Strona główna nauka/tech Przełom psychodeliczny daje nową nadzieję milionom cierpiącym na depresję

Przełom psychodeliczny daje nową nadzieję milionom cierpiącym na depresję

42
0


Ilustracja sztuki terapii depresji psychodelicznej
Nowe badanie przewiduje, że zatwierdzenie przez FDA terapii psilocybiną mogłoby pomóc nawet 5,6 milionom pacjentów z depresją. Naukowcy z kilku głównych uniwersytetów przeanalizowali dane krajowe, podkreślając potencjalne korzyści i rzeczywiste wyzwania związane z wprowadzeniem tego leczenia. Źródło: SciTechDaily.com

Nowa analiza ujawnia, że ​​ponad połowa pacjentów leczonych z powodu depresji może kwalifikować się do terapii wspomaganej psilocybiną, jeśli zostanie zatwierdzona przez FDA.

Niedawne badanie przewiduje, że terapia wspomagana psilocybiną może pomóc milionom pacjentów z depresją w USA, obejmując 56% -62% obecnie leczonych. Odkrycie to podkreśla znaczenie strategicznego planowania opieki zdrowotnej i ubezpieczeń w celu wykorzystania potencjalnych korzyści terapii psychedelicznych.

Terapia wspomagana psychodelicznie

W obliczu coraz większej liczby dowodów na skuteczność terapii wspomaganych psychedelikami, amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) rozważa zatwierdzenie psilocybinaaktywny składnik „magicznych grzybów” do leczenia depresji w najbliższej przyszłości. Gdy zbliża się ten przełomowy moment, pojawia się krytyczne pytanie: ile osób może odnieść korzyść z tej obiecującej, ale wciąż nieudowodnionej terapii?

Rzucające światło na to niezwykle istotne badanie — pierwsze w swoim rodzaju recenzowane badanie prowadzone przez naukowców z Emory University, University of Wisconsin-Madison i UC Berkeley, które zostanie opublikowane w czasopiśmie Psychodeliki (ISSN: 2997-2671, Genomic Press, Nowy Jork) w dniu 24 września 2024 r. wygenerowało wstępne szacunki potencjalnego zapotrzebowania na terapię depresji wspomaganą psilocybiną w Stanach Zjednoczonych.

Analizując dane z ogólnokrajowego badania na temat częstości występowania i leczenia depresji w połączeniu z kryteriami kwalifikacyjnymi z ostatnich przełomowych badań klinicznych, naukowcy ustalili, że od 56% do 62% pacjentów obecnie leczonych z powodu depresji – co stanowi oszałamiającą liczbę 5,1 do 5,6 miliona osób – mógłby kwalifikować się do terapii psilocybiną, jeśli zostanie zatwierdzony.

Projekcje i implikacje dla leczenia depresji

„Nasze odkrycia sugerują, że jeśli FDA da zielone światło, terapia wspomagana psilocybiną będzie mogła pomóc milionom Amerykanów cierpiących na depresję” – powiedział Syed Fayzan Rab, kandydat na lekarza medycyny Emory i główny autor badania. „To podkreśla znaczenie zrozumienia praktycznych realiów wdrażania tego nowatorskiego leczenia na dużą skalę”.

Aby sformułować swoje prognozy, naukowcy najpierw ustalili, że spośród prawie 15 milionów dorosłych Amerykanów cierpiących na depresję około 9 milionów jest leczonych w danym roku. Następnie ocenili tę populację według różnych kryteriów kwalifikacyjnych stosowanych w ostatnich badaniach klinicznych psilocybiny w leczeniu depresji. Ich analiza wygenerowała szereg szacunków: „dolna granica” wynosząca 24% pacjentów kwalifikujących się, jeśli zastosowano rygorystyczne kryteria wstępnych badań, „średni zakres” wynoszący 56% w oparciu o kryteria, które prawdopodobnie będą stosowane w świecie rzeczywistym. placówkach medycznych oraz „górna granica” wynosząca 62% po uwzględnieniu pacjentów z wieloma schorzeniami wykluczającymi.

Wpływ zaburzeń związanych z używaniem substancji na kwalifikowalność

Warto zauważyć, że prawie jedna trzecia przeskoku od dolnej granicy do średniego zakresu wynikała z włączenia pacjentów z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu i substancji psychoaktywnych, w przypadku których coraz więcej dowodów sugeruje, że psilocybina może w rzeczywistości być korzystna, a nie przeciwwskazana. Jednakże nawet górna granica szacunkowa wynosząca 62% jest prawdopodobnie ostrożna, ponieważ analiza skupiała się wyłącznie na obecnie leczonych osobach i nie uwzględniała potencjalnego napływu nowych pacjentów przyciągniętych atrakcyjnością medycyny psychedelicznej.

Wyzwania we wdrażaniu terapii psilocybinowej

Naukowcy ostrzegają, że prognozy te w dużym stopniu zależą od dokładnych parametrów zatwierdzenia przez FDA i późniejszych czynników wdrożeniowych w świecie rzeczywistym. Decyzje dotyczące ubezpieczenia, dostępność przeszkolonych praktyków i regionalne różnice w dostępie mogą znacząco ograniczyć ostateczne przyjęcie terapii psilocybinowej. Ponadto, jeśli zatwierdzenie obejmuje stosowanie leku poza wskazaniami rejestracyjnymi w leczeniu schorzeń innych niż depresja, popyt może jeszcze bardziej wzrosnąć w nieprzewidywalny sposób.

Wnioski i perspektywy na przyszłość

„Chociaż nasza analiza jest kluczowym pierwszym krokiem, dopiero zarysowaliśmy powierzchnię w zrozumieniu prawdziwego wpływu, jaki terapia psilocybiną może mieć na zdrowie publiczne” – powiedział dr Charles Raison, współpracownik przy badaniu i główny badacz jednego z największych badania kliniczne sprawdzające skuteczność terapii psilocybiną w leczeniu depresji. „Ostatecznie możliwy do wykorzystania potencjał tego leczenia spoczywa w rękach organów regulacyjnych, decydentów, ubezpieczycieli i całej społeczności zdrowotnej. Mamy nadzieję, że te odkrycia pobudzą produktywne dyskusje i proaktywne przygotowania w celu optymalizacji korzyści dla pacjentów przy jednoczesnej minimalizacji niezamierzonych konsekwencji”.

Ponieważ renesans psychodeliczny nabiera tempa, niniejsze badanie dostarcza istotnego wglądu w obietnice i wyzwania, które mogą się pojawić. Mając na uwadze potencjalne życie milionów istnień ludzkich, podkreśla to pilność dalszych badań w celu udoskonalenia szacunków zapotrzebowania i zapewnienia informacji o sprawiedliwym i skutecznym prowadzeniu terapii psilocybinowej, jeśli uzyska ona aprobatę.

Recenzowane badanie „An Estimate of the Number of People with Clinical Depression Eligible for Psilocybin-Assisted Therapy in the United States” zostanie opublikowane 24 września 2024 r. i będzie ogólnodostępne w Internecie na stronie internetowej Psychodeliki.



Link źródłowy