Strona główna nauka/tech Czy trawka okrada cię ze snu i wspomnień? Zobacz najnowsze wyniki badań

Czy trawka okrada cię ze snu i wspomnień? Zobacz najnowsze wyniki badań

39
0


Koncepcja sztuki skanowania mózgu konopi
Ostatnie badania powiązały długotrwałe używanie konopi indyjskich z problemami zarówno ze snem, jak i pamięcią. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Teksasu w Dallas i Uniwersytecie w Amsterdamie wykazało, że problemy ze snem wśród osób używających konopi indyjskich przyczyniają się do pogorszenia pamięci, szczególnie w zakresie uczenia się wzrokowo-przestrzennego. Źródło: SciTechDaily.com

Nowe badanie pokazuje, że jest to długoterminowe konopie indyjskie używanie może prowadzić do gorszych problemów ze snem i pamięcią.

Analizując 141 użytkowników konopi indyjskich i 87 osób nieużywających, badanie wykazało, że osoby często zażywające konopie indyjskie doświadczają większej liczby problemów ze snem, co koreluje z gorszą pamięcią wzrokowo-przestrzenną, co podważa pogląd, że konopie indyjskie są korzystnym środkiem nasennym.

Odkrywanie używania konopi indyjskich i ich skutków ubocznych

Rosnące legalne użycie konopi indyjskich do celów rekreacyjnych i medycznych spowodowało zwiększone obawy dotyczące potencjalnych skutków ubocznych długotrwałego używania, szczególnie związanych z problemami z pamięcią i snem. Do tej pory wpływ zażywania konopi indyjskich na sen i pamięć badano jedynie oddzielnie. Badania prowadzone pod kierunkiem dr Franceski Filbey z Laboratorium Neuroobrazowania Dynamiki Nagrody na Uniwersytecie Teksasu w Centrum BrainHealth w Dallas, we współpracy z zespołem z Uniwersytetu w Amsterdamie, miały na celu wypełnienie tej luki poprzez sprawdzenie, jak sen wpływa na pamięć wśród użytkowników konopi indyjskich.

Nowe badanie wypełnia lukę badawczą

Badanie zatytułowane „Rola snu w związku między używaniem konopi indyjskich a funkcją pamięci: dowody z badania przekrojowego” zostało niedawno opublikowane w czasopiśmie Amerykański dziennik dotyczący nadużywania narkotyków i alkoholu.

W badaniu tym wzięło udział ogółem 141 osób dorosłych cierpiących na zaburzenia związane z używaniem konopi indyjskich (CUD, definiowane jako regularne używanie konopi indyjskich przez ponad 5 dni w tygodniu w ciągu ostatniego roku) i 87 osób, które nie regularnie zażywały konopi indyjskich.

Uczestnicy sami zgłaszali częstotliwość problemów ze snem w ciągu ostatniego tygodnia i przeprowadzili różnorodne oceny poznawcze, które sprawdzały ich pamięć werbalną, uczenie się wzrokowo-przestrzenne i wydajność pamięci.

Problemy ze snem i pogorszenie pamięci

Wyniki wykazały, że grupa stosująca CUD zgłaszała więcej problemów ze snem niż grupa niestosująca CUD, co również przyczyniło się do problemów z pamięcią wzrokowo-przestrzenną. Nie było różnicy pomiędzy obiema grupami pod względem wydajności pamięci werbalnej.

Główna autorka Tracy Brown, doktorantka psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Dallas w laboratorium doktora Filbeya, stwierdziła: „Chociaż sen jest jednym z głównych powodów używania konopi indyjskich, nasze odkrycia sugerują, że długotrwałe używanie konopi indyjskich w rzeczywistości skutkuje gorszym snem, co jest powiązane z gorszą pamięcią. Odkrycia te są przydatne w informowaniu konsumentów, klinicystów i decydentów o terapeutycznych uwarunkowaniach związanych ze stosowaniem konopi indyjskich, szczególnie w odniesieniu do ich stosowania jako środka nasennego”.

Konopie indyjskie, sen i zdrowie mózgu: implikacje badania

Dodał: „Dla badaczy to badanie wskazuje na znaczenie analizy snu przy ocenie wpływu konopi indyjskich na zdrowie mózgu”.

Odniesienie: „Rola snu w związku między używaniem konopi indyjskich a funkcją pamięci: dowody z badania przekrojowego” T. Browna, RA Ackermana, E. Kroona, L. Kuhnsa, J. Cousijna i FM Filbeya, 25 czerwca 2024, Amerykański dziennik dotyczący nadużywania narkotyków i alkoholu.
DOI: 10.1080/00952990.2024.2362832

Badanie to zostało wsparte grantem 1R01 DA042490 z Narodowego Instytutu ds. Narkomanii/Narodowego Instytutu Zdrowia.



Link źródłowy