Strona główna nauka/tech Nowo odkryty gen może być sekretem długowieczności

Nowo odkryty gen może być sekretem długowieczności

30
0


Świecąca zieleń DNA
Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze zidentyfikowali białko OSER1, które odgrywa znaczącą rolę w regulacji długowieczności wielu gatunków, w tym ludzi. Odkrycie to może doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia chorób związanych z wiekiem. Źródło: SciTechDaily.com

Badanie pokazuje, że białko OSER1 znacząco wpływa na długowieczność, co sugeruje nowe możliwości leczenia starzenia.

Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Kopenhadze pokazuje, że określony gen odgrywa znaczącą rolę w określaniu długowieczności, potencjalnie otwierając drzwi do nowych metod leczenia.

Sen, post, ćwiczenia, zielona owsianka, czarna kawa, zdrowe życie towarzyskie…

Istnieje mnóstwo porad, jak żyć dobrze i długo. Naukowcy ciężko pracują, aby ustalić, dlaczego niektórzy ludzie żyją dłużej od innych i jak najlepiej wykorzystać nasze coraz dłuższe życie.

Teraz naukowcy z Centrum Zdrowego Starzenia się, Wydziału Medycyny Komórkowej i Molekularnej Uniwersytetu w Kopenhadze dokonali przełomu. Odkryli, że szczególne białko znane jako OSER1 ma ogromny wpływ na długowieczność.

„Zidentyfikowaliśmy to białko, które może przedłużyć długowieczność (długi czas życia, red.). Jest to nowy czynnik przedłużający długowieczność i jest to białko występujące u różnych zwierząt, takich jak muszki owocowe, nicienie, jedwabniki, a także u ludzi” – mówi profesor Lene Juel Rasmussen, główna autorka nowego badania.

Ponieważ białko to występuje u różnych zwierząt, naukowcy doszli do wniosku, że nowe wyniki dotyczą również ludzi:

„Zidentyfikowaliśmy białko powszechnie obecne w różnych modelach zwierzęcych i ludziach. Przeanalizowaliśmy białka i powiązaliśmy dane pochodzące od zwierząt z kohortą ludzką, która również została wykorzystana w badaniu. To pozwala nam zrozumieć, czy można je przełożyć na ludzi, czy nie” – mówi Zhiquan Li, który jest pierwszym autorem nowego badania i dodaje:

„Jeśli gen istnieje tylko w modelach zwierzęcych, przełożenie go na zdrowie ludzkie może być trudne, dlatego na początku sprawdziliśmy potencjalne białka długowieczności, które istnieją w wielu organizmach, w tym u ludzi. Ponieważ ostatecznie jesteśmy zainteresowani identyfikacją ludzkich genów długowieczności na potrzeby możliwych interwencji i odkryć leków”.

Toruje drogę nowemu leczeniu

Naukowcy odkryli OSER1, badając większą grupę białek regulowanych przez główny czynnik transkrypcyjny FOXO, znany jako centrum regulacji długowieczności.

„Znaleźliśmy 10 genów, których długość życia uległa zmianie, gdy zmanipulowaliśmy ich ekspresję. Postanowiliśmy skupić się na jednym z genów, który ma największy wpływ na długowieczność, zwanym genem OSER1” – mówi Zhiquan Li.

Kiedy gen jest powiązany z krótszą długością życia, wzrasta ryzyko przedwczesnego starzenia się i chorób związanych z wiekiem. Dlatego wiedza na temat funkcjonowania OSER1 w komórkach i przedklinicznych modelach zwierzęcych jest niezbędna dla naszej ogólnej wiedzy na temat starzenia się człowieka i ogólnego zdrowia ludzkiego.

„Obecnie koncentrujemy się na odkryciu roli OSER1 u ludzi, ale brak istniejącej literatury stanowi wyzwanie, ponieważ jak dotąd niewiele opublikowano na ten temat. Badanie to jako pierwsze wykazało, że OSER1 jest znaczącym regulatorem starzenia się i długowieczności. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się uzyskać wgląd w konkretne choroby związane z wiekiem i procesy starzenia, na które wpływa OSER1” – mówi Zhiquan Li.

Naukowcy mają także nadzieję, że identyfikacja i charakterystyka OSER1 zapewni nowe cele lecznicze w leczeniu chorób związanych z wiekiem, takich jak choroby metaboliczne, choroby sercowo-naczyniowe i neurodegeneracyjne.

„Zatem odkrycie tego nowego czynnika przedłużającego długowieczność pozwala nam lepiej zrozumieć długowieczność u ludzi” – mówi Zhiquan Li.

Odniesienie: „Regulowany przez FOXO OSER1 zmniejsza stres oksydacyjny i wielokrotnie wydłuża żywotność gatunek” Jiangbo Song, Zhiquan Li, Lei Zhou, Xin Chen, Wei Qi Guinevere Sew, Héctor Herranz, Zilu Ye, Jesper Velgaard Olsen, Yuan Li, Marianne Nygaard, Kaare Christensen, Xiaoling Tong, Vilhelm A. Bohr, Lene Juel Rasmussen i Fangyin Dai, 21 sierpnia 2024 r., Komunikacja przyrodnicza.
DOI: 10.1038/s41467-024-51542-z



Link źródłowy