Strona główna nauka/tech Przełomowy przeciwutleniacz z wodorostów może zapobiegać chorobie Parkinsona

Przełomowy przeciwutleniacz z wodorostów może zapobiegać chorobie Parkinsona

40
0


Grafika mózgu Ecklonia cava
Ecklonia cava to wodorosty, które mogą okazać się kluczem do zapobiegania chorobie Parkinsona. Źródło: Uniwersytet Metropolitalny w Osace

Eklonia cavarodzaj wodorostów z alg brunatnych, wykazał potencjał w ochronie przed chorobami neurodegeneracyjnymi.

Choroba Parkinsona to zaburzenie neurodegeneracyjne charakteryzujące się zwyrodnieniem neuronów wytwarzających dopaminę, które są kluczowe dla kontroli motorycznej i funkcji poznawczych. W miarę starzenia się światowej populacji częstość występowania choroby Parkinsona szybko rośnie. Ten stan wynika z uszkodzenia neuronów, które występuje w wyniku nadprodukcji reaktywnego tlenu gatunek.

Tłumienie wytwarzania reaktywnych form tlenu jest niezbędne, ponieważ jest śmiertelne dla neuronów dopaminergicznych, które sobie z tym radzą dopamina neuroprzekaźniki. Obecnie dostępne jest jedynie leczenie objawowe, dlatego konieczne jest opracowanie schematów leczenia i metod profilaktyki.

Na szczęście profesor nadzwyczajny Akiko Kojima-Yuasa z Graduate School of Human Life and Ecology na Uniwersytecie Metropolitan w Osace kierowała grupą badawczą, która zweryfikowała fizjologiczny wpływ Eklonia cava polifenole, przeciwutleniacze z wodorostów, w profilaktyce choroby Parkinsona.

Wyniki badania i potencjalne implikacje

W tym badaniu przeprowadzono dwa rodzaje testów funkcji motorycznych na myszach z chorobą Parkinsona, którym codziennie przez tydzień podawano doustnie przeciwutleniacze, a następnie podawano im rotenon. Wyniki wykazały, że funkcje motoryczne osłabione przez rotenon zostały przywrócone. Nastąpiła również poprawa funkcji motorycznych jelit i struktury błony śluzowej jelita grubego, specjalnej tkanki pokrywającej okrężnicę.

Ponadto eksperymenty komórkowe z wykorzystaniem komórek modelowych choroby Parkinsona potwierdziły interakcję biochemiczną o działaniu zapobiegawczym Eklonia cava. Wyniki walidacji wykazały, że przeciwutleniacze aktywują enzym AMPK (kinazę białkową aktywowaną monofosforanem adenozyny), wewnątrzkomórkowy czujnik energii i hamują wytwarzanie reaktywnych form tlenu, które powodują śmierć komórek nerwowych.

„To badanie na to wskazuje Eklonia cava przeciwutleniacze mogą zmniejszać uszkodzenia neuronów poprzez aktywację AMPK i hamowanie wewnątrzkomórkowej produkcji reaktywnych form tlenu” – stwierdził profesor Kojima-Yuasa. „Mamy taką nadzieję Ecklonia cava będzie skutecznym składnikiem zapobiegania chorobie Parkinsona.”

Odniesienie: „Limfocyty T o wysokiej ekspresji BCL-2 indukowanej przez wenetoklaks wpływają na odporność przeciwbiałaczkową „efekty przeszczepu przeciw białaczce”” autorstwa Joji Nagasaki, Mitsutaka Nishimoto, Hideo Koh, Hiroshi Okamura, Mika Nakamae, Kazuki Sakatoku, Kentaro Ido, Masatomo Kuno, Yosuke Makuuchi, Teruhito Takakuwa, Yasuhiro Nakashima, Masayuki Hino i Hirohisa Nakamae, 14 maja 2024 r., Dziennik raka krwi.
DOI: 10.1038/s41408-024-01064-0

Badanie zostało sfinansowane przez Japońskie Towarzystwo Promocji Nauki.



Link źródłowy