Strona główna nauka/tech Nadmiar tłuszczu w jamie brzusznej powiązany z przewlekłym bólem

Nadmiar tłuszczu w jamie brzusznej powiązany z przewlekłym bólem

9
0


Brzuch Gruba Kobieta Otyłość
Badanie wykazało, że nadmiar tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej jest powiązany z powszechnym przewlekłym bólem, szczególnie u kobiet. Odkrycia sugerują, że redukcja tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej może pomóc w leczeniu przewlekłego bólu mięśniowo-szkieletowego, szczególnie u osób odczuwających ból w wielu obszarach ciała.

Zmniejszenie ilości tej tkanki tłuszczowej może pomóc złagodzić przewlekły ból, zwłaszcza jeśli wpływa na wiele miejsc na ciele.

Jak wynika z pionierskiego badania opublikowanego w czasopiśmie o otwartym dostępie, nadmierna ilość tłuszczu w jamie brzusznej jest powiązana z powszechnym przewlekłym bólem, zwłaszcza wśród kobiet Znieczulenie regionalne i medycyna bólu.

Naukowcy sugerują, że zmniejszenie nadmiaru tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej może pomóc złagodzić przewlekły ból mięśniowo-szkieletowy, szczególnie gdy wpływa na wiele obszarów ciała.

Opublikowane wcześniej badania wykazały, że otyłość jest powiązana z bólem mięśniowo-szkieletowym, ale nie wiadomo, czy nadmiar tkanki tłuszczowej jest powiązany z przewlekłym bólem mięśniowo-szkieletowym w wielu miejscach na ciele – twierdzą naukowcy.

Aby się tego dowiedzieć, wykorzystali dane od 32 409 uczestników badania brytyjskiego Biobanku, którzy wypełnili kwestionariusze i przeszli ocenę stanu zdrowia. Około połowę (51%) stanowiły kobiety, a ich średni wiek wynosił 55 lat.

Przeszli badanie MRI brzucha w celu zmierzenia ilości tłuszczu wokół narządów jamy brzusznej (trzewna tkanka tłuszczowa lub VAT) oraz ilości tłuszczu tuż pod skórą, którą można uszczypnąć (podskórna tkanka tłuszczowa, SAT).

Podczas badania uczestnicy zostali zapytani, czy odczuwali ból szyi/ramion, pleców, bioder, kolan lub „całego ciała” przez ponad 3 miesiące.

Skan MRI i ocenę bólu powtórzono około 2 lata później u 638 uczestników.

Wyniki: Skojarzenia związane z tłuszczem brzusznym i bólem

Kompleksowe analizy wykazały związek między odpowiedzią na dawkę a liczbą miejsc bólu przewlekłego a VAT, SAT, stosunkiem tych dwóch wartości i masą ciała (BMI).

Zależność była silniejsza u kobiet, u których iloraz szans większej liczby miejsc bólu przewlekłego był dwukrotnie wyższy w przypadku podatku VAT i o 60% większy zarówno w przypadku SAT, jak i stosunku VAT:SAT. U mężczyzn te iloraz szans wynosił odpowiednio 34%, 39% i 13% więcej.

Wyższy poziom tkanki tłuszczowej był również powiązany z większym prawdopodobieństwem zgłaszania przewlekłego bólu, przy czym związek ten był bardziej wyraźny u kobiet.

Ograniczenia badania i wnioski

Wszystkie te powiązania pozostały nawet po uwzględnieniu wieku, wzrostu, pochodzenia etnicznego, dochodu gospodarstwa domowego, poziomu wykształcenia, spożycia alkoholu, palenia, aktywności fizycznej, współistniejących warunków, czasu trwania snu, problemów psychologicznych i długości okresu obserwacji.

Jest to badanie obserwacyjne i jako takie nie pozwala ustalić przyczyny i skutku. Autorzy dostrzegają także różne ograniczenia.

Należą do nich stosunkowo niewielki rozmiar próbki powtórnego obrazowania i brak oceny nasilenia w kwestionariuszu bólu. Większa liczba wizyt kontrolnych umożliwiłaby również zebranie większej ilości informacji na temat wzorców i wahań w liczbie miejsc występowania bólu przewlekłego – dodają.

Doszli jednak do wniosku: „Tkankę tłuszczową brzucha powiązano z przewlekłym bólem mięśniowo-szkieletowym, co sugeruje, że nadmierne i ektopowe odkładanie się tłuszczu może mieć związek z patogenezą wielomiejscowego i powszechnego przewlekłego bólu mięśniowo-szkieletowego”.

Dodają: „Dlatego zmniejszenie otyłości brzusznej można uznać za cel leczenia przewlekłego bólu, szczególnie u osób z bólem wielomiejscowym i bólem rozległym”.

Sugerują także, że silniejsze powiązania obserwowane u kobiet mogą być konsekwencją różnic między płciami w zakresie dystrybucji tłuszczu i hormonów.

Odniesienie: „Tkanka tłuszczowa brzucha pokryta badaniem MRI jest powiązana z wielomiejscowym i rozległym bólem przewlekłym”, autorzy: Zemene Demelash Kifle, Jing Tian, ​​Dawn Aitken, Phillip E Melton, Flavia Cicuttini, Graeme Jones i Feng Pan, 10 września 2024 r., Znieczulenie regionalne i ból Medycyna.
DOI: 10.1136/rapm-2024-105535



Link źródłowy