Strona główna nauka/tech Megatsunami o wysokości 650 stóp na Grenlandii wywołuje fale sejsmiczne na całym...

Megatsunami o wysokości 650 stóp na Grenlandii wywołuje fale sejsmiczne na całym świecie

15
0


Gigantyczna fala tsunami
Megatsunami, które miało miejsce w 2023 r. na Grenlandii, spowodowane dużym osuwiskiem skał, zostało poddane globalnej analizie pod kątem sygnałów sejsmicznych, które ujawniły tygodniową falę oscylacyjną we fiordzie Dickson, co pomogło naukowcom badać niestabilność geologiczną na obszarach wrażliwych na klimat. Źródło: SciTechDaily.com

We wrześniu 2023 r. megatsunami na Grenlandii wywołało fale sejsmiczne na całym świecie, spowodowane osunięciem się ziemi we fiordzie Dickson. Zdarzenie wygenerowało dwa sygnały sejsmiczne: sygnał o wysokiej energii z osuwiska i długotrwały sygnał VLP z seiche w fiordzie. Odkrycia dają nowy wgląd w zagrożenia stwarzane przez zmiany klimatyczne i osunięcia ziemi na Grenlandii.

We wrześniu 2023 r. potężne tsunami w odległej wschodniej Grenlandii wywołało fale sejsmiczne, które przykuły uwagę badaczy na całym świecie.

Według nowego raportu w fiordzie Dickson Fjord wydarzenie to wywołało tygodniową falę oscylacyjną Rekord sejsmiczny.

Angela Carrillo-Ponce z Niemieckiego Centrum Badań Naukowych o Ziemi GFZ i jej współpracownicy zidentyfikowali dwa odrębne sygnały w danych sejsmicznych z zdarzenia: jeden sygnał o wysokiej energii spowodowany przez masywne osunięcie się skał, które wygenerowało tsunami, i jeden o bardzo długim okresie (VLP). sygnał, który trwał ponad tydzień.

Analiza sygnału VLP – który został wykryty w odległości 5000 kilometrów (3100 mil) – sugeruje, że osuwisko i powstałe tsunami stworzyło seiche, czyli falę stojącą, która oscyluje w zbiorniku wodnym. W tym przypadku seiche kłębiła się przez wiele dni między brzegami fiordu Dickson.

Mapa pokazująca pobliski fiord i stacje sejsmiczne
Przegląd stacji sejsmicznych na Grenlandii (czarne trójkąty), lokalizacja tsunami (czerwone kółko) i najbliższej stacji sejsmicznej (czerwony trójkąt), której pokazane są przefiltrowane sygnały. Źródło: Angela Carillo Ponce i in.

„Fakt, że sygnał fali wywołanej osuwiskami skał w odległym obszarze Grenlandii można obserwować na całym świecie przez ponad tydzień, jest ekscytujący, a jako sejsmolodzy to właśnie ten sygnał najbardziej przykuł naszą uwagę” – powiedział Carrillo-Ponce.

„Analiza sygnału sejsmicznego może dać nam pewne odpowiedzi dotyczące zachodzących procesów, a nawet może doprowadzić do lepszego monitorowania podobnych zdarzeń w przyszłości. Gdybyśmy nie zbadali tego zdarzenia sejsmicznie, nie wiedzielibyśmy o seiche wytwarzanym w systemie fiordów” – dodała.

Konsekwencje dla zmian klimatycznych i przyszłego monitorowania

Odkrycia pomogą badaczom w badaniu skutków osuwisk na Grenlandii i w podobnych regionach na całym świecie, gdzie globalne ocieplenie i utrata wiecznej zmarzliny powodują, że skaliste zbocza i lodowce stają się coraz bardziej niestabilne.

W zachodniej Grenlandii niedawne tsunami miało niszczycielskie skutki, jak np. zdarzenie we fiordzie Karrat w 2017 r., kiedy lawina spowodowała tsunami, które zalało wioskę Nuugaatsiaq i zabiło cztery osoby. Megatsunami na wysokość ponad 100 metrów (330 stóp) u wschodniego wybrzeża Grenlandii dotarło także do Europy.

Sygnały sejsmiczne megatsunami
W zależności od odfiltrowanego zakresu częstotliwości opad skał wywołujący tsunami może być postrzegany jako pojedynczy szczyt (na górze), fala stojąca przemieszczająca się tam i z powrotem jako falujący wzór w nagraniach (w środku, z przedstawionymi kilkoma godzinami) lub jako całość sygnał opadu skał i tsunami w ciągu tygodnia z silnie malejącą intensywnością oscylacji (na dole). Źródło: Angela Carillo Ponce i in.

Megatsunami miało miejsce 16 września 2023 r. we fiordzie Dickson w odległej części wschodniej Grenlandii i po raz pierwszy zostało odnotowane w postach w mediach społecznościowych oraz w raporcie fal uderzających w instalację wojskową na wyspie Ella.

Carrillo-Ponce i współpracownicy zbadali zarówno sygnały sejsmiczne, jak i zdjęcia satelitarne z tego obszaru, aby precyzyjnie zlokalizować i zrekonstruować serię wydarzeń.

Analiza początkowego sygnału sejsmicznego o wysokiej energii w połączeniu ze zdjęciami satelitarnymi brakującego płata skał wzdłuż klifu wzdłuż fiordu Dickson pozwoliła im prześledzić kierunek osuwiska, które podnosiło lód lodowcowy i przekształcało się w mieszaną lawinę skało-lodową. zanim dotarł do wody. Powstałe w wyniku tego megatsunami rozprzestrzeniło się na odległość ponad 200 metrów (650 stóp) w pobliżu punktu wejścia wody i średnio 60 metrów (200 stóp) na 10-kilometrowym (6 mil) odcinku fiordu.

Sygnały sejsmiczne i ich trwały wpływ

„Chociaż udało nam się uzyskać informacje na temat kierunku i wielkości siły wywieranej przez osuwisko, nie mamy danych pozwalających na zbadanie pierwotnej przyczyny osunięcia się ziemi” – powiedział Carrillo-Ponce.

Naukowcy odkryli, że siła, wzór promieniowania i czas trwania późniejszego sejsmicznego sygnału VLP najlepiej pasują do scenariusza, w którym tsunami utworzyło długotrwałą seiche w fiordzie.

Sygnały VLP obserwowano już wcześniej na Grenlandii, ale zwykle wiąże się je z zapadnięciem się góry lodowej w wyniku trzęsień ziemi na lodowcach. „W naszym przypadku zaobserwowaliśmy również sygnał VLP, ale główna różnica polega na długim czasie trwania” – wyjaśnił Carrillo-Ponce. „To imponujące, że mogliśmy wykorzystać dobrej jakości dane ze stacji zlokalizowanych aż do Niemiec, Alaski i Ameryki Północnej oraz że dane te były wystarczająco mocne przez co najmniej tydzień”.

Naukowcy twierdzą, że ich podejście może okazać się przydatne w badaniu podobnych wydarzeń z przeszłości i ich możliwego powiązania ze zmianami klimatycznymi i środowiskowymi.

„Porównaliśmy nasze wyniki z danymi teledetekcyjnymi, aby zweryfikować nasze rozwiązania, a nasze badanie pokazuje, że siła wytwarzana przez sygnały jest dobrze rozdzielona” – powiedział Carrillo-Ponce. „Dlatego staje się to użyteczną analizą, ponieważ sygnały sejsmiczne zawierają informacje o rodzaju źródła generującego sygnał i sposobie wypromieniowania energii”.

Odniesienie: „The 16 września 2023 Grenland Megatsunami: Analiza i modelowanie źródła oraz tygodniowego, monochromatycznego sygnału sejsmicznego” autorstwa Angeli Carrillo-Ponce, Sebastiana Heimanna, Gesy M. Petersena, Thomasa R. Waltera, Simone Cesca i Torstena Dahma , 8 sierpnia 2024 r., Rekord sejsmiczny.
DOI: 10.1785/0320240013



Link źródłowy