Strona główna zdrowie Najlepszy ekspert ds. bezpieczeństwa żywności namawia Brytyjczyków, aby wyrzucili niezbędne produkty kuchenne,...

Najlepszy ekspert ds. bezpieczeństwa żywności namawia Brytyjczyków, aby wyrzucili niezbędne produkty kuchenne, w których roi się od szkodliwych bakterii

43
0


Eksperci ds. bezpieczeństwa żywności ostrzegają, że miliony bakterii mogą czaić się w Twojej kuchni, na gąbkach, deskach do krojenia i pojemnikach do przechowywania.

Według czołowego specjalisty ds. zdrowia publicznego miliony Brytyjczyków narażają się na potencjalnie śmiertelne zatrucie pokarmowe, jeśli nie wymieniają wystarczająco często szeregu przyborów kuchennych.

Agencja ds. Standardów Żywności (FSA) twierdzi, że wiele z 2,4 miliona przypadków zatruć pokarmowych rocznie można przypisać zanieczyszczonym sprzętom kuchennym.

W rzeczywistości, Występuje 40 procent wszystkich ognisk tej choroby w Europie.

Tutaj ekspertka ds. bezpieczeństwa żywności Sylvia Anderson, która przeprowadza audyty dla niektórych największych sieci restauracji i hoteli w Wielkiej Brytanii, ujawnia, jak zaskakująco często powinniśmy zmieniać nasze narzędzia do gotowania i sprzątania.

Gąbki: wymieniaj co dwa tygodnie

Gąbki mogą pomieścić aż 10 milionów bakterii na cal kwadratowy, w tym wywołujące biegunkę bakterie E. coli i Salmonella, pospolite bakterie często występujące na surowym mięsie, które powodują zatrucie pokarmowe i mogą być śmiertelne dla osób bezbronnych

Gąbki mogą pomieścić aż 10 milionów bakterii na cal kwadratowy, w tym wywołujące biegunkę bakterie E.coli i Salmonella, pospolite bakterie często występujące na surowym mięsie, które powodują zatrucie pokarmowe – i mogą być śmiertelne dla osób bezbronnych

Wilgotne środowisko gąbek sprawia, że ​​są one jednymi z najbrudniejszych przedmiotów w kuchni, powiedziała Anderson MailOnline.

Twierdzi, że na centymetr kwadratowy mogą zamieszkiwać nawet 10 milionów bakterii, w tym wywołujące biegunkę bakterie E.coli i Salmonella – bakterie powszechnie występujące w surowym mięsie, które powodują zatrucie pokarmowe – i mogą być śmiertelne dla bezbronnych osób.

„Zwykłe wycieranie powierzchni może rozprzestrzenić te zarazki, zamiast je czyścić” – stwierdziła pani Anderson.

Dodała: „Bakterie z gąbek mogą przenosić się na naczynia, blaty i dłonie, prowadząc do chorób lub infekcji przenoszonych przez żywność.

„Ponieważ gąbki zatrzymują wilgoć, idealnie nadają się do rozwoju bakterii, które mogą zanieczyścić powierzchnie kuchenne”.

Ze względu na porowatą strukturę i zdolność wchłaniania wody są idealnymi inkubatorami dla mikroorganizmów.

Według badania z 2017 roku na centymetr kwadratowy gąbki może przypadać aż 45 miliardów bakterii badanie opublikowanych w „Scientific Reports”. Naukowcy odkryli 362 różne gatunki żyjące na zużytych gąbkach kuchennych.

Aby utrzymać kuchnię w czystości, pani Anderson zaleca codzienną dezynfekcję gąbek przez jedną minutę, zanurzając je we wrzącej wodzie lub roztworze wybielacza. Nalega również, aby ludzie wymieniali je co dwa tygodnie.

Szczotki do szorowania: myć co tydzień i wymieniać co sześć miesięcy

Z oddzielnego badania przeprowadzonego w 2022 r. wynika, że ​​na szczotkach do szorowania stwierdzono niższy poziom bakterii niż na gąbkach.

Wykazano również, że salmonella ginie szybciej na szczotkach, co sugeruje, że bardziej higieniczne może być mycie naczyń szczotkami, a nie gąbkami.

„Szczotki do szorowania należy czyścić raz w tygodniu, zanurzając je w roztworze wybielacza i wymieniając, jeśli włosie zacznie się strzępić” – stwierdziła pani Anderson.

Z oddzielnego badania przeprowadzonego w 2022 r. wynika, że ​​na szczotkach do szorowania stwierdzono niższy poziom bakterii niż na gąbkach

Z oddzielnego badania przeprowadzonego w 2022 r. wynika, że ​​na szczotkach do szorowania stwierdzono niższy poziom bakterii niż na gąbkach

„Jeśli nie są regularnie czyszczone, są wylęgarnią bakterii takich jak E. coli. Mają bezpośredni kontakt z naczyniami i powierzchniami, co ułatwia rozprzestrzenianie się zarazków” – dodała.

Dlatego namawia ludzi, aby co tydzień myli szczotki kuchenne i wymieniali je co sześć miesięcy.

Ścierki kuchenne: myć co dwa dni

Ściereczki kuchenne i ściereczki to kolejna poważna przyczyna zanieczyszczenia krzyżowego w kuchni.

Dzieje się tak dlatego, że można ich używać do wielu różnych celów, takich jak wycieranie rozlanych płynów, wycieranie powierzchni, suszenie talerzy i wycieranie rąk – ostrzega FSA.

Zamiast tego FSA zaleca używanie różnych ściereczek do określonych zadań i regularne ich pranie.

„Mokra ściereczka kuchenna to idealne środowisko dla bakterii, zwłaszcza jeśli miała kontakt z resztkami surowej żywności” – stwierdziła pani Anderson.

Ostrzega, że ​​wilgotne ręczniki mogą przenosić Staphylococcus aureus, który w przypadku kontaktu z jedzeniem lub naczyniami może powodować infekcje skóry lub rozstrój żołądka, w tym wymioty i biegunkę.

„Najlepiej zmieniać kilka ręczników i prać je po dniu lub dwóch lub bezpośrednio po wytarciu plam z surowego mięsa” – dodała.

Deski do krojenia: używaj drewnianych i wymieniaj je co roku

Badania sugerują, że bezpieczniej będzie, jeśli zdecydujesz się na drewnianą deskę do krojenia zamiast plastikowej

Badania sugerują, że bezpieczniej będzie, jeśli zdecydujesz się na drewnianą deskę do krojenia zamiast plastikowej

Deski do krojenia są pełne szkodliwych bakterii i są prawdopodobnie najbardziej ryzykownym przyborem kuchennym do zarażenia się infekcją.

„Największym problemem jest zanieczyszczenie krzyżowe. Jeśli użyjesz tej samej deski do krojenia do surowego mięsa i warzyw bez jej mycia, bakterie takie jak Campylobacter czy E.coli mogą przenieść się do żywności gotowej do spożycia, co może prowadzić do poważnych chorób” – stwierdziła Anderson.

Jeden FSA 2023 badanie odkryli, że około połowa domowych desek do krojenia zawiera bakterie.

Naukowcy przetestowali 25 desek do krojenia pod kątem obecności kluczowych bakterii i robaków powodujących choroby przenoszone przez żywność, które pochodzą z ludzkich jelit lub skóry.

Bakterie jelitowe stwierdzono na 44%, a bakterie skórne na 52% desek do krojenia.

Jednak badanie sugeruje, że bezpieczniej będzie, jeśli zdecydujesz się na drewnianą deskę do krojenia zamiast plastikowej.

Mikroflorę jelitową stwierdzono na 66,67% plastikowych i 20% drewnianych desek do krojenia. Mikroflorę skórną stwierdzono na 50% plastikowych i 70% drewnianych desek do krojenia.

„Deski drewniane są naturalnie antybakteryjne, ale wymagają regularnego olejowania, aby zapobiec pękaniu. Na plastikowych deskach, choć można je myć w zmywarce, mogą powstać głębokie nacięcia, w których gromadzą się bakterie, co utrudnia dokładne czyszczenie” – ostrzega pani Anderson.

Ale nie tylko powinniśmy myć nasze deski do krojenia po każdym użyciu, ale powinniśmy także rozważyć wymianę desek drewnianych co roku do 18 miesięcy lub gdy tylko pojawią się głębokie rowki, jeśli są plastikowe.

Noże kuchenne: wymień przy pierwszych oznakach rdzy

Jeśli noże używane do krojenia mięsa nie będą myte zbyt długo, bakterie mogą wyschnąć i przykleić się do ostrza

Jeśli noże używane do krojenia mięsa nie będą myte zbyt długo, bakterie mogą wyschnąć i przykleić się do ostrza

Powszechną praktyką jest mycie noży używanych do krojenia surowego mięsa, ryb lub drobiu natychmiast po użyciu. I nie bez powodu.

Jeśli nie myje się zbyt długo, bakterie mogą wyschnąć i przylgnąć do ostrza, ostrzega pani Anderson.

W roku 2015 badanie Naukowcy z Uniwersytetu Georgia, finansowani przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków, odkryli, że ciągłe używanie noży i tarek może przenosić bakterie.

Może się to zdarzyć, gdy produkty zawierające bakterie zostaną przekrojone i ponownie użyty ten sam nóż do skażenia innych produktów.

Uważa się, że bakteria przyczepia się do przyborów kuchennych powszechnie spotykanych w domach konsumentów i przenosi się na następny przedmiot.

Ale nie tylko nieumyte noże mogą powodować skażenie krzyżowe. Zardzewienie może również narazić Cię na ryzyko zatrucia pokarmowego.

Dzieje się tak dlatego, że z biegiem czasu na nożach mogą pojawić się plamy rdzy lub matowe krawędzie, które trudniej jest dokładnie wyczyścić, a w szczelinach mogą gromadzić się zarazki – wyjaśnia pani Anderson.

Aby temu zapobiec, zaleca dokładne wysuszenie noży przed przechowywaniem, aby zapobiec rdzewieniu.

Nie tylko należy je myć po każdym użyciu, ale także należy je naostrzyć lub wymienić, gdy są matowe lub zardzewiałe.

Plastikowe pojemniki do przechowywania: uważaj na plamy i pęknięcia

Używając starych, porysowanych plastikowych pojemników, ryzykujesz nie tylko zatruciem pokarmowym, ale także przedostaniem się chemikaliów do żywności

Używając starych, porysowanych plastikowych pojemników, ryzykujesz nie tylko zatruciem pokarmowym, ale także przedostaniem się chemikaliów do żywności

Zużyte, porysowane lub poplamione plastikowe pojemniki mogą być pokryte bakteriami i należy je wymienić.

„W uszkodzeniach mogą gromadzić się bakterie, a z biegiem czasu pojemniki te mogą pochłaniać zapachy i plamy żywności” – stwierdziła Anderson.

Pojemniki, które nie zostały odpowiednio wyczyszczone lub zostały uszkodzone, mogą być siedliskiem pleśni, drożdży i bakterii, co prowadzi do skażenia żywności – dodała.

Używając starych, porysowanych plastikowych pojemników, ryzykujesz nie tylko zatruciem pokarmowym, ale także przedostaniem się chemikaliów do żywności.

„Chemikalia ze zużytych plastikowych pojemników mogą również przedostawać się do żywności, zwłaszcza po podgrzaniu, co może mieć potencjalne długoterminowe skutki dla zdrowia” – stwierdziła pani Anderson.

„Podgrzewanie w mikrofalówce żywności w starych plastikowych pojemnikach może powodować przedostawanie się do żywności szkodliwych substancji chemicznych, takich jak BPA, choć obecnie wiele z nich nie zawiera BPA.

„Mimo to niezwykle ważne jest ich dokładne umycie po każdym użyciu, aby zapobiec zanieczyszczeniu”.

Dlatego namawia ludzi, aby myli je po każdym użyciu i wymieniali, gdy zabrudzą się, pękną lub wykażą oznaki zużycia.



Link źródłowy