Władze podały w sobotę, że kampania szczepień przeciwko mpoksie w Kongo rozpocznie się 2 października, a pracownicy skupią się w pierwszej kolejności na trzech najbardziej dotkniętych prowincjach.
W pierwszej kolejności zaszczepione zostaną osoby dorosłe w prowincjach Equateur, Kivu Południowe i Sankuru, powiedziała The Associated Press Cris Kacita Osako, koordynatorka kongijskiego komitetu ds. reagowania na ospę małp.
Na początku tego tygodnia do stolicy Konga, centrum epidemii, dotarła pierwsza partia szczepionek przeciwko ospie. 100 000 dawek szczepionki JYNNEOS wyprodukowanej przez duńską firmę Bayernian Nordic zostało przekazanych przez Unię Europejską za pośrednictwem HERA, unijnej agencji ds. nagłych przypadków zdrowotnych. W sobotę dostarczono kolejne 100 000 egzemplarzy.
200 000 dawek to zaledwie ułamek z 3 milionów dawek, które według władz są potrzebne, aby położyć kres epidemiom ospy w Kongo, epicentrum światowego zagrożenia zdrowotnego. Kraje Unii Europejskiej zobowiązały się do przekazania ponad 500 000 kolejnych darów, ale harmonogram ich przekazania pozostaje niejasny.
Od początku 2024 r. na całym kontynencie potwierdzono 5549 przypadków mpox, z którymi związane były 643 zgony, co oznacza gwałtowny wzrost zarówno liczby infekcji, jak i zgonów w porównaniu z poprzednimi latami. Przypadki w Kongo stanowiły 91% całkowitej liczby. Większość infekcji mpox w Kongo i Burundi, drugim najbardziej dotkniętym kraju, występuje u dzieci poniżej 15 roku życia.
W piątek Afrykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom oraz Światowa Organizacja Zdrowia uruchomiły ogólnokontynentalny plan reagowania na epidemię mpox, trzy tygodnie po tym, jak WHO ogłosiła ogniska w 12 krajach Afryki jako stan nadzwyczajny o zasięgu globalnym.
Kongo wydało nadzwyczajne zezwolenie na szczepionkę, która została już zastosowana w Europie i Stanach Zjednoczonych u dorosłych. Na razie wdrożenie będzie zarezerwowane dla osób dorosłych, a priorytetowymi grupami docelowymi będą osoby, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi i prostytutkami, powiedział w piątek dziennikarzom dyrektor generalny Afrykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, dr Jean Kaseya. .
Europejska Agencja Leków bada dodatkowe dane, aby móc podać lek dzieciom w wieku od 12 do 17 lat, co może nastąpić pod koniec miesiąca, powiedział dyrektor generalny HERA Laurent Muschel.