobrze widoczne są tylko dwie małe skupiska świateł: stolica Pjongjangu (3,16 mln mieszkańców) i Yangdŏk w centrum kraju.

Linia świetlna DMZ

Na północ od Seulu cienka linia świateł przecina półwysep od Morza Żółtego do Morza Japońskiego, wyznaczając strefę zdemilitaryzowaną (DMZ) między Koreą Północną i Południową. The Granica strefy zdemilitaryzowanejustanowiona w 1953 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, ma około 4 km (2,5 mil) szerokości i 250 km (155 mil) długości.

Kontrasty gospodarcze ujawnione przez światła miast

Różnice w jasności i rozległości świateł miejskich ilustrują różnicę między wielkością populacji – Korea Południowa licząca około 52 miliony ludzi i Korea Północna z ok 26 milionów—oraz między stopniem rozwoju miast w obu krajach. Wykorzystano także obrazy świateł nocnych studiuje ekonomię i produkt krajowy brutto (PKB). Ze względu na dynamiczny rozwój przemysłu od lat 60. XX wieku Korea Południowa jest określana jako jedna z azjatyckich cztery „tygrysy ekonomiczne” wraz z Singapurem, Tajwanem i Hongkongiem.

Zdjęcie astronauty ISS070-E-80670 zostało uzyskane 24 stycznia 2024 r. aparatem cyfrowym Nikon D5 o ogniskowej 24 milimetry. Dostarczają je załoga ISS, Jednostka Obserwacji Ziemi oraz Jednostka Nauki o Ziemi i Teledetekcji w Johnson Space Center. Zdjęcie wykonał członek załogi Ekspedycji 70. Obraz został przycięty i poprawiony w celu poprawy kontrastu, a artefakty obiektywu zostały usunięte. Program Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wspiera laboratorium w ramach Laboratorium Narodowego ISS, aby pomóc astronautom w wykonywaniu zdjęć Ziemi, które będą miały największą wartość dla naukowców i społeczeństwa, oraz w bezpłatnym udostępnianiu tych zdjęć w Internecie.



Link źródłowy