Strona główna nauka/tech Czy pogoda obraca się przeciwko nam? Naukowcy przewidują szybką eskalację ekstremalnych warunków...

Czy pogoda obraca się przeciwko nam? Naukowcy przewidują szybką eskalację ekstremalnych warunków pogodowych

33
0


Ekstremalne burze pogodowe Zmiana klimatu Sztuka
Badanie ostrzega, że ​​jeśli emisje gazów cieplarnianych nie zostaną znacząco zmniejszone, prawie trzy czwarte światowej populacji doświadczy w ciągu 20 lat poważnych zmian w ekstremalnych warunkach pogodowych, stwarzając poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska. Źródło: SciTechDaily.com

Nowe badania pokazują, że bez znaczącej redukcji emisji gazów cieplarnianych aż 70% światowej populacji stanie w obliczu drastycznych zmian związanych z ekstremalnymi warunkami pogodowymi w ciągu najbliższych dwóch dekad.

W badaniu podkreślono potencjalne skutki ekstremalnych zmian temperatury i zmienionych rozkładów opadów, podkreślając pilną potrzebę kompleksowych działań klimatycznych w celu złagodzenia tych skutków i przygotowania społeczeństw na wzmożone zjawiska klimatyczne.

Alert dotyczący kryzysu klimatycznego

Z nowego badania wynika, że ​​prawie trzy czwarte światowej populacji może spodziewać się silnych i szybkich zmian w zakresie ekstremalnych temperatur i opadów w ciągu najbliższych 20 lat, jeśli emisje gazów cieplarnianych nie zostaną radykalnie ograniczone.

Badania prowadzone pod kierunkiem naukowców z Centrum Międzynarodowych Badań nad Klimatem CICERO i wspierane przez Uniwersytet w Reading pokazują, że 20 procent populacji może stanąć w obliczu ekstremalnych zagrożeń pogodowych, jeśli emisje zostaną ograniczone na tyle, aby osiągnąć cele Porozumienia paryskiego, w porównaniu z 70 %, jeśli podjęte zostaną ograniczone działania.

Naukowe spostrzeżenia na temat ekstremalnych warunków pogodowych

Nowa praca opublikowana w czasopiśmie Nauka o przyrodzie, pokazuje, jak globalne ocieplenie może połączyć się z normalnymi zmianami pogody, tworząc trwające dekady okresy bardzo szybkich zmian zarówno w zakresie ekstremalnych temperatur, jak i opadów.

W niewielu badaniach analizowano wpływ ekstremalnych warunków pogodowych na różne kraje. Dr Carley Iles, główna autorka badania w CICERO, powiedziała: „Koncentrujemy się na zmianach regionalnych ze względu na ich zwiększone znaczenie dla doświadczeń ludzi i ekosystemów w porównaniu ze średnią globalną oraz identyfikujemy regiony, w których przewidywane są znaczne zmiany wskaźników jednego lub większej liczby wskaźników zdarzeń ekstremalnych w nadchodzących dziesięcioleciach.”

Bezprecedensowe warunki

W badaniu wykorzystano symulacje dużych modeli klimatycznych, aby wykazać, że oczekuje się, że w dużych częściach tropików i subtropików, obejmujących 70 procent obecnej populacji, w ciągu najbliższych 20 lat nastąpi łączne silne tempo zmian ekstremalnych temperatur i opadów, w warunkach scenariusz wysokoemisyjny. Oczekuje się, że przy zdecydowanym ograniczeniu emisji liczba ta spadnie do 20 procent, czyli około 1,5 miliarda ludzi.

Szybkie zmiany zwiększają ryzyko wystąpienia bezprecedensowych warunków i zdarzeń ekstremalnych, które obecnie odpowiadają za nieproporcjonalną część odczuwalnych skutków zmiany klimatu. Na przykład fale upałów mogą powodować stres cieplny i nadmierną śmiertelność ludzi i zwierząt gospodarskich, stres dla ekosystemów, zmniejszenie plonów rolnych, trudności w chłodzeniu elektrowni i zakłócenia w transporcie. Podobnie ekstremalne opady mogą prowadzić do powodzi i szkód w osadach, infrastrukturze, uprawach i ekosystemach, zwiększonej erozji i pogorszeniu jakości wody. Zatem społeczeństwo wydaje się szczególnie podatne na wysokie tempo zmian skrajności, zwłaszcza gdy wzrasta wiele zagrożeń jednocześnie.

Paradoks oczyszczania zanieczyszczeń

Doktor Laura Wilcox, współautorka z Uniwersytetu w Reading, powiedziała: „Odkrywamy również, że szybkie oczyszczanie powietrza, głównie nad Azją, prowadzi do przyspieszonego, wspólnego wzrostu ciepłych skrajności i wpływa na azjatyckie letnie monsuny. Chociaż oczyszczanie powietrza ma kluczowe znaczenie ze względów zdrowotnych, zanieczyszczenie powietrza maskuje również niektóre skutki globalnego ocieplenia. Teraz niezbędne sprzątanie może połączyć się z globalnym ociepleniem i spowodować bardzo silne zmiany w ekstremalnych warunkach w nadchodzących dziesięcioleciach”.

Chociaż nowy artykuł skupia się na prawdopodobieństwie szybkich zmian, autorzy podkreślają, że wyniki mają ważne implikacje dla adaptacji do klimatu. „W najlepszym przypadku obliczamy, że gwałtowne zmiany dotkną 1,5 miliarda ludzi. Jedynym sposobem, aby sobie z tym poradzić, jest przygotowanie się na sytuację, w której prawdopodobieństwo wystąpienia niespotykanych dotąd ekstremalnych zjawisk jest znacznie większe, już w ciągu najbliższych 1-2 dekad” – mówi dr Bjørn H. Samset z Centrum Międzynarodowych Badań Klimatycznych CICERO. Samset wniósł wkład w nowo opublikowane badanie.

Odniesienie: „Silne regionalne trendy w zakresie ekstremalnych warunków pogodowych w ciągu najbliższych dwóch dekad w ramach ścieżek o wysokiej i niskiej emisji” 9 września 2024 r., Nauka o przyrodzie.
DOI: 10.1038/s41561-024-01511-4



Link źródłowy