Strona główna nauka/tech Konieczne jest natychmiastowe działanie, aby zapobiec pandemii wirusa H5N1

Konieczne jest natychmiastowe działanie, aby zapobiec pandemii wirusa H5N1

32
0


Niesamowita ptasia grypa z kurczaka
Eksperci wzywają do podjęcia pilnych działań w związku z grypą H5N1, opowiadając się za przygotowaniem szczepionek i dobrowolnymi szczepieniami dla grup ryzyka, aby zapobiec przyszłym pandemiom.

W obliczu powszechnych epidemii wirusa H5N1 eksperci wzywają do natychmiastowej i zorganizowanej reakcji na zagrożenia związane z grypą, podkreślając potrzebę dobrowolnych szczepień, lepszych zapasów szczepionek oraz globalnej współpracy w celu zwiększenia gotowości i reagowania na pandemię.

Ponieważ globalne ryzyko grypy H5N1 wzrasta wraz z epidemiami dotykającymi różnych osób gatunek i rozprzestrzeniająca się na kontynenty, w tym w USA, trzech międzynarodowych ekspertów w dziedzinie szczepionek i zdrowia publicznego opowiada się za kompleksową i dobrze finansowaną strategią mającą na celu walkę z tym i przyszłymi potencjalnymi zagrożeniami związanymi z pandemią grypy. Sugerują rozważenie dobrowolnych szczepień dla osób obecnie narażonych na ryzyko narażenia.

„W tym krytycznym momencie decyzje dotyczące opracowania, gromadzenia zapasów i rozmieszczenia szczepionek ukształtują naszą zdolność reagowania na bezpośrednie i przyszłe ryzyko pandemii” – pisze dr Jesse Goodman; Doktor Rick A. Bright; i Nicole Lurie, MD, MSPH, w JAMA Punkt widzenia opublikowany 4 września.

Obecna epidemia H5N1 w Ameryce Północnej spowodowała zakażenie drobiu, krów, dzikiego ptactwa oraz ssaków morskich i lądowych, a także co najmniej 13 ludzi, głównie na fermach mlecznych i drobiarskich. Nie zgłoszono żadnego przeniesienia wirusa z człowieka na człowieka.

„To bardzo niepokojące, że ten szczep H5N1, w porównaniu z wcześniejszymi, rozprzestrzenił się wśród ssaków na niespotykaną dotąd skalę” – mówi Goodman. „Chociaż przypadki u ludzi były jak dotąd stosunkowo łagodne, zagrożenie pandemią jest realne, biorąc pod uwagę pandemię wiruspowszechna i ciągła obecność wirusa w pobliżu ludzi oraz jego potencjał do ponownego mieszania się z wirusami ludzkiej grypy lub mutowania w celu uzyskania zdolności do przenoszenia się między ludźmi”.

Goodman jest profesorem medycyny w Szkole Medycznej Uniwersytetu Georgetown i byłym głównym naukowcem FDA; Bright jest dyrektorem Bright Global Health, byłym zastępcą zastępcy sekretarza ds. gotowości i reagowania oraz dyrektorem Urzędu ds. Zaawansowanych Badań i Rozwoju Biomedycznego (BARDA); oraz Lurie jest dyrektorem wykonawczym ds. gotowości i reagowania w Koalicji na rzecz innowacji w zakresie gotowości na wypadek epidemii oraz dyrektorem CEPI-US i byłym zastępcą sekretarza ds. gotowości i reagowania w Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych.

Koncentrując się na szczepionkach, Goodman i jego współpracownicy przedstawiają krótko-, średnio- i długoterminowe działania mające na celu zwalczanie ryzyka H5N1: ochrona narażonych osób i zmniejszenie ryzyka pandemii; odświeżyć zapasy szczepionek i zwiększyć wydajność; położyć podwaliny pod łagodzenie przyszłych zagrożeń.

Krótkoterminowe

Autorzy zauważają, że rząd USA przygotowuje 4,8 miliona dawek zgromadzonej w zapasach szczepionki H5N8, która ma zapewnić ochronę krzyżową przed obecnymi szczepami H5N1.

Autorzy twierdzą, że w perspektywie krótkoterminowej: „Pod warunkiem odpowiednich danych potwierdzających i przeglądu przepisów, zgromadzone szczepionki powinny być oferowane dobrowolnie osobom narażonym na ryzyko narażenia”. Do grup ryzyka zaliczają się pracownicy gospodarstw rolnych mający bliski kontakt ze zwierzętami.

Średnioterminowy

W perspektywie średnioterminowej autorzy podkreślają znaczenie zapewnienia uzupełnienia zapasów szczepionek dawkami dobrze dostosowanymi do krążących wirusów. Celem jest zapewnienie możliwości szybkiego zaszczepienia co najmniej 20 milionów osób, w szczególności pracowników o krytycznym znaczeniu, w przypadku pandemii.

Ponadto trio zajmujące się zdrowiem publicznym wzywa do podjęcia już teraz kroków w celu przygotowania i udoskonalenia globalnego rozwoju i zdolności produkcyjnych szczepionek przeciwko grypie pandemicznej, w tym oceny potencjału szczepionek mRNA, które oferują szybsze i bardziej skalowalne procesy produkcyjne.

Długoterminowe

Patrząc dalej w przyszłość, Goodman i jego współpracownicy opowiadają się za badaniem strategii szczepień przed pandemią. Może to obejmować szczepienie grup wysokiego ryzyka w okresach między pandemiami w celu zbudowania odporności populacji na potencjalne szczepy pandemiczne. Jest to strategia, która choć nie została udowodniona, może znacząco złagodzić skutki przyszłych pandemii.

Na koniec autorzy wzywają wybranych urzędników, rządy, partnerów globalnych i sektor prywatny do zajęcia się zagrożeniami związanymi z grypą H5N1 i innymi zagrożeniami związanymi z pandemią grypy poprzez kompleksową strategię na rzecz zdrowia ludzi i zwierząt obejmującą szczepionki pandemiczne, a także diagnostykę, terapie i interwencje niefarmaceutyczne. Zauważają, że zbieżność zagadnień zdrowotnych i rolniczych, w tym ochrona pracowników, zwierząt hodowlanych i gospodarki, stwarza szansę na pokonanie podziałów.

Konkludują: „Czas na zdecydowane działania nie nadejdzie wtedy, gdy wybuchnie pandemia, ale dzisiaj, kiedy mamy taką możliwość”.

Odniesienie: „Szczepionki przeciwko grypie H5 — postępy w obliczu zagrożeń pandemicznych” Jesse L. Goodman, Rick A. Bright i Nicole Lurie, 4 września 2024 r., JAMA.
DOI: 10.1001/jama.2024.17488



Link źródłowy