Strona główna nauka/tech Raport przedstawia drogę do dobrobytu planety i ludzi, jeśli kluczowe zasoby Ziemi...

Raport przedstawia drogę do dobrobytu planety i ludzi, jeśli kluczowe zasoby Ziemi będą lepiej dzielone

44
0


ziemia

Źródło: domena publiczna Unsplash/CC0

Według międzynarodowego zespołu badawczego, w skład którego wchodzą naukowcy z The Australian National, Ziemia będzie w stanie zapewnić wszystkim w przyszłości nawet podstawowy standard życia tylko wtedy, gdy systemy i technologie gospodarcze ulegną radykalnej transformacji, a najważniejsze zasoby będą bardziej sprawiedliwie wykorzystywane, zarządzane i udostępniane. Uniwersytet (ANU).

Raport opublikowany w Zdrowie planetarne Lancetopisuje, w jaki sposób miasta i przedsiębiorstwa mogą odegrać kluczową rolę i stać się „zarządcami” kluczowych systemów Ziemi, demonstrując, w jaki sposób mogą zmniejszyć swój wpływ na środowisko na planecie. W raporcie podsumowano kluczowe ustalenia pierwszego etapu Earth Commission, założonej w 2019 roku z zespołem 18 uznanych na całym świecie interdyscyplinarnych naukowców jako komisarzami, obejmujących ponad 40 badaczy w różnych grupach roboczych.

Raport opiera się na raporcie dotyczącym granic systemu bezpiecznej i sprawiedliwej Ziemi opublikowanym w: Natura z zeszłego roku, które wykazało, że przekroczono większość żywotnych granic, w ramach których ludzie i planeta mogą prosperować.

Jeden z trzech głównych autorów, wybitny profesor Xuemei Bai z ANU, który przewodził grupie roboczej ds. Tłumaczeniestwierdził, że przedsiębiorstwa i miasta mają środki, aby działać oraz radykalnie przekształcać i zmniejszać presję na planetę.

„Firmy i miasta mają ogromny potencjał, aby coś zmienić, zwłaszcza jeśli działają na rzecz tego samego celu, jakim jest zapewnienie wszystkim długoterminowych dobrobytu na planecie” – stwierdziła.

„Są bardziej zwinni i elastyczni niż państwa i mogą zmniejszyć swoją presję na planetę, wyznaczając cele oparte na podstawach naukowych, zgodne z naszymi ustaleniami”.

Profesor Stuart Bunn z Griffith University był współkierownikiem jednego z nich grupy roboczew którym skupiono się na granicach zanieczyszczeń słodkiej wody i substancji odżywczych.

W raporcie stwierdzono, że zdolność planety do zapewniania i ochrony środowiska przekracza swoje granice, chociaż pod warunkiem podjęcia pilnych działań ludzie mogą uniknąć biedy i szkód spowodowanych zmianą systemu ziemskiego.

Ustalono, że jedynym sposobem zapewnienia wszystkim dobrobytu i zapewnienia społeczeństwu, przedsiębiorstwom i gospodarkom rozwoju bez destabilizacji planety jest zmniejszenie nierówności w dostępie i wykorzystaniu kluczowych zasobów systemu Ziemi, takich jak słodka woda i składniki odżywcze, oraz w zakresie obowiązków, takich jak ograniczanie emisji gazów cieplarnianych są wspólne, wraz z transformacją gospodarczą i technologiczną.

Naukowcy twierdzą, że do 2050 r., jeśli nie zostaną dokonane pilne przemiany, klimat Ziemi pogorszy się do tego stopnia, że ​​nie będzie już „bezpiecznej i sprawiedliwej przestrzeni”.

Oznacza to, że nawet gdyby wszyscy na planecie mieli dostęp jedynie do zasobów niezbędnych do zapewnienia podstawowego standardu życia w 2050 r., Ziemia nadal znajdowałaby się poza granicą klimatyczną.

Naukowcy twierdzą, że systemy ziemskie stoją w obliczu ryzyka przekroczenia niebezpiecznych punktów krytycznych, co spowodowałoby dalsze znaczne szkody dla ludzi na całym świecie, chyba że pilnie przekształcono systemy energetyczne, żywnościowe i miejskie.

W artykule przedstawiono szereg zaleceń zapewniających utrzymanie klimatu Ziemi w tak zwanej „bezpiecznej i sprawiedliwej przestrzeni”.

Po pierwsze, dobrze skoordynowany, celowy wysiłek decydentów, przedsiębiorstw, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności może wpłynąć na zmiany w sposobie prowadzenia gospodarki oraz znaleźć nowe polityki i mechanizmy finansowania, które mogą zaradzić nierównościom, jednocześnie zmniejszając presję na przyrodę i klimat.

Po drugie, podstawą transformacji jest sprawniejsze i skuteczniejsze zarządzanie, dzielenie się i wykorzystywanie zasobów na każdym poziomie społeczeństwa, w tym zajęcie się problemem nadmiernej konsumpcji niektórych społeczności, która ogranicza dostęp do podstawowych zasobów tym, którzy ich najbardziej potrzebują.

Po trzecie, niezbędne są inwestycje w zrównoważone i niedrogie technologie, które pomogą nam zużywać mniej zasobów i ponownie udostępnić wszystkim bezpieczną i sprawiedliwą przestrzeń, szczególnie tam, gdzie jest jej niewiele lub nie ma jej wcale.

Współautorem raportu jest ponad 60 czołowych naukowców zajmujących się naukami przyrodniczymi i społecznymi z całego świata.

Więcej informacji:
Droga do dobrobytu planety i ludzi, jeśli krytyczne zasoby Ziemi będą lepiej dzielone: ​​raport, Zdrowie planetarne Lancet (2024). www.thelancet.com/journals/lan … (24)00042-1/fulltext

Dostarczone przez Australijski Uniwersytet Narodowy


Cytat: Raport przedstawia drogę do dobrobytu planety i ludzi, jeśli krytyczne zasoby Ziemi będą lepiej dzielone (2024, 11 września), pobrano 12 września 2024 r. z https://phys.org/news/2024-09-outlines-path-prosperity-planet -ludzie.html

Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.





Link źródłowy