NGC 5668, obserwowana przez Hubble’a, jest świadkiem szybkiego powstawania gwiazd i częstych supernowych, co odróżnia ją od naszej własnej galaktyki.
To hipnotyzujące Kosmiczny Teleskop Hubble’a zdjęcie przedstawia NGC 5668, galaktykę spiralną w gwiazdozbiorze Panny. Znajduje się stosunkowo blisko nas, 90 milionów lat świetlnych od Ziemi i jest dość dostępna dla astronomów do badań zarówno za pomocą teleskopów kosmicznych, jak i naziemnych.
Na pierwszy rzut oka nie wydaje się to niezwykłą galaktyką. Ma średnicę około 90 000 lat świetlnych i jest podobna pod względem wielkości i masy do naszej Droga Mleczna galaktyka, a jej orientacja prawie skierowana w naszą stronę ukazuje otwarte ramiona spiralne utworzone z mętnych, nieregularnych plam.
Formacja gwiazd w NGC 5668
Jedną zauważalną różnicą pomiędzy Drogą Mleczną a NGC 5668 jest to, że galaktyka ta tworzy nowe gwiazdy o 60% szybciej. Fakt ten przeczy istnieniu galaktyki z kłębiącymi się chmurami i przepływami gazu oraz niesprzyjającą pogodą, która stwarza doskonałe warunki do powstawania nowych gwiazd! Astronomowie zidentyfikowali dwa główne czynniki powstawania gwiazd.
Po pierwsze, to wysokiej jakości zdjęcie Hubble’a ukazuje słupek pośrodku; może wyglądać bardziej jak niewielki owalny kształt niż prawdziwa poprzeczka, ale wydaje się, że ma wpływ na tempo powstawania gwiazd w galaktyce, podobnie jak centralne poprzeczki w wielu galaktykach spiralnych.
Po drugie, śledzono chmury gazowego wodoru poruszające się z dużą prędkością pionowo między dyskiem galaktyki a otaczającym ją sferycznym, słabym halo. Mogą one być wytwarzane przez silne wiatry gwiazdowe gorących, masywnych gwiazd i dostarczają gaz do nowych obszarów gwiazdotwórczych.
Supernowe w NGC 5668
Zwiększone tempo powstawania gwiazd w NGC 5668 wiąże się z odpowiednią liczbą eksplozji supernowych. Trzy z nich zaobserwowano w galaktyce w latach 1952, 1954 i 2004. Na tym zdjęciu Hubble został użyty do zbadania otoczenia gwiazdy SN 2004G typu II w celu zbadania rodzajów gwiazd, które kończą swoje życie jako tego rodzaju supernowe .