Strona główna zdrowie Badania wykazały, że ból gardła może narazić pacjentów na ryzyko zawału serca...

Badania wykazały, że ból gardła może narazić pacjentów na ryzyko zawału serca i udaru mózgu

16
0


Nowe badanie wykazało, że nieprzyjemny ból gardła może narazić pacjentów na większe ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Naukowcy z Uniwersytetu w Southampton odkryli, że pacjenci z problemami z gardłem, spowodowanymi infekcją wirusową lub refluksem żołądkowym, byli w mniejszym stopniu zdolni do regulowania ciśnienia krwi i tętna.

Uważają, że związek ten wynika z uszkodzenia nerwu w gardle, wpływającego na odruch baroretoniczny – kluczową część układu nerwowego odpowiedzialną za wykrywanie zmian ciśnienia krwi i odpowiednie dostosowywanie częstości akcji serca.

Pacjenci z problemami z gardłem byli w mniejszym stopniu zdolni do regulowania ciśnienia krwi i tętna

Pacjenci z problemami z gardłem byli w mniejszym stopniu zdolni do regulowania ciśnienia krwi i tętna

Kiedy organizm walczy z infekcją wirusową, nerw błędny gardła – będący integralną częścią oddzielania dróg powietrza i pokarmu – może zostać przeciążony.

Może to przypominać guzek w gardle i potrzebę odchrząknięcia lub kaszlu. Aby zrekompensować uszkodzenie tego odruchu, układ nerwowy organizmu musi zużywać duże ilości energii na utrzymanie bezpiecznych dróg oddechowych.

W rezultacie mniej energii zużywa się na kontrolowanie odruchu baroretonicznego, przez co ciśnienie krwi i tętno organizmu są słabo regulowane.

Każdego roku w Wielkiej Brytanii ponad 100 000 osób cierpi na zawał serca, a podobna liczba doświadcza udaru.

Liczba ta wzrosła od czasu pandemii Covid-19, a każdego tygodnia średnio o 500 dodatkowych zgonów z powodu chorób układu krążenia.

I chociaż wykazano, że sam wirus Covid uszkadza serce, naukowcy uważają obecnie, że część tych zgonów może wynikać z uszkodzenia nerwu w gardle spowodowanego infekcjami wirusowymi, takimi jak grypa.

„Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że problemy z gardłem mogą wpływać na funkcje takie jak odruch baroretoniczny… to należy je dokładniej rozważyć” – mówi profesor Reza Nouraei.



Link źródłowy