Strona główna nauka/tech Nowe znalezisko neandertalczyków we Francji rzuca światło na ich tajemnicze wyginięcie

Nowe znalezisko neandertalczyków we Francji rzuca światło na ich tajemnicze wyginięcie

41
0


Neandertalczycy jaskiniowcy o wschodzie słońca sztuka
Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Kopenhadze potwierdza teorię, że neandertalczycy wyginęli z powodu izolowanego, aspołecznego stylu życia, który ograniczał różnorodność genetyczną i osłabiał ich zdolność do przetrwania. Naukowcy odkryli szczątki neandertalczyków we Francji, ujawniając, że żyli oni w małych, wsobnych grupach, w przeciwieństwie do wczesnych współczesnych ludzi, którzy łączyli się szerzej, zwiększając swoje szanse na przeżycie. (Koncepcja artysty.) Źródło: SciTechDaily.com

Szczątki neandertalczyków znalezione we Francji potwierdzają teorię, że ich izolowany, antyspołeczny tryb życia i chów wsobny przyczyniły się do ich wyginięcia. Naukowcy sugerują, że pierwsi współcześni ludzie, którzy byli lepiej powiązani i zdolni do uniknięcia chowu wsobnego, mieli przewagę w przetrwaniu.

Według naukowców z niedawnych badań nowo odkryte szczątki neandertalczyka we francuskiej jaskini dostarczają dowodów potwierdzających powszechnie akceptowaną teorię o ich wyginięciu. Przez lata naukowcy proponowali różne wyjaśnienia, dlaczego współczesny człowiek przetrwał, podczas gdy neandertalczycy zniknęli około 40 000 lat temu.

Nowe badanie przeprowadzone przez Globe Institute na Uniwersytecie w Kopenhadze potwierdza jedną z głównych hipotez. Naukowcy odpowiedzialni za nowe badania odkryli szczątki samca neandertalczyka w jaskini w południowej Francji, a odkrycie to potwierdza hipotezę, że neandertalczycy mogli wyginąć z powodu swojego aspołecznego stylu życia.

„Kiedy patrzymy na genomy neandertalczyków, widzimy, że są one w dużej mierze wsobne i dlatego nie charakteryzują się dużą różnorodnością genetyczną. Od wielu pokoleń żyją w małych grupach. Wiemy, że chów wsobny zmniejsza różnorodność genetyczną populacji, co może mieć szkodliwy wpływ na jej zdolność do przetrwania, jeśli nastąpi w dłuższej perspektywie” – wyjaśnia i dodaje jeden z badaczy odpowiedzialnych za nowe badanie, profesor nadzwyczajny Martin Sikora z Globe Institute :

„Nowo odkryty genom neandertalczyka pochodzi z innej linii niż genom pozostałych późnych neandertalczyków, które badano wcześniej. Potwierdza to pogląd, że organizacja społeczna neandertalczyków różniła się od organizacji społecznej wczesnych ludzi współczesnych, którzy wydawali się być bardziej ze sobą powiązani”.

Innymi słowy, w porównaniu z neandertalczykami, pierwsi współcześni ludzie byli bardziej skłonni do łączenia się z innymi grupami, co jest zaletą, jeśli chcesz przetrwać.

„To bardziej spekulatywne zakończenie, ale nawet sama koncepcja możliwości szerszego komunikowania się i wymiany wiedzy jest czymś, co ludzie robią, czego w pewnym stopniu neandertalczycy mogliby nie zrobić ze względu na ich izolowany styl życia polegający na organizowaniu się w mniejszych grupach. A to ważna umiejętność, którą warto posiadać. Widzimy dowody na to, że pierwsi współcześni ludzie na Syberii tworzyli tak zwane sieci godowe, aby uniknąć problemów z chowem wsobnym, żyjąc jednocześnie w małych społecznościach, czego nie widzieliśmy w przypadku neandertalczyków” – mówi postdoc Tharsika Vimala.

DNA rzuca światło na historię neandertalczyków

Naukowcy odkryli niewiele DNA neandertalczyka, biorąc pod uwagę znaczną liczbę szczątków neandertalczyka odkrytych w całej Eurazji. Niektóre z najstarszych DNA neandertalczyków pochodzą sprzed 120 tysięcy lat i zostały odzyskane od neandertalczyków znalezionych w jaskini Denisova (Góry Ałtaj) oraz jaskiniach w Scladina (Belgia) i Hohlenstein-Stadel (Niemcy). W rzeczywistości „nowy” genom neandertalczyka jest zaledwie piątym tego rodzaju genomem w Europie Zachodniej, którego wiek nie przekracza 50 tysięcy lat.

„Nasz zespół w Kopenhadze pobrał DNA z jego zęba, zsekwencjonował DNA i przeanalizował jego genom jądrowy, czyli DNA znajdujący się w rdzeniu komórek. Analizowano DNA wraz z innymi znanymi genomami neandertalczyków, aby zrozumieć ich wspólną historię” – mówi Martin Sikora.

Ponadto naukowcy ponownie przeanalizowali genom innego znanego późnego neandertalczyka z Francji i odkryli, że ten osobnik również miał przodków z odległej linii neandertalskiej, która różni się od „nowego” genomu. Odkrycia mówią nam, że w Europie Zachodniej aż do ich śmierci mogło istnieć wiele izolowanych społeczności.

Zdaniem naukowców hipoteza ta nie jest nowa i została już potwierdzona w przypadku neandertalczyków żyjących w górach Ałtaj, które z natury są bardziej odizolowanym obszarem. Do tej pory nie mieli dowodów genomicznych potwierdzających tę tezę w przypadku neandertalczyków z Europy Zachodniej. Nowe odkrycie jest zatem ważnym elementem układanki historii neandertalczyka.

„To coś, o czym rozmawialiśmy już od jakiegoś czasu. Potrzebowaliśmy jednak więcej dowodów, a oto niektóre z dowodów, których szukaliśmy i które musieliśmy ustalić, jak prawdopodobna jest hipoteza mówiąca o ich wymarciu z powodu izolowanego trybu życia. Potrzebujemy jednak znacznie więcej danych genomicznych, aby uzyskać lepszy obraz ich historii” – mówi Tharsika Vimala.

Odniesienie: „Długa izolacja genetyczna i społeczna neandertalczyków przed ich wyginięciem” Ludovic Slimak, Tharsika Vimala, Andaine Seguin-Orlando, Laure Metz, Clément Zanolli, Renaud Joannes-Boyau, Marine Frouin, Lee J. Arnold, Martina Demuro, Thibaut Devièse , Daniel Comeskey, Michael Buckley, Hubert Camus, Xavier Muth, Jason E. Lewis, Hervé Bocherens, Pascale Yvorra, Christophe Tenailleau, Benjamin Duployer, Hélène Coqueugniot, Olivier Dutour, Thomas Higham i Martin Sikora, 11 września 2024 r., Genomika komórki.
DOI: 10.1016/j.xgen.2024.100593



Link źródłowy