Sultiam, znany z leczenia padaczki, wykazał w badaniach klinicznych potencjał łagodzenia objawów obturacyjnego bezdechu sennego, stanowiąc alternatywę dla uciążliwych urządzeń mechanicznych wywołujących łagodne skutki uboczne.
Jak wynika z badania klinicznego zaprezentowanego na kongresie Europejskiego Towarzystwa Chorób Układu Oddechowego (ERS) w Wiedniu, u pacjentów przyjmujących sultiam, lek obecnie stosowany w leczeniu padaczki, zaobserwowano złagodzenie objawów obturacyjnego bezdechu sennego (OSA).[1]
Pacjenci z OBS często głośno chrapią, ich oddech zaczyna się i zatrzymuje w nocy, a także może kilkakrotnie się budzić. Nie tylko powoduje to zmęczenie, ale może również zwiększać ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, udaru mózgu, chorób serca i cukrzycy typu 2. OBS występuje bardzo często, ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że na nie cierpi.
Innowacje w leczeniu OBS
Nowe badania przedstawił profesor Jan Hedner ze Szpitala Uniwersyteckiego Sahlgrenska i Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji. Powiedział: „Standardowe leczenie obturacyjnego bezdechu sennego polega na spaniu z maszyną, która wdmuchuje powietrze przez maskę na twarz, aby utrzymać drożność dróg oddechowych. Niestety, dla wielu osób korzystanie z tych maszyn jest trudne w dłuższej perspektywie, dlatego należy znaleźć alternatywne metody leczenia. Potrzebujemy także lepszego zrozumienia mechanizmów leżących u podstaw OBS, aby pomóc klinicystom w zapewnieniu bardziej spersonalizowanego leczenia”.
Badanie było badaniem podwójnie ślepym, randomizowanym i kontrolowanym placebo – złotym standardem w badaniach medycznych. W badaniu wzięło udział 298 osób z OBS leczonych w 28 różnych ośrodkach w Hiszpanii, Francji, Belgii, Niemczech i Czechy. Wszyscy pacjenci nie tolerowali lub odmawiali stosowania maszyn lub ustników zapewniających ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (CPAP) zaprojektowanych w celu utrzymania drożności dróg oddechowych.
Pacjentów oceniano za pomocą polisomnografii na początku badania oraz po czterech i 12 tygodniach badania. Polisomnografia mierzy oddychanie, poziom tlenu we krwi, rytm serca, ruchy oczu, aktywność mózgu i mięśni podczas snu.
Obiecujące wyniki prób
Pacjentów podzielono na cztery grupy: 74 osoby przyjmowały 100 mg sultiamu dziennie, 74 przyjmowały 200 mg, 75 przyjmowały 300 mg, a pozostałych 75 przyjmowało placebo (tabletkę obojętną). Sultiam to lek działający na układ oddechowy poprzez hamowanie enzymu zwanego anhydrazą węglanową i stymulowanie mięśni górnych dróg oddechowych.
Osoby przyjmujące sultiam miały mniej przerw w oddychaniu i wyższy poziom tlenu we krwi podczas snu. Miara częstotliwości przerw oddechowych podczas snu, zwana AHI3a,[2] była o 17,8% niższa u pacjentów przyjmujących najniższą dawkę, o 34,8% niższa u pacjentów przyjmujących średnią dawkę i o 39,9% niższa u pacjentów otrzymujących najwyższą dawkę. Kiedy badacze zastosowali inny środek o nazwie AHI4, efekt leczenia był bliski 50% redukcji przerw oddechowych przy głębszym obniżeniu poziomu tlenu. Pacjenci z OBS, którzy odczuwali senność w ciągu dnia, również czuli się mniej senni, gdy przyjmowali sultiam.
Działania niepożądane doświadczane przez osoby przyjmujące sultiam, takie jak mrowienie, ból głowy, zmęczenie i nudności, były na ogół łagodne lub umiarkowane.
Patrząc w przyszłość: potencjalne szersze zastosowania
Profesor Hedner powiedział: „U osób przyjmujących sultiam w badaniu zaobserwowano zmniejszenie objawów OSA, takich jak zatrzymanie oddechu w nocy i uczucie senności w ciągu dnia. Dzięki leczeniu poprawił się także średni poziom tlenu we krwi. Sugeruje to, że sultiam może być skutecznym sposobem leczenia OSA, zwłaszcza u osób, które nie mogą zastosować istniejących metod leczenia mechanicznego.
„Chociaż sultiam jest już dostępny jako lek na padaczkę u dzieci, nadal musimy przeprowadzić badanie III fazy, aby potwierdzić korzystne działanie tego leku na drogi oddechowe u większej grupy pacjentów z OSA”.
Komentarz eksperta na temat zaburzeń snu
Profesor Sophia Schiza jest kierownikiem zgromadzenia ERS ds. zaburzeń oddychania podczas snu oraz profesorem medycyny układu oddechowego i snu na Wydziale Medycyny Uniwersytetu na Krecie w Grecji i nie była zaangażowana w badania. Powiedziała: „Wiele z nas wie, że chrapiemy sami lub że chrapie nasz partner. Jeśli chrapaniu towarzyszą inne objawy, takie jak częste budzenie się w nocy, uczucie zmęczenia i/lub senności w ciągu dnia, to czas porozmawiać z lekarzem. Ponieważ obturacyjny bezdech senny zwiększa ryzyko poważnych problemów zdrowotnych, takich jak wysokie ciśnienie krwi, choroby serca i choroby metaboliczne, niezwykle ważne jest, aby zdiagnozować i leczyć tę chorobę. Dostępne są metody leczenia, ale ponieważ nie są one skuteczne u wszystkich, potrzebujemy więcej sposobów leczenia tej choroby, opartych na zindywidualizowanym podejściu do diagnostyki i leczenia.
„To jedno z pierwszych badań sugerujących, że leczenie farmakologiczne może pomóc niektórym pacjentom, a wyniki są obiecujące. Musimy kontynuować testowanie sultiamu i innych metod leczenia, aby poznać ich długoterminowe skutki, w tym wszelkie skutki uboczne. Na przykład chcielibyśmy sprawdzić, czy leczenie może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi i zapobieganiu choroba sercowo-naczyniowa dla osób z OBS.”
Notatki
- Streszczenie nr: OA5433 „Late Breaking Abstract – Randomizowane, podwójnie ślepe, kontrolowane placebo badanie mające na celu ustalenie dawki sultiamu w obturacyjnym bezdechu sennym”, autorstwa Jana Hednera i wsp.; Zaprezentowane podczas sesji „Emerging spostrzeżeń w aspektach prognostycznych i leczeniu dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych w przypadku obturacyjnego bezdechu sennego” o godz. 14:15–15:30 CEST we wtorek, 10 września 2024 r.
- Zarówno AHI3a, jak i AHI4 to wskaźniki bezdechu i spłycenia oddechu, które liczą liczbę bezdechów (kiedy dana osoba przestaje oddychać) i spłyconych oddechów (gdy przepływ powietrza jest zablokowany) podczas snu związanych ze spadkiem poziomu tlenu o 3% lub więcej lub wybudzeniem ze snu, lub odpowiednio spadek poziomu tlenu o 4% lub więcej.
Finansowanie: Desitin Arzneimittel GmbH i laboratorium snu Uniwersytetu w Göteborgu