Strona główna nauka/tech Naukowcy ujawniają wyniki pierwszego projektu archeologicznego w kosmosie

Naukowcy ujawniają wyniki pierwszego projektu archeologicznego w kosmosie

35
0


Ekspedycja na stację kosmiczną 56
Pierwsze kosmiczne badanie archeologiczne przeprowadzone na ISS ujawniło, w jaki sposób astronauci wykorzystują i dostosowują swoje środowisko, wpływając na projektowanie przyszłych siedlisk kosmicznych poprzez innowacyjną dokumentację i analizę przestrzeni codziennego życia i pracy. Źródło: NASA/Roskosmos

Inauguracyjne kosmiczne badanie archeologiczne przeprowadzone na ISS ujawnia, w jaki sposób astronauci dostosowują swoją przestrzeń życiową i roboczą, oferując wgląd w przyszłe projekty siedlisk kosmicznych i demonstrując wszechstronność metod archeologicznych w ekstremalnych środowiskach.

Pierwsze badanie archeologiczne przeprowadzone w kosmosie ujawniło nowy wgląd w to, w jaki sposób astronauci wykorzystują i dostosowują swoje środowisko życia na pokładzie statku kosmicznego. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Odkrycia te mogą ukształtować projekt przyszłych stacji kosmicznych po wycofaniu ISS.

Ustalenia zespołu badawczego odpowiedzialnego za Projekt archeologiczny Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISSAP) zostały opublikowane w czasopiśmie PLOS JEDEN. Archeolog Justin Walsh z Uniwersytetu Chapman jest dostępny, aby omówić odkrycia pierwszego projektu na orbicie, eksperymentu badawczego Sampling Quadrangle Assemblages (SQuARE).

Eksperyment badawczy dotyczący pobierania próbek zespołów czworokątnych (SQuARE)
Przykładowa lokalizacja z eksperymentu badawczego Sampling Quadrangle Assemblages (SQuARE), plac 03 w obszarze prac konserwacyjnych na prawej burcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Po prawej stronie widać otwartą koję załogi. Żółta przerywana linia wskazuje granice obszaru próbki. Źródło: NASA/ISSAP

Podczas gdy archeolodzy związani z Ziemią kopią metrowe kwadraty, aby poznać miejsce i opracować strategię dalszych badań, zespół ISSAP polecił astronautom użyć taśmy klejącej do zdefiniowania jednometrowych obszarów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i udokumentować je codziennymi zdjęciami, aby zbadać, jak przestrzenie były używane przez 60 dni w 2022 r. Kwadraty umieszczono w kilku miejscach pracy i wypoczynku na stacji kosmicznej, w tym w amerykańskim stole kuchennym, stacjach roboczych, eksperymentalnych Regały EXPRESSoraz na ścianie naprzeciwko latryny, gdzie astronauci trzymali swoje przybory toaletowe.

Adaptacje i zagospodarowanie przestrzeni

Odkrycia zespołu dają pierwszy wgląd w to, jak astronauci przystosowują się do życia i prowadzą badania bez grawitacji, jak wygląda współpraca międzynarodowa w ciasnych przestrzeniach, jak wykorzystują swoją przestrzeń do pracy i wypoczynku na orbicie i nie tylko. Porównując zdjęcia z raportami z aktywności astronautów, badacze odkryli, że obszar w pobliżu sprzętu do ćwiczeń i latryny, chociaż nie był przeznaczony do żadnego konkretnego celu, był używany jako miejsce do przechowywania przyborów toaletowych, zamykanych toreb i rzadko używanego komputera. Strefa konserwacji sprzętu była w rzeczywistości wykorzystywana jako magazyn i przeprowadzano tam niewiele prac konserwacyjnych.

Odkrycia te nie tylko dostarczają informacji na temat przyszłości siedlisk kosmicznych, ale pokazują, w jaki sposób tradycyjne techniki archeologiczne można dostosować do badania ekstremalnych i odległych siedlisk, takich jak stacje badawcze na Antarktydzie czy szczyt Mount Everest. Innowacyjna praca ISSAP nad projektem SQuARE zdobyła w 2023 r. nagrody Amerykańskiego Instytutu Archeologicznego i Amerykańskiego Stowarzyszenia Antropologicznego, a obaj współautorzy zespołu otrzymali tytuły Klasa Explorers Club 50 z 2024 r.

„Archeologia to nie tylko bardzo odległa przeszłość” – powiedział Walsh, który jest także współzałożycielem Brick Moon, firmy konsultingowej zajmującej się projektowaniem i użytkowaniem siedlisk kosmicznych. „Chodzi o wykorzystanie obiektów, artefaktów, przestrzeni zabudowanych i architektury jako głównego dowodu na to, jak ludzie zachowują się, interpretują i dostosowują się do otaczającego ich świata. Archeologia ma swoje miejsce w kosmosie.”

Odniesienie: „Archeologia w kosmosie: eksperyment badawczy dotyczący próbkowania zespołów czworokątnych (SQuARE) na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Raport 1: Kwadraty 03 i 05” Justina St. P. Walsha, Shawna Grahama, Alice C. Gorman, Chantal Brousseau i Salmy Abdullah, 7 sierpnia 2024 r., PLOS JEDEN.
DOI: 10.1371/journal.pone.0304229



Link źródłowy