Strona główna zdrowie Lekarze ostrzegają przed samodzielnym farbowaniem włosów, ponieważ po farbowaniu włosów w domu...

Lekarze ostrzegają przed samodzielnym farbowaniem włosów, ponieważ po farbowaniu włosów w domu kobieta chwilowo traci wzrok

49
0


Nowa metoda spowodowała chwilową utratę wzroku z powodu ostrej reakcji na produkt kosmetyczny często używany w Wielkiej Brytanii.

Bezimienna 61-letnia Francuzka używała dostępnej bez recepty farby do włosów, kiedy kilka dni później zaczęła odczuwać niewyraźne widzenie.

Lekarze badający sprawę zbadali jej oczy przy użyciu sprzętu podobnego do tego, jakiego używają optycy i stwierdzili, że ma poważne oznaki retinopatii.

Retinopatia to termin medyczny określający uszkodzenie naczyń krwionośnych zasilających wrażliwą na światło tkankę z tyłu oka, którą widzimy.

Relacjonowanie sprawy w dzienniku JAMA Okulistykalekarze uznali przyczynę za używanie przez kobietę farby do włosów zawierającej parafenylenodiaminę.

Bezimienna 61-letnia Francuzka używała dostępnej bez recepty farby do włosów, kiedy kilka dni później zaczęła odczuwać niewyraźne widzenie. Podstawowy obraz

Bezimienna 61-letnia Francuzka używała dostępnej bez recepty farby do włosów, kiedy kilka dni później zaczęła odczuwać niewyraźne widzenie. Podstawowy obraz

Parafenylenodiaminę, która należy do klasy substancji chemicznych zwanych aminami aromatycznymi, łączono już wcześniej z problemami zdrowotnymi.

NHS wymienia parafenylenodiaminę jako powszechny składnik wielu farb do włosów i stwierdza, że ​​jest to główna przyczyna reakcji alergicznych na te produkty, przy czym substancja ta występuje w szczególnie dużych ilościach w ciemniejszych odcieniach.

Lekarze zajmujący się najnowszym przypadkiem podejrzewali, że problemy ze wzrokiem u kobiet były związane z narażeniem na parafenylenodiaminę, na podstawie czasu wystąpienia objawów wkrótce po zastosowaniu produktu.

Nie zgłosili jednak, że produkt dostał się do oczu, co sugeruje, że substancja chemiczna przedostała się do krwiobiegu w inny sposób.

Minęły cztery miesiące, zanim wzrok kobiety wrócił do normy.

Lekarze dodali, że pacjentka, która przeszła na farbę do włosów niezawierającą parafenylenodiaminy, przez cztery lata obserwacji nie miała już żadnych problemów.

Zauważyli jednak, że rzeczywiście miała oznaki uszkodzenia oczu, które częściej kojarzone są z wiekiem.

Podsumowując swój raport, lekarze stwierdzili, że przypadki retinopatii wywołanej farbowaniem włosów pozostają niezwykle rzadkie.

Wysunęli teorię, że parafenylenodiamina może przedostawać się do krwioobiegu przez drobne skaleczenia na skórze głowy i stamtąd zakłócać normalne reakcje chemiczne, które utrzymują komórki oka w zdrowiu.

Zauważyli jednak, że jest to teoretyczne i ani w ich, ani w innych zgłoszonych przypadkach tego zjawiska nie odnotowano żadnych nacięć na skórze głowy.

Stwierdzili, że pomimo rzadkości występowania tego zjawiska lekarze powinni podczas leczenia pacjentów pamiętać o retinopatii związanej z farbowaniem włosów, aby zalecić im unikanie narażenia i ograniczanie potencjalnego uszkodzenia oczu.

NHS podkreśla, że ​​produkty zawierające parafenylenodiaminę są bezpieczne w stosowaniu, biorąc pod uwagę ścisłą kontrolę jej zawartości w farbach do włosów.

Dodał, że większość reakcji na parafenylenodiaminę jest spowodowana nieprzestrzeganiem instrukcji dotyczących farbowania włosów i przypadkowym użyciem zbyt dużej ilości.

Lekarze nie zgłosili, czy w ich przypadku kobieta prawidłowo stosowała produkt.



Link źródłowy