Strona główna Polityka Apple musi zapłacić Irlandii 14,4 miliarda dolarów w związku z „ofertami Sweetheart”

Apple musi zapłacić Irlandii 14,4 miliarda dolarów w związku z „ofertami Sweetheart”

40
0


Orzeczeniem sądu, które zakończyło trwającą dekadę walkę między Europą a wielką firmą technologiczną, Apple nakazano zapłacić 13 miliardów euro (14,4 miliarda dolarów) niezapłaconych podatków na rzecz państwa irlandzkiego.

W wyroku wydanym we wtorek Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) zgodził się z a Orzeczenie Komisji Europejskiej z 2016 rw którym stwierdzono, że przez okres ponad 20 lat Apple korzystał z nielegalnych korzyści podatkowych stanowiących pomoc państwa ze strony irlandzkiego rządu.

„Trybunał Sprawiedliwości wydaje ostateczny wyrok w sprawie i podtrzymuje decyzję Komisji Europejskiej z 2016 roku: Irlandia przyznała Apple niezgodną z prawem pomoc, którą Irlandia ma obowiązek odzyskać” – stwierdził sąd w oświadczeniu.

„Dziś jest to ogromne zwycięstwo obywateli Europy i sprawiedliwości podatkowej”, Margrethe Vestager, europejska komisarz ds. konkurencji, – stwierdził w oświadczeniu złożonym w X. „Irlandia przyznała Apple nielegalną pomoc”.

Rząd irlandzki oświadczył, że uszanuje decyzję sądu i wskazuje, że ma ona „wyłącznie znaczenie historyczne”, twierdząc, że sięga ona dochodów z lat 1991 i 2007, które „już nie obowiązują”, ponieważ wprowadził zmiany do swojego systemu podatkowego. „Irlandzkie stanowisko zawsze było takie, że Irlandia nie zapewnia preferencyjnego traktowania podatkowego żadnym spółkom ani podatnikom” – dodał odczytano oświadczenie rządu.

Doktor Stephen Daly, wykładowca prawa podatkowego w King’s College w Londynie, twierdzi, że jest „oszołomiony” decyzją podjętą po długiej batalii prawnej, w wyniku której Europejski Sąd w 2020 r. przyznał korzyść Apple.

„Naprawdę nie spodziewałem się, że to nastąpi” – mówi Daly. „Uważałem, że droga Komisji do zwycięstwa jest niezwykle wąska, ponieważ poniosła ona kilka poważnych porażek w podobnych sprawach przeciwko Fiatowi i Amazonowi. Myślałem, że to będzie ten sam wynik. Jestem również oszołomiony, ponieważ jest to największa sprawa podatkowa w historii: 13 miliardów euro – czyli ponad 14 miliardów euro po doliczeniu odsetek – będzie trzeba zwrócić”.

Sprawa dotyczy umów podatkowych zawartych przez irlandzkie władze z Apple w latach 1991 i 2007, aby zachęcić tę firmę do umieszczenia w kraju siedziby dwóch europejskich spółek zależnych. Innym firmom nie zaoferowano takich samych korzystnych warunków, co doprowadziło Komisję Europejską do oskarżenia Irlandii o przyznanie Apple „selektywnej przewagi”.

Irlandia od dawna jest przedmiotem krytyki w związku z rzekomym zapewnianiem raju podatkowego dla amerykańskich firm. Podczas swojej ostatniej wizyty w Białym Domu obecny kandydat na prezydenta Donald Trump odwiedził ten kraj w przemówieniu, w którym obiecał zwrócić Stanom Zjednoczonym „biliony dolarów” wpływów podatkowych.

„Zbyt długo nasz kodeks podatkowy zachęcał firmy do opuszczania naszego kraju w poszukiwaniu niższych stawek podatkowych” – dodał. – powiedział w 2017 r. „To się zdarza – wielu, wielu firmom. Jadą do Irlandii. Idą na całość.

Według Daly’ego decyzja ETS „nie jest dobra dla Irlandii”. „Irlandia zawsze starała się pozycjonować jako kraj, który zapewnia hojne przepisy podatkowe, ale zasady, które są sprawiedliwe” – mówi. „To z pewnością zaszkodziło Ireland Inc.”



Link źródłowy